ati merge la stilist?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alex_ioanid spune:

am mers odata la un stilist, pentru a-mi spune ce machiaj mi se potriveste, si mi-a recomandat exact machiajul pe care il foloseam eu (atat de zi, cat si de seara, cat si de ocazie... toate coincideau) , si de atunci am zis ca eu cunosc cel mai bine ce mi se potriveste... si vad ca sunt "in concordanta" cu parerea stilistilor... probabil ca parul mi-ar zice sa imi fac breton, insa personal nu imi place bretonul care se poarta acum... am mai avut breton, insa mult mai rar, nu asa cum are don'soara Basescu ... stiu ca asta se poarta dar pur si simplu nu-mi place
asa ca, eu zic sa avem incredere in propriile idei si alegeri despre noi
aaaaa... mi-am amintit, am mai fost odata la un stilist (la sf verii trecute) pentru ca imi doream foarte tare sa imi dea niste sfaturi despre cum sa imi fac coditze (cu creionul, tusul) la ochi, deoarece ochii mei sunt un pic picati atre exterior, si se pot face mai greu ciditze... am fost incantata de metodele pe care mi le-a aratat, si acum ma descurc si singurica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

quote:
Originally posted by Annie80

nu cred ca as apela la stilist, pt ca daca exista un ochi bun si putin talent si niste idei ce ce este la moda, si o oglinda mare in lift sau langa usa la iesire din casa poti observa ce nu este la locul lui.

mai era un show what not to wera, si vedeai acolo niste combinatii de haine de-ti statea creierul in loc, si mereu ma intrebam, doamnele respective chiar nu se uita in oglinda sa vada ca arata ca niste sorcove? chir nu probezi o haina inainte sa o cumperi sa vezi cum sta pe tine si ce trasaturi iti scoate in evidenta???

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.


Da, asta e adevarata problema. Si eu mai intreb cateodata pe strada cand vad nishte tanti imbracate ori ca la bal, ori ca la spital...ul de nebuni! Pe de alta parte, vad si multe femei sarace, care ori de scarba, ori ca nu le preocupa efectiv, se imbraca ori ca niste barbati-mai ales cele grasute si mai in varsta. Ce daca am 50 de ani? trebuie sa ma transform in barbatu-meu? Si asa nici menopauza nu prea le ajuta...Vad zilnic genurile astea, deja uniforme:
1. fete de la 11 la 18 ani, blugi pana bluza cat mai neagra si mai terna, buricu' gol, chiloti tanga iesind sexy din blugi, multe, multe accesorii, stil pomu' de Craciun, poshete uriashe in care nu aude cand ii suna mobilu', asta daca nu il tine in mana, sau in buzunaru' de la jeansi de nici nu po' sa stea in fund pe scaun...A, si sa nu uitam balerinii, care in combinatie cu blugii aia pana la un picior nu foarte slabut, nu sunt deloc flatanti! arata ca niste parizere incaltate!
2. Femei de la 40 la 60 de ani, grasute bine, mustata si barba, ochelari dioptrii maaari, permanent prost facut la tanti Geta de la 2, pus si niste mov d'ala de gentiana, da bine, stii...pantaloni bej, maro, negri, gri cu dungi-de'alu barbatu-miu ca nu ii mai vin, a slabit saracu' sau a murit...dupa caz. Bluze lalai, tot maro, gri, negre, din cel mai prost poliester posibil, ala care daca aprinde careva bricheta langa tine iei foc instantaneu! Pantofi barbatesti cu tocu' jos, hehe, purtam tocuri de 10 cand eram ca tine! Fara sutien sub bluza, am uitat sa zic. Ciorapi cu fire duse, rupti de-a binelea, cine ii vede sub pantaloni! posete stil sacosha de cartofi, in care indeasa si cumparaturile si facturile de la lumina, telefon etc. si nu mai incape si portofelu' asa ca il tine in mana pana la primu' magazin unde dupa ce plateste il uita pe tejghea...
3. Femei de la 20 la 30 de ani, aici sunt mai multe genuri...voi in care va incadrati???

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Rory ce ai spus la mesajul anterior descrie doua categorii de persoane carora le-ar fi de folos cateva sfaturi estetico-vestimentare dar care nu ar avea bani sa te plateasca. Cine imbraca hainele pe care le descrii tu are ca si criteriu de cumparare pretul si atat.De fapt nu prea cred ca te va plati cineva doar pentru consiliere, asta se intampla doar cand esti deja un brand.Poate te-ar plati prin comision un magazin de haine, sau un coafor caruia i-ai aduce cliente. La fel si la amenajarile interioare.Daca oferi solutii de amenajare asta poate fi un plus al magazinului tau, un mod de a atrage clienti(marile firme ce comercializeaza gresie, faianta, mobilier pt.baie ofera si proiecte de amenajare) , deci o crestere a vanzarilor, ulterior o diversificare a sortimentelor si colaborari ulterioare cu furnizori care ti-ar putea oferi comision.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Olympia, nici nu stii cate tepe am luat de la clienti cu foarte multi bani, care ziceau ca da, e frumos, dar...pana la bani! Vreau sa zic,ca romanii sunt obisnuiti cu multe chestii moka, sunt tepari de meserie si de formatie, asa ca ...no comment! Eu nu imi permit acum sa dau sfaturi moka, asta e adevarul!

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Asta iti spuneam.Daca nu esti un brand, cei cu bani nu te vor baga in seama.Dar la magazin, sfaturile de amenajare poate ti-ar creste vanzarile.Ai popularizat in vreun fel acest seviciu pe care poti sa il oferi, acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Crede-ma ca vanzarile care ar creste nu se compara cu banii pe care i-as lua pentru o amenajare 3d a unui apartament. Oricum, magazinul l-am inchis...

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Eu as merge cu cea mai mare incredere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Mie mi-ar placea sa fiu scutita de mersul prin magazine !
Sa fie cineva care stie ce imi place si imi sta bine si sa cumpere pentru mine :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns damadepica spune:

Eu as merge la stilist!!!
Mereu ma gandesc la asta...ca am nevoie de cineva sa ma sfatuiasca cum sa ma imbrac (nu machiaj, nu coafura...aici stau bine ) deoarece eu cred ca sunt prea conservatoare.Nu am curaj sa imi pun pe mine ceva care sa fie "altfel" sau ultramodern...Nu port mai mult de 2 culori pe mine deodata, prefer negrul cand e vorba de elegant si adidasii cand e vorba de ...casual. Deci nu am un stil feminin (desi trasaturile m-ar ajuta),nu ma pot numi moderna...desi mi-as dori din suflet sa fiu! Chiar citesc reviste, pe net...dar cand e vorba de a aplica pe propria persoana...
De cele mai multe ori achizitionez lucruri si haine pe care apoi nu le port sau acasa mi se par urate si total nepotrivite cu garderoba mea...
Poate chiar ar trebui sa mai dea niste sfaturi fetele care spun ca se pricep nativ la asta si nu ar merge la stilist.Eu primesc cu placere orice sfat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaDark spune:

un raspuns intarziat, dar clar.

Am 21 de ani si as merge cu drag la un stilist care mi-ar putea recomanda haine ce m-ar avatanja, sau machiaj. Defapt la machiaj am incercat sa fac asta la salonul Egoist, doar ca tantia de acolo, desi mi-a aratat cum mi-ar sta bine machiata, a esuat teribil in a-mi explca procedura, sau ce culori mi s-ar potrivi in general. M-a pus sa ma uit in oglinda si sa "inteleg eu ce a facut". M-oi fi prins eu, dar a doua oara nu o sa mai apelez la ea.

Si nu sunt singura, sunt multe fete de varsta mea care ar apela la asa servicii daca ar avea un pret rezonabil. Si aici vorbesc doar de sfaturi, mai ales ca in categoria mea de varsta nu prea ne permitem sa platim sute de euro pe sfaturi.

Raspunsul e da, dar din experienta stiu ca in Romania poti fi lejer dezamagit de rezultate.

Trebuie sa fi o persoana cu viziune si deschidere sa poti da sfaturi la n tipuri de oameni si sa nu incerci sa ii ghidezi spre gusturile tale personale ci sa te pliezi la caracerul lor, sa le imbogatesti gusturile lor

Mergi la inceput