"Odiseea" nasterii

"Odiseea" nasterii | Autor: roisin

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici si burtici,

dupa lupte seculare cu propria-mi delasare, cred ca mi-am facut o lista completa de cumparaturi necesare pentru bebe si pentru mine, iar de maine am sa umblu si dupa cumparaturi, ca deja se ingroasa gluma (toata lumea ma intreaba: "gata bagajelul?" ).

Pentru fetele care nu stiu deja, intentionez sa nasc la Giulesti, normal, dar cu anestezie epidurala, iar termenul este pe 1 septembrie, deci peste vreo luna. Am citit tot ce se puitea citi despre nastere, am aflat de curand si cum e cu masa de nascut, cu "galeata", aproape ca-mi pot imagina sala de travaliu, ce nu stiu este cum e sa stai in spital, care sunt "etapele" nasterii, privite nu din punct de vedere al procesului in sine (asta vine de la natura, si fiecaruia ii e dat diferit), ci mai degraba din punct de vedere "organizatoric".

Pe scurt, ce se intampla din momentul in care ajung la spital si pana reusesc sa plec cu bebe acasa?
Cand si unde mi se face primul consult? Dar "toaleta"?
Cine completeaza fisa si ce "acte" imi trebuie pentru ea?
De la internare merg direct in sala de travaliu? Pot sa car bagajelul cu mine? Banii trebuie sa-i tin mereu la mine sau pot sa-i las in bagajel?
Cand dau banii, inainte de nastere? Cum naiba stiu cui sa dau banii inainte?
E musai sa fac clisma, si, daca da, cine mi-o face: eu sau infirmiera? E atat de groaznica clisma asta?
Dupa nastere, ma muta in salon sau mai stau la travaliu?
La cat timp dupa nastere pot sa-l vad pe bebe si cat de des am voie sa merg la el?
In timpul travaliului am voie sa mananc? Dar sa beau apa? Voua nu vi s-a facut rau din pricina foamei?
Dupa nastere cand am voie sa mananc si ce anume? Cu laptele si iaurtul nu ma impac deloc, si inteleg ca astea sunt primele alimente acceptate.
Pentru bebe am inteles ca trebuie sa duc scutece, crema si servetele umede, si ca nu prea e permis sa-l schimb eu. In plus, inteleg ca asistentele le mai suplimenteaza mesele cu lapte praf, exista vreo metoda sa le conving sa ma cheme pe mine de cate ori e nevoie, in loc sa dea lapte praf la bebe? Asta presupunand ca voi avea laptic suficient, evident...

Mai am muuuulte intrebari, in capul meu incerc sa formez din bucatele si amanunte toata sederea noastra in maternitate, am senzatia ca daca stiu ce ma asteapta, nu voi mai avea emotii. Mi-e teama de cateva chestii: ca o sa mi se faca rau in timpul travaliului (eu la foame fac cam urat), ca n-o sa pot sa-mi "apar" bebelusha si o sa fie neglijata si se vor purta urat cu ea (numai gandul asta imi ridica tensiunea), si ca n-am sa retin fetele oamenilor care ma vor ajuta si n-am sa-i pot "recompensa" pe masura. Ma rog, mai am eu si alte emotii, da' astea-s cele mai stresante. Ah, ma mai streseaza momentele "jenante", gen toaleta, clisma, dar de astea n-am cum sa scap, asa ca voi rosi pana la urechi, voi baga capul intre umeri si asta e!

In final, daca ma puteti ajuta cu doua-trei raspunsuri, sau chiar o poveste, indiferent de spitalul sau modul in care ati nascut, am sa va raman recunoscatoare. Inca nu ma tem de nasterea in sine (nu mi-e foarte frica de durere, in general stiu sa trec peste ea), insa mor de ciuda ca nu stiu cum e sa stai in spital, si s-a nimerit sa experimentez acest lucru fix in cel mai important moment al vietii mele. As fi vrut sa fiu mai putin stresata de treburile astea banale si sa ma preocupe mai mult relatia mea cu puiul pe care inca il mai coc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:


Se pare ca avem cam aceleasi probleme... sper din tot sufletul sa se gasesca cineva care sa si raspunda!
Am copiat bombardamentul cu intrebari, asa macatr pot raspunde pa ce stiu.


Cand si unde mi se face primul consult?
> mi-a spus ca la camera de garda, cand ma internez, de el daca sunt in spital sau medicul de garda, care il va si chema.

Dar "toaleta"?
>Eu intentionez sa mi-o fac acasa, ca timp e destul. Si am si persoana cu experienta... nu de alta, dar nu vreau sa vad o asistenta stresata dupa o noapte nedormita jucanduse cu lama pe-acolo, oricata experienta ar avea... oricum, daca vrei sa faci asta la spital, ia-ti un aparat de ras de-acasa.


Cine completeaza fisa si ce "acte" imi trebuie pentru ea?
> Eu mi-am luat buletinul, certificatul de nastere, certificatul de casatorie (+copii xerox), carnetul de asigurat, adeverinta de la servici ca platesc CAS, pe care sa scrie si contul in care se vireaza asigurarea. Am pus separat livretul de familie si alte copii xerox, care o sa-i trebuiasca lui tati sa scoata certificatul de nastere al lui bebe.


De la internare merg direct in sala de travaliu? Pot sa car bagajelul cu mine? Banii trebuie sa-i tin mereu la mine sau pot sa-i las in bagajel?
> Aici nu stiu, astept si eu poate ne spune cineva. teoretic, directia dupa internare e stabilita de stadiul in care ai ajuns la spital, ca daca nu e dilatatie, te trimite in salon, iti mai face cateva injectii, si MAI DUREAZA


Cand dau banii, inainte de nastere? Cum naiba stiu cui sa dau banii inainte?
> Eu intentionez sa-i dau doctorului inainte de nastere.Asa macar stau eu mai linistita. Si asa mi-au spus si colegele care au nascut, mai ales cea care nu a apucat sa-i dea inainte, nimerise si un pe care nu-l cunostea si a avut inpresia ca bebe ar fi fost mai in siguranta daca ii dacea inainte, macar tipul nu mai parea atat de "absent" si i-ar fi dat mai multa atentie. Deviez un pic de la subiect, sa-ti spun cum a fost. A ajuns tarziu la spital, au trimis-o direct la nasteri, si dupa 5 minute (era cu ochii pe ceas) individul i-a spus ca daca nu vrea sa impinga, baga forcepsul. Poate a vrut s-o sperie, cert e ca s-a apucat sa impinga, dar nimeni nu se mai uita la ea, ca au observat ce face doar cand bebe era deja "la poarta". Asa ca...
Daca ma hotarasc la epidurala, ii va primi si anestezistul tot inainte. Restul, dupa. Si daca se poarta urat, sa-si ia gandul!


E musai sa fac clisma, si, daca da, cine mi-o face: eu sau infirmiera? E atat de groaznica clisma asta?
> Eu imi aduc aminte ca am vacut acum cativa ani buni inainte de operatia de apendicita. Graznica... nu stiu in ce sens. Ma gandeam ca acum, cu atatea duredi, o sa fie floare la ureche. Daca te relaxezi un pic, nici nu doare. Ce-mi aduc aminte e ca abia aveam timp sa ajung la toaleta, si cand ma uit acum ca ma misc in reluare, nu stiu cum o sa se petreaca lucrurile.
Si in mod sigur ti-o face o infirmiera, singura nu ai cum.


Dupa nastere, ma muta in salon sau mai stau la travaliu?
> Cred ca in salon. Cineva imi spunea azi ca "imediat dupa nastere, cum te aduce in salon sa te freci pe abdomen, chiar daca te doare, ca sa se elimine tot ce-i pe-acolo.Cica o sa simt ceva ca o para tare, dar sa indur si sa ma masez, ca altfel o sa am dureri mai tarziu".Nu stiu cata dreptate are, verific informatia.

La cat timp dupa nastere pot sa-l vad pe bebe si cat de des am voie sa merg la el?
>Eu sper ca imediat (poate urla si enerveaza pe toata lumea, ca sa mi-l aduca sau sa ma duc la el). Cat de des... teoretic, la 3 ore, la alaptat. Ptactic sper ca de cate ori am chef. As fi multumita si sa stau intr-un coltisor, cu el in brate, decat in salon. Si am mai auzit alta traznaie, care sper ca nu e adevarata: daca bebe e prea galagios si asistenta e "deranjata" de planset, ii da ceva calmant ca sa n-o mai streseze cu urletele.


In timpul travaliului am voie sa mananc? Dar sa beau apa? Voua nu vi s-a facut rau din pricina foamei?
Dupa nastere cand am voie sa mananc si ce anume? Cu laptele si iaurtul nu ma impac deloc, si inteleg ca astea sunt primele alimente acceptate.
>Mai asteapta o saptamana si iti spun exact.


Pentru bebe am inteles ca trebuie sa duc scutece, crema si servetele umede, si ca nu prea e permis sa-l schimb eu.
>Nu, duci doar cate un scutec la fiecare alaptat. Poti sa ai la tine restul, ca daca le lasi acolo nu cred ca le mai vezi a doua oara! Si daca sunt atat de "atasate" de munca lor incat nici nu prea ii schimba, crezi ca se streseaza asistentele sa-i dea si cu crema?


In plus, inteleg ca asistentele le mai suplimenteaza mesele cu lapte praf, exista vreo metoda sa le conving sa ma cheme pe mine de cate ori e nevoie, in loc sa dea lapte praf la bebe? Asta presupunand ca voi avea laptic suficient, evident...
>Asta nu stiam. Chiar stau ele sa sature fiecare copil? Ma indoiesc. Daca mai are nevoie de papa, chiar si supliment, cred ca ne cheama pe noi.....

Mi-e teama de cateva chestii: ca o sa mi se faca rau in timpul travaliului (eu la foame fac cam urat),
> si eu lesin la durere, asa ca nu stiu ce surprize le pregatesc, mai ales daca injectiile vor fi intravenoase!

ca n-o sa pot sa-mi "apar" bebelusha si o sa fie neglijata si se vor purta urat cu ea (numai gandul asta imi ridica tensiunea),
> la capitolul asta sper sa pot fi calma, ca asta e sistemul si nu stiu ce suma il poate schimba. O sa numar pana la 10, incet, o sa-mi repet ca in 3 zile suntem acasa si o sa trecem peste asta. Si daca e nevoie, cred ca am forta sa strang pe cineva de gat!

si ca n-am sa retin fetele oamenilor care ma vor ajuta si n-am sa-i pot "recompensa" pe masura.
> eu am alta problema, fetele le retin, dar nu pot tine minte numele... si daca vrei sa gasesti o persoana, de cine intrebi?! Cat despre recompensa, daca sunt oameni de treaba, o aatentie, atat cat poti si un multumesc din suflet le ajunge.


Ce ai uitat sa adaugi: care sunt ultimele "tarife" la Giulesti! Poate s-au mai micsorat!

Cristina si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

draga mea roi, incerc sa-ti raspund cat mai clar la intrebarile tale:
Cand si unde mi se face primul consult? Dar "toaleta"?

primul consult mi s-a facut de catre dr care mi-a facut internarea in camera de garda.toaleta mi-am facut-o eu acasa, inainte de a pleca (de fapt mi-o tot faceam de 2 luni, ca imi era teama ca nasc
si nu apuc sa ma "aranjez".

Cine completeaza fisa si ce "acte" imi trebuie pentru ea?

mie mi-a completat-o dr. de la camera de garda. acte:buletin identitate, certificat de casatorie, analizele si echografiile din timpul sarcinii si carnet de gravida daca ai (eu nu am avut asa ceva)

De la internare merg direct in sala de travaliu? Pot sa car bagajelul cu mine? Banii trebuie sa-i tin mereu la mine sau pot sa-i las in bagajel?

am fost dusa in sala de travaliu, unde mi s-a provocat travaliul si apoi m-am pus pe asteptat...si am asteptat...o parte din bani am tinut-o la mine (maruntzisul), restul la marcel, care era pe hol. mi-am luat bagajul cu mine, desi au facut mofturi.

Cand dau banii, inainte de nastere? Cum naiba stiu cui sa dau banii inainte?

travaliul dureaza destul de mult si nu este de la inceput foarte dureros, poti sa dai banii pe parcurs. eu i-am dat dupa (de fapt marcel), dar moasele s-au purtat excelent, fara sa le dau ceva.abia la sfarsit au fost "rasplatite".

E musai sa fac clisma, si, daca da, cine mi-o face: eu sau infirmiera? E atat de groaznica clisma asta?

eu nu am avut parte de asa ceva.slava domnului!

Dupa nastere, ma muta in salon sau mai stau la travaliu?

am mai stat 2 ore dupa ce am nascut in patul din sala de travaliu, apoi am fost mutata la lauze.

La cat timp dupa nastere pot sa-l vad pe bebe si cat de des am voie sa merg la el?

am vazut pe alexutza imediat dupa ce am nascut-o.apoi au luat-o si m-am dus sa-i dau papa la 4 ore, dar m-au trimis inapoi pt ca era sa lesin...asa ca ne-am vazut peste inca 3 ore, cand era iar sa lesin, dar le-am fentat :).eu mergeam la bebe din 3 in 3 ore, in rest mancam , dormeam, vorbeam la telefon (cu mamaruta, ehhehehe)

In timpul travaliului am voie sa mananc? Dar sa beau apa? Voua nu vi s-a facut rau din pricina foamei?

nu ai voie sa mananci in timpul travaliului, dar...eu am "pacatuit".imi statea mintea numai la mancare.eu sunt si genul careia ii e frica sa nu moara cu burta goala:). am cerut ciocolata si croisant (am "mituit" o graviduta sa mi le aduca de la marcel, pe ascuns.singurul lucru rau ce ti se poate intampla e sa vomiti.lucrul bun e ca te energizeaza.eu nu am vomitat, insa m-am simtit mult mai bine cu burtica plina. apa am baut 3 litri (eu in mod normal beau 3 l pe zi, acum i-am baut in 11 ore), dar apa plata.

Dupa nastere cand am voie sa mananc si ce anume? Cu laptele si iaurtul nu ma impac deloc, si inteleg ca astea sunt primele alimente acceptate.

dupa nastere, am "comandat" piure cu gratar de pui si o ciocolata (am inteles ca nu e voie ciocolata...insa am "pacatuit" iar.nu ai voie citrice, rosii, castraveti.
in prima zi trebuie sa bei multe lichide si lactate sa se instaleze lactatia, insa cand faci febra laptelui trebuie sa bei cat mai putin

Pentru bebe am inteles ca trebuie sa duc scutece, crema si servetele umede, si ca nu prea e permis sa-l schimb eu. In plus, inteleg ca asistentele le mai suplimenteaza mesele cu lapte praf, exista vreo metoda sa le conving sa ma cheme pe mine de cate ori e nevoie, in loc sa dea lapte praf la bebe? Asta presupunand ca voi avea laptic suficient, evident...

nu am avut nevoie de pampersi sau servetele umede.au cerut doar ulei de bebe pt fundulet!!!, dar mai buna este o alifie de galbenele (mai bine ceva mai ieftin pt ca mie mi-au luat tot:ulei, alifie, crema, servetele...)
da, le dau lapte praf la bebei, pe timpul noptii sau daca nu sug cum trebuie...eu m-am rugat de ele sa le dau lapte de la mine in biberon sa-i dea ca supliment, deoarece aveam pompa si aruncam o gramada de lapte...nu au vrut.le-am rugat sa dea laptele meu la abandonati, care erau hraniti numai cu ceai cu glucoza (nu stricau laptele pe ei!!!!...nici asta nu au vrut.poate tu reusesti sa le convingi sa ii dea din laptele tau .

alte amanunte:toaletarea se face de 2 ori pe zi sau dupa scaun, se "plateste" cu 20000 lei de fiecare data.nu trebuie sa te jenezi de acest aspect. o sa vezi ac o sa te obisnuiesti repede cu ideea.
sa ai dupa tine fiole de algocalmin, supozitoare cu diclofenac si cu glicerina, 2 pachete mari de vata si fasa de pansament, tampoane mari, 2-3 bustiere sau sutiene cu tampoane pt sani, pompa de san, 2-3 camasi de noapte care se desfac in fatza, sosete...si multe bancnote de 10000 :)....
cam atat si daca mai ai nelamuriri sa ma intrebi.
aaa, am uitat sa-ti zic ca la dr. am dat banii a doua zi dupa nastere.in prima nu eram in stare...

ariel
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

am uitat!!! la acte mai trebuie certificatul de nastere si adeverinta de salariat, ca esti platitor de cass...

ariel
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Fetelor, saru-mana de raspunsuri!

Incep sa ma mai luminez, toaleta oricum planuiam s-o fac acasa desi nu stiu ce-o sa iasa: eu nu mai am vedere in jos , asa incat e posibil sa cer ajutorul lui tati... sper sa nu vrea sa se razbune si sa-mi traga o epiziotomie inainte de termen! .
Din cate stiam eu, degeaba iti faci tu freza din timp, ca ti-o mai fac si la spital o data, pentru siguranta. Ba, daca ai "noroc", te mai iau si peste picior, ca nu ti-ai facut-o frumos.
Acuma, iar intrebare: "tunsoarea" este 0, da? Adica, cheala-cheala, fara chica, fara creasta pe mijloc...

Bine ca am intrebat de acte, n-as fi crezut ca-ti trebuie atatea, nu m-as fi gandit sa iau certificatul de casatorie in ruptul capului (da' ce, daca-s "fata mare" nu pot sa nasc, pen'ce-mi trebe certificat?). Bine ca nu-mi cer sa port si verigheta, nu de alta, da' nu ma mai incape!

Sper sa conving persoanele impricinate sa ma lase cu geanta dupa mine, nu-mi place deloc sa-mi las lucrurile aiurea, si mai ales, nu cred ca o sa am unde baga banii, si nu vreau inca o grija pe cap atunci. Poate ma enervez si imi iau un rucsacel si-o sa-l tin in spate cat dureaza nasterea!

Si-nca o intrebare: in timpul travaliului pot sa ies sa ma plimb pe culoar? Probabil ca dupa epidurala n-o sa-mi mai arda de plimbare, da' inainte oi avea voie?

Inca o data, saru-mana de raspunsuri, imi sunt de mare ajutor!

PS Evident, intrebarea Cristinei e prima pe lista: care mai sunt tarifele la Giulesti?
Am aflat de curand ca la anestezist se practica mai nou suma de 2 milioane, care include trusa pentru epidurala, anestezicul, si "manopera". Deci, ras, tuns, frezat: 2.000.000 lei. La doctor, fiind nastere normala, ma gandesc undeva intre 100-150 USD (sau euroi, desi astia sunt mai valorosi). Cat despre neonatolog, moasa, si ce mai misuna prin jur... habar n-am!

Ah, mi-a mai rasarit o intrebare: cum e cu medicul pediatru? Vine el din oficiu si vede bebeii si pe urma vine la fiecare mama sa-i spuna ce si cum? Sau trebuie sa-l cauti tu prin spital? Si cam care e "onorariul" la pedriatri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

" eu nu mai am vedere in jos , asa incat e posibil sa cer ajutorul lui tati... ".

...eu m-am uitat intr-o oglinda mai mijlocie...(vrei sa ti-o imprumut? :PPP)

"Din cate stiam eu, degeaba iti faci tu freza din timp, ca ti-o mai fac si la spital o data, pentru siguranta. Ba, daca ai "noroc", te mai iau si peste picior, ca nu ti-ai facut-o frumos."

au fost chiar fericite ca au scapat de "corvoada" asta...

"Acuma, iar intrebare: "tunsoarea" este 0, da? Adica, cheala-cheala, fara chica, fara creasta pe mijloc... "

OOOOOOOOO absolut!!! fara chica, fara creasta, fara coditze si alte accesorii:).

"Bine ca am intrebat de acte, n-as fi crezut ca-ti trebuie atatea, nu m-as fi gandit sa iau certificatul de casatorie in ruptul capului (da' ce, daca-s "fata mare" nu pot sa nasc, pen'ce-mi trebe certificat?)."

pai trebuie sa stie si ei ce inregistreaza acolo...in istoria lumii doar o singura "fata mare" care a nascut s-a pomenit...:).acum serios, nu stiu la ce le trebuie ...probabil pt inregistrarea bebeului.

"Sper sa conving persoanele impricinate sa ma lase cu geanta dupa mine"...

eu am facut urat, apoi frumos si m-au lasat cu ea...

" in timpul travaliului pot sa ies sa ma plimb pe culoar? Probabil ca dupa epidurala n-o sa-mi mai arda de plimbare, da' inainte oi avea voie?"

eu m-am plimbat...de am facut santuri. nu stiu cum e cu epidurala...cred ca nu mai ai voie sa te misti dupa ce ti-o face, nici nu cred ca mai ai cum..., dar inainte nu vad de ce nu te-ar lasa. oricum, am inteles ca se face de al dilatatie 4, cand durerea nu e prea mare (mie imi ardea de povestit filme si sa ma uit cu medicul meu la meci:), mancam si "fugeam" pe palierul mare, la marcel, ca sa-l linistesc:))).

"Cat despre neonatolog, moasa, si ce mai misuna prin jur... habar n-am!"

am avut 3 moase a cate 500000 lei/bucata.

"cum e cu medicul pediatru? Vine el din oficiu si vede bebeii si pe urma vine la fiecare mama sa-i spuna ce si cum? Sau trebuie sa-l cauti tu prin spital? Si cam care e "onorariul" la pedriatri?

pediatru din oficiu de la nastere pana la externare.eu m-am dus eu si am cautat-o si i-am dat banii (500000), apoi am batut-o la cap sa-i faca analize alexutzei (eu am avut infectie cu streptococ hemolitic b si se putea transmite la bebe in timpul nasterii, slava Domnului nu a fost asa).ea aplecat in provincie, dar a lasat vorba sa aibe grija in mod deosebit de alexutza.logic, trebuia sa cotizez pe urma la fiecare, pt ca se stia deja ca imi sar banii din buzunar:)...asta pana m-am prins cum sta treaba si nu am mai vrut sa dau pt orice, ci numai cand era musai nevoie...)

ariel
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Bai fetelor, citindu-va mesajele imi dau seama ca e taaare stressant si obositor statul in spital mai ales dupa nastere nu de alta, da' dupa ce ca, banuiesc, esti stoarsa fizic si psihic, mai trebuie sa-ti mearga si creierul full-options ca nu cumva sa omitzi cine stie ce asistenta, medic, moasa sau mai stiu eu pe cine si de la asta sa ti se traga tie sau lui bb unele neajunsuri...mi se pare foarte obositor sa fii atit de atenta si pe faza cu toti cei ce roiesc in jurul tau si sa prinzi cel mai bun moment sa le plasezi "recunostintza" in buzunar...
Eu visam pina acum ca de cand nasti pina pleci akasika ai grija de bb sa-i mearga bine, sa-l alaptezi, si de tine sa te pui pe picioare cat mai bine....ce vise taica, trezeshte-te Danutzo, ejti inca in Romanikaaaaaa

danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani hesson spune:

Nastere usoara Roisin si sa fiti sanatosi si tu si bebe !!!
Sunt curioasa cu ce medic nasti si care e adeptul periduralei. Din cate am simtit pe propria-mi piele nu-s multi (eu am nascut acum 2,5 ani la Giulesti tot cu epidurala cu doctorul Mohamed iar acum sunt gravida in 15 sapt. si tot cu el voi naste) La momentul acela, cand am nascut eu, si in sala de pansamente si in cea a bebeilor toate asistentele intrebau cine e cea cu epidurala...li se parea ceva anormal.
Ce-ti pot spune despre Giulesti: te lasa cu bagajul in sala de travaliu (eu aveam ditamai geanta de voiaj) in timpul travaliului si chiar al nasterii mi-au dat voie sa beau lichide (aveam la mine limonada)chiar pe masa de nasteri m-am vaietat ca mi-e sete si mi-au si aduc cana cu suc. Pe vremea aia nu trebuia platita trusa de anestezie (mie mi s-a apus sa dau 800 000 lei la anestezist dar eu am dat 1 000 000 si vreau sa spun ca a fost tare draguta, a venit 2 zile la rand sa vada ce fac). Moasele din sala de travaliu sunt f. dragute insa cele de la bebei.....
Cred ca din cauza anesteziei nu m-am putut da jos din pat o zi intreaga asa ca am zis merci ce le dau lapte praf (cu lingurita)la bebei. Chiar daca nu sunt asa de dragute asistentele de la bebei isi fac bine treaba: ii ingrijesc bine si observa mamicile care au lapte si bebeilor lor nu le dau cu lingurita, le lasa sa-i alapteze; cum mie mi-a venit laptele dupa 3 zile, al meu era mereu satul si dormea cand mergeam la el. Daca intarzie laptele sa apara nu te speria, mie desi mi-a venit tarziu i-am dat 7 luni sa suga si am avut cat pentru 2.
Clisma nu se mai face de mult iar toalete musai sa o faci acasa ca daca nu iti fac una in dorul lenii.
Sper sa te mai fi dumirit oleaca, daca mai ai intrebari iti raspund cu draga inima.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Ariel, mii de pupici si saru-mana pentru detalii! Eu n-am oglinda mica, da' mi-am trecut si asta pe lista, sa fie la inventar! Trebuie sa exersez inainte, ca la cat is de indemanatica as putea incerca si pe neve, cu un ciob de sticla, rezultatul cred ca ar fi cam la fel .

Dani, eu voi naste cu Cezara Bucur, dar din cate am auzit, sunt deja multi medici care fac epidurala, probabil s-au convins in timp ca are efecte benefice...
Avem o mamica proaspata, Cristina, care a nascut cu doctorul Mohamed acum doua zile (s-a intamplat, ea era "arondata" la alt medic), si a cerut epidurala la fata locului, fara pregatire inainte, si am inteles ca totul a fost ok.
Saru-mana de detalii, dani, deja am capatat mult curaj, e destul de uman tratamentul in spital, iar faptul ca scap de toaleta lor ma bucura enorm. Sper sa ma pun repede pe picioare dupa nastere, sa pot sta cu ochii pe bebita. Apropo, tu de ce ai avut probleme cu datul jos din pat? Adica, in ce sens probleme, aveai dureri de cap, sau ce anume?
Si tie iti doresc o sarcina usoara si frumoasa, si multa, multa sanatate!

Dana, lasa, ca ne descurcam noi, persoanele mai importante or sa se tot invarta pe langa tine, nu rateaza ele momentul de recunostinta, iar pe celelalte nu e nici o tragedie daca le mai sari. Important e sa te simti tu bine, si sa fie si bebe sanatos, ca in doua-trei zile scapi de griji si nervi. Oricum, nu e chiar asa tragica situatia, mai ales ca tu nasti la Municipal, care e un spital mai "stilat".

Va pup, inca o data mii de multumiri, mi-ati luat o piatra de pe inima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani hesson spune:

Roisin, problemele avute dupa nastere au fost ametelile f. puternice (astea cred ca erau de la anestezie sau de la pierderea mare de sange)si durerea cauzata de epiziotomie (pe mine nu m-a invatat nimeni sa-mi iau de acasa fiole de algocalmin si cum eu am nascut seara, pana dimineata cand mi-a adus sotul am crezut ca mor. In noaptea aia am cautat disperata o asistenta care sa-mi dea un calmant dar toate dormeau cu usile inchise). Oricum nu te speria, eu sunt mai anemica din fire si mai tot timpul lesin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Dani, ai dreptate, e posibil sa fi fost de la pierderea de sange, am mai auzit cazuri. Oricum, daca va merge totul bine, cateva zile cu ameteli si oleaca de durere trec repede. Ia sa pun de acum algocalminul in bagaj...
Multumesc mult-mult de tot!

Mergi la inceput