Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (119)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Moama, ce activitate la schimbul 3....

In primul rand, azi avem de baut sampanie muuuulta. Uram cu drag La Multi Ani sarbatoritilor zilei:


Maria de mami Tomasa
Maria de mami Luy
Stefan de mami Sim
Maria de mami Tzuc
Eduard de mami Bumbita
Miruna de mami Andreea1002
Robert de mami Laurici_27
Eliana de mami Mihastroescu


Sa cresteti mari si sanatosi!


Sabina, Gheo e e extraordinar de expresiv. Vai, ce-mi place. Si ce miscaret este. Sara mea la capitolul asta e tare lenesa. Pup baiatul frumos si acrobat!

Nana, cred ca e greu sa te uiti acum la pozele alea...Peste ani insa, cand suferinta asta va fi doar o amintire, o sa le puteti privi mandri ca ati fost asa parinti buni si luptatori.

Cecilia, imi pare rau de febra lui Cristisor! Sanatate multa!

Roxana, raportez ca nu am succs nici cu Milumil. Deci nu laptele a fost de vina. Ei, asta e, macar am incercat-o si pe asta. Dupa 12 ore de somn abia a mancat 100 ml. offfffff!!!

Gabriela, mami de Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Neata, neata, va invit la o .
Vad ca e liniste pe aici, semn ca noi totusi am avut o noapte linistita. A fost ea cam maraita si s-a culcat la 23, dar s-a trezit apoi la 3 a mancat 120 ml laptic si s-a mai trezit pe la 7 a papat iar si doarme fata mea si acum. N-am mai avut o noapte asa linistita cam demult. Bine la 23 nu a vrut sa adoarma decat in pat cu noi si am lasat-o apoi cand a adormit bine am mutat-o in patut.Culmea ca eu n-am mai putut adormi de la 7, cred ca m-am obisnuit cu trezitul devreme. Se pare ca organismul meu se adapteaza foarte usor nevoilor.

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Cecilia, te pup tare. Ce mila mi-e de bietul Cristisor :(
Din pacate poate sa faca febra bine merci sub antibiotic, si ca sa nu mai vomite pune-i supozitor, prea multe siropele pot genera refuzuri d-astea drastice.

Adi, imi place mult ce-ai spus, dar vreau rectific o chestie,dupa cum m-a corectat si pe mine o prietena proaspat rezident.
Nu se spune scaun apos decat atunci cand face strict APA. Si cand face asa...e de obicei super grav, multi parinti induc in eroare medicul zicand scaun apos cand de fapt e doar mai moale.. poti spune scaune lichide :)
cat despre burtica sensibila....Sofia a fost diversificata cu suc de mar si are o burtica de zici ca poate manca si pietre. In 5 ani jumate a facut de 3 ori enterocolita, de fiecare data virala ,de 2 ori odata cu toata familia, si care au trecut in 2 zile doar cu regim. Prima entero din asta a fost la 2 ani si 5 luni...remarcabil pt un copil din ziua de azi cred eu.
Dar, recunosc, a supt pana la un an si 8 luni. Si nu i-am dat pana la 6 luni nimic altceva.

Melania, cum adica e in urma cu kilogramele???? ce expresie mai e si asta? Uite, Gh chiar a scazut in greutate, de acu 3 sapt pana acuma a scazut 150 de grame, dar nu-mi fac probleme, din 3 motive:
1. A fost bolnav si cu viroza si cu diareea
deci practiv el nu e prea diversificat, de vineri e din nou pt tiztiz exclusiv;)))
2. Cantarirea nu mai poate fi relevanta, in conditiile in care el efectiv se rastoarna cu cantar cu tot, deci de fapt habar n-am daca si prima cantarire a fost buna
3. E f vesel, miscaret, bine dispus, doarme noaptea 7 ore legate , uneori si 8(ceea ce la Sofia s-a intamplat abia dupa 2 ani jumate....)
Doamne fereste....lasa draga copilul in pace, ca-ti ies vorbe prin parc, nu-l mai "intrista" cu mancarea

Daca doriti sa ne votati...

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Gabriela eu sincer nu cred ca tipul de lapte era o problema, nici a mea nu mananca intodeauna la fel si oricum mai mult de 120 ml la o masa nu mananca, dar nici nu ma agit si nici nu-l schimb atata timp cat e ok ca greutate.

Sabina tare frumoase pozele. Votat pe cele din concurs pt ca merita cu adevarat si admirat tare mult bb Gheo cum se joaca el, e tare hazliu.

Cecilia stiu prin ce treci cu tratamentul, asa am patit si eu si mi-a vomitat si mie Nurofenul. Eu am sunat atunci dr si mi-a recomandat supozitor in caz ca varsa Nurofenul. Important e sa-l pacalesti la antibiotic.

Nana , esti tare curajoasa.

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Greieras, la noi situatia s-a schimbat mult din momentul in care am trecut de la Nan 1 la Nan 2. Sara manca minim 150 ml lapte. ACum 100-120, cateodata 80 ml. Ceea ce e totusi, putin. Ea hrana solida papa cu placere, cu laptele are o problema. De-aia am decis sa fac si pasul acesta, dupa ce am asteptat si urmarit o luna. Pt ei, laptele ramane totusi baza. Cu cantaritul, la fel ca si Sabina, nu mai consider relevant...Sara se misca, se foieste, deci nu ma mai pot baza pe acele valori.

Gabriela, mami de Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

buna dimineata,

Cecilia multa sanatate lui Cristian, sa scapati repede

noi am dormit binisor, adica de la 2.30 nu s-a mai trezit pana la 6.30, dar de atunci e in verva, noroc a plecat tati mai tarziu si am mai dormit si eu o ora




poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

neatza.
cecilia - multa sanatate lui cristian!
sabina - wow...chiar ca e in miscare...
am observat ca azi avem sarbatoriti de soi!
asa ca...la multe luni, sanatate si viata lunga si fericita!
azi merg in herastrau...daca mai vine cineva..ma gasiti intre arcul de triumf si televiziune!
pupici tuturor.

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

'Mneatza!
Am ramas placut surprinsa sa citesc mailul trimis de sotul meu azi dimineata. Scurt si la obiect, suna asa:
http://www.tvr.ro/articol.php?id=33477&c=131

(surprinderea vine de la faptul ca nu-l credeam asa sensibil la chestiile de mamici/tatici. Dar uite ca l-a prins si pe el 'microbul' )

Particip la concurs cu: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=39" target="_blank"> Siguranta.jpg

de papanasha Eliza (06.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Neata din nou, nu mai stiu daca am postat mai devreme. Nu am plecat inca la doctor, acusica am terminat de strans si de pus bb la nani.

Danyelle, multa sanatate Amaliei! Daca nu se mai repeta varsaturile nu cred sa fie vreo problema.

Gabitz, ramane sa vedem ce facem joi, daca se blocheaza strazile nu va fi asa usor. Eu ies daca vrei, de regula la Roata Mare.

Andreea, mai vii joi?

Betty, ciudata treaba cu intepatura care nu se vede, mai bine totusi ca i l-ai refacut.

Papanash, mamica vlaguita.

Sabina, pupa dulcicul gimnast. Sper ca este mai bine. Astept sa vad ce spune Culcer. Chiar sunt curioasa care este cauza scaunelor dese.

Teo, vad ca dentitia e molipsitoare ca acum plange si Mihnea. Zise Sim ca poate te aduce, insa stai sa vedem daca mai ramane in picioare intalnirea. Nici nu ma gandesc sa te las sa absentezi, chit ca vin eu sa te iau.

Nana, las ca se duce ea si burtica. Ia zi cum mai este Andrei.

Legat de intalnire, putem alege ce locatie vreti, nu e nici o problema. Insa nu stiu cum va fi cu circulatie pentru cele care vin cu masina, ca de joi se vor mai inchide traseele. Trebuie sa vedem si daca DN1 se inchide de joi, ca de mers pe o singura banda e crunt, nici eu nu prea mai am cum sa vin joi decat prin Pipera care va fi ceva criminal, probabil tot traficul de pe DN se va aglomera aici. Hai sa vedem ce se mai zice. Nu va spun ca eu nu stiu nici acum daca voi putea decola catre Lisabona.

Cecilia, multa sanatate lui Cristi. Iti scrisesem si aseara, Ospamox e f slab. Cat ii dai? Incearca Nurofen cu gust de capsuni, e mai putin innecacios decat cel de portocale. Si Andrei il vomita si se inneaca cu el, suporta mai bine Panadol. Dar pe cel cu capsuni il mai inghite cu chiu cu vai.

Gabriela, daca nu e laptele nu stiu ce o fi. Ma duc sa ii iau tetine cu gaura mai mare, poate nu mai vrea sa se chinuie.








Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

sarbatoritilor de azi

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput