Epidurala...Cezariana...

Epidurala...Cezariana... | Autor: Theiuta

Link direct la acest mesaj

Buna, Greirasilor bortosi ce sunteti!
De doua saptamini ma chinui sa intru si eu pe Forum si, in final eforturile mi-au fost incununate de succes.
Vreau sa va intreb si eu ceva:
Anestezia epidurala, cind o soliciti?Indata ca ai ajuns la spital, in ultima discutie cu medicul inainte de nastere?...Am inteles ca trebuie sa o platesti tu, ca pacienta...Ce stiti despre aceasta?
Cit despre cezariana, as vrea sa stiu ce regim are la Polizu?Sunt medicii mai reticenti?Eu, de exemplu, am 30 de saptamini si bebele este bine mersi cu funduletul in jos.De la echo mi-au spus ca este caz de cezariana, dar medicul meu ginecolog zice ca in general se pot naste copii si asa, etc.
Voi ce ziceti?

Va pupez, Theiuta.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Buna! Nu mai sunt greieras bortos, am fost!!! Am nascut cu cezariana la Giulesti, insa am o prietena care a facut cezariana la Polizu...Si, oricum, cred ca mari diferente nu sunt...Epidurala ti-o aranjezi inainte de a te interna pentru nastere...poti sa vorbesti de acum cu dr. tau...In ceea ce priveste cezariana...daca e nevoie ( si char daca nu e...), se rezolva...Vorbeste cu dr. Eu am miopie, am avut un motiv intemeiat, chiar se recomanda cezariana...Si, de ce sa mint, chiar a fost mai bine!
Iti doresc o sarcina usoara in continuare si o nastere la fel de usoara, indiferent cum va fi ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:


Medicul meu dr. Luis Mendez de la Municipal spunea ca nu este normal ca in ziua de azi o femeie sa nasca in dureri avand in vedere gradul de civilizatie si stiinta la care s-a ajuns. Fapt pt. care inca de la inceput mi-a recomandat epidurala in cazul unei nasteri normale. Asa ca mi-am cumparat-o din luna a 8-a.
Atunci BB-le se gasea in prezentatie pelviana si chiar asa a si ramas pana la sfarsit. In consecinta trusa epidurala nu mi-a mai fost necesara (am dat-o inapoi de unde am cumparat-o) deoarece s-a impus cezariana. Sincer, m-a inspaimantat idea de cezariana dar nu am regretat nici o clipa deoarece a fost super nu am simtit absolut nimic si mi-a fost chiar foarte bine dupa aceea, eu fiind o fiinta tare panicoasa, speriata si prapastioasa.
Cand i-am multumit d-lui dr. Mendez mi-a spus ca "meritul este al anestezistului".
Deci te sfatuiesc :
- sa apelezi la cezariana daca iti este frica, dar trebuie sa-ti faci programare nu sa atepti sa te apuce durerile;
- sa ceri cel mai bun anestezist(merita banii):
- in ceea ce il priveste pe BB - pentru el faptul ca se naste usor este benefic pt. viitor, avand in vedere ca nu este bruscat sau chinuit cum ar fi la o nastere normala.

Sanatate si impliniri cu bucurie !!!!



Ioana si Stefan Dimitri
http://community.webshots.com/user/bebetica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

cu epidurala sau fara:nastere usoara!

ange,mamica de 2 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vanina spune:

Ce nationalitate are acest dr.Luis Mendez?...imi plac ideile lui...:))Ai fost multumita de el?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Bebetica draga, ma bag si eu fara prea mare legatura cu subiectul de aici, dar vazind ca ai nascut la Municipal as vrea sa-mi spui si mie de tarife la cezariana: cat medicului, cat anestezistlui, si asa mai departe. Iti multumesc anticipat pentru lamuriri!



danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Danuta, de ce vrei cezariana?
Eu am facut din cauza de pelviana si dipptrii si n-aveam nici lichid...si am dat 1.000.000 la anestezist si 150 de euroi la medic( pe care il cunosti bine... , totul Dupa operatie.
toti s-au purtat super.

sanatate!

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Draga mea Sabinaaaaaa, ce mai faci?!??! Dar Sofia-Galagia?
Sper ca sunteti bine si e totul ok.

Eu as vrea cezariana din mai multe motive: nici nu vreau sa ma gindesc la epiziotomie (stiu, nu da cu roshii, stiu ca cezariana e tot taietura si mai si...), apoi e varsta (eu am 34 de ani si nu ma simt fizic in stare sa fac fatza unui travaliu poate prelungit) plus un pic de teama ca nu stii ce poate interveni atit pt bebe cat si pentru mine in cazul unei nasteri naturale.
So, am considerat ca toate astea ar fi relativ inlaturate cu o cezariana, pe care medicul (pe care cum zici, il stim foarte bine minca-l-ar mama pe el de baiat destept) nu mi-a combatut-o decat putin la inceput dupa care a zis ca nu ma poate obliga sa nasc normal daca nu ma simt in stare. Eu nu sunt adepta teoriei cu asa e de la mama natura, asa trebuie! Sunt mai revolutionara de felul meu .
PLus ca bebe e mare, din ce in ce mai mare, si as vrea sa preintampin orice neajunsuri. Oricum, am vorbit despre tipul anesteziei, si tot el mi-a recomandat o combinatie de rahianestezie cu epidurala, ca sa-l pot vedea pe bebe din prima, si cred ca asta voi alege. Singura mea teama este ca de emotie cred ca ma va apuca plinsul la vederea lui bebe scump, si mi se va infunda nasul, stind asa lungitaa pe spate...nu stiu cum sa fac, caut solutii sa fiu o dura, sa nu ma apuce totusi plinsul, ci doar risul.
M-am lungit cam mult cu explicatiile, dar daca nu era vorba de tine sa stii ca nu intram in atitea amanunte (deh, e viatza si burta mea, treaba mea ce fac cu ele - asta nu-ti este adresata!).
Te pup si sper sa ne mai auzim pe aici cu bine!

P.S. Iti multumesc pt sprijinul de pina acum si daca iti mai aduci aminte de ceva util, care mi-ar putea fi de folos pt perioada din spital, te rog sa-mi spui. Apropos, medicul mi-a zis ca de a doua zi bebele va sta cu mine in camera, ceea ce mi-a subliniat, si stiam si eu, nu-mi va fi prea usor cu burta cusuta, ma rog, ne descurcam noi ca stem fete mari .

danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Fetelor, va multumesc mult pentru raspunsuri!~

Sa stiti ca si eu am gindit si gindesc exact ca medicul tau, Bebitica si la fel cum a zis si Danat, asa ca in privinta asta sunt linistita.

Si eu am optat pentru epidurala, pentru ca uitai sa va spun, dar bebe-ul meu s-a intors ci bila in jos, deci adio cezariana!

Va mai tin eu la curent cu evolutia evenimentelor. Oricum, se va intimpla pe la inceputul lui octombrie, pe 1,2…

Mii de pupici, Theiuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

quote:
Originally posted by danat

Draga mea Sabinaaaaaa, ce mai faci?!??! Dar Sofia-Galagia?
Sper ca sunteti bine si e totul ok.

Eu as vrea cezariana din mai multe motive: nici nu vreau sa ma gindesc la epiziotomie (stiu, nu da cu roshii, stiu ca cezariana e tot taietura si mai si...), apoi e varsta (eu am 34 de ani si nu ma simt fizic in stare sa fac fatza unui travaliu poate prelungit) plus un pic de teama ca nu stii ce poate interveni atit pt bebe cat si pentru mine in cazul unei nasteri naturale.
So, am considerat ca toate astea ar fi relativ inlaturate cu o cezariana, pe care medicul (pe care cum zici, il stim foarte bine minca-l-ar mama pe el de baiat destept) nu mi-a combatut-o decat putin la inceput dupa care a zis ca nu ma poate obliga sa nasc normal daca nu ma simt in stare. Eu nu sunt adepta teoriei cu asa e de la mama natura, asa trebuie! Sunt mai revolutionara de felul meu .
PLus ca bebe e mare, din ce in ce mai mare, si as vrea sa preintampin orice neajunsuri. Oricum, am vorbit despre tipul anesteziei, si tot el mi-a recomandat o combinatie de rahianestezie cu epidurala, ca sa-l pot vedea pe bebe din prima, si cred ca asta voi alege. Singura mea teama este ca de emotie cred ca ma va apuca plinsul la vederea lui bebe scump, si mi se va infunda nasul, stind asa lungitaa pe spate...nu stiu cum sa fac, caut solutii sa fiu o dura, sa nu ma apuce totusi plinsul, ci doar risul.
M-am lungit cam mult cu explicatiile, dar daca nu era vorba de tine sa stii ca nu intram in atitea amanunte (deh, e viatza si burta mea, treaba mea ce fac cu ele - asta nu-ti este adresata!).
Te pup si sper sa ne mai auzim pe aici cu bine!

P.S. Iti multumesc pt sprijinul de pina acum si daca iti mai aduci aminte de ceva util, care mi-ar putea fi de folos pt perioada din spital, te rog sa-mi spui. Apropos, medicul mi-a zis ca de a doua zi bebele va sta cu mine in camera, ceea ce mi-a subliniat, si stiam si eu, nu-mi va fi prea usor cu burta cusuta, ma rog, ne descurcam noi ca stem fete mari .

danat


Noi suntem superbine, ma pregatesc de admitere la doctorat!
In salonul cu bebe e un buton magic...cum ai o problema cum apesi si vine infirmiera!
Cam asta e ...chiar daca te apuca plansul nu-i nimic...e de bine! si pe mine m-a apucat!
Cand te mai ducu la doctor, ca eu vreau sa-mi fac controlul anual!
Poate ne intalnim.
Te pupicesc si bafta!

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Sabinaaaa, ce bine ca ai vazut mesajul! Ma bucur ca sunteti bine amindoua.
Uite eu ma duc acum saptaminal la "intalnire" cu dr Badiu asa ca Marti, pe 2 sept, la ora 19, avem din nou consultatie. Daca poti la ora aia (eu aleg ore mai tirzii din cauze de canicula si program al sotului) m-as bucura desigur sa ne vedem!!!!
Te pupa o burtika nerabdatoare sa-si vada bebele in bratzele ei!

danat

Mergi la inceput