LMA! Ai nostri, ca brazii! (61)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Merci Bubu, si multumesc si celorlalte mamici care mi-au trimis sms. Am apreciat mult gestul.

pupici

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Ce ai pregatit bun, Crinuta?

Maine de dimineata ma duc cu Vlad la CMU sa-i fac analizele de sange, un set complet, ii duc si pisu si kk. Daca tot am card si i le fac gratis, am zis sa stau linistita. Nu i le-am facut niciodata pe toate.



Oana 35+ cu bb Stefan
si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabriela9 spune:

Crinuta, Christos a inviat!
Sint de aceeasi parere cu tine privind antibioticele, insa ce te faci atunci cind dupa mai bine de o luna de boala, inca nu-i trece tusea?
Asa am tinut-o noi, incercind sa evitam antibioticele. Pina la urma tot un antibiotic a vindecat-o. N-a rezistat decit doua saptamini, pentru ca acum iar s-a declansat tusea. Ce pot face in situatia asta? Sa mai astept inca o luna, timp in care nu se poate odihni din cauza tusei, sa ii dau iarasi toate siropelele care nu i-au fost de nici un ajutor prima oara, sa trec iarasi pe antibiotic? E tare dificil de luat o decizie, in timp ce parerile medicilor se impart in doua categorii: primii care sint clar impotriva antibioticelor, dar nu dau nici o solutie de cum putem rezolva cu tusea asta pacatoasa, si altii care prescriu imediat antibiotic, rezolvind pe termen scurt problema.
Pe de alta parte, de fiecare data cind a avut o problema, am tinut-o acasa pina s-a vindecat. Ce folos daca am dus-o sanatoasa printre copii cu mucisori si care tuseau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Asa e Alina. Sunt situatii in care e musai sa folosim antibioticul.
Adevarat a inviat!

Bubu, nu am gatit nimic ca nu am avut timp, neavand zile libere acum, si cand nu am timp prefer sa cumpar totul si sa ma odihnesc.


Am o intrebare: daca cumpar o masina inmatriculata, trebuie sa ii mai fac RAR? Care mai sunt noile legi?

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Crinuta, Christos a inviat!


Vladut m-a intrebat ieri "ce rol are pielea". Si nu am stiut ce sa ii raspund, oare la gradinita ce li se spune ? E a doua intrebare cu "ce rol are", pe la gradinita a invatat asa ceva.

El in continuare are nasul infundat si respira noaptea pe gura, dar nu are temperatura sau altceva. Nu stiu ce sa cred, daca mai e sau nu bolnav. Si marea mea dilema este daca sa il duc miine la gradinita sau nu, daca si la noapte va avea nasul infundat

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

buna tuturor,

ma bucur ca ieri ne-am intalnit din intamplare in Herastrau cu anamaria si Victorash care s-a facut un baiat in toata regula, si care vorbeste destul de bine.

noi facem bine, suntem ok. bebelina e o scumpa, linistita cum nu ma asteptam, doarme bine, suge de la mami exclusiv si uneori mai fug si mami la un film cu tati si i se mai da ceai pana venim. a luat in greutate f bine, 1,4 kg in luna 1 si 440g in sapt 5, va dati seama de aici de mandria mea pt ca asta e numai cu lapte de mami . maine vedem si in sapt 6 cum a fost, caci martea e ziua cantaririi. ieri am implinit 6 sapt si in curand ne apropiem de 2 luni si nu-mi vine sa cred, parca mai ieri nasteam.

pediatra ne-a zis sa optam pt vaccinurile de ;la Pasteur si sa mergem pe gama lor pana la capat. din cate m-am prins vrea sa ni le vanda ea si a zis ca dc facem cele private poate veni si ac sa ni le faca.. .ma rog, nu stiu dc asta presupune ca mai tb sa-i dam si ei ceva.. nu stiu inca dc sa optez pt varianta ac pt ca policlinica e la 5 min de3 bloc si merg cu carutzul. pb e coada de la usa ei

aveti idee ce vaccin de la Pasteur se face acum? mi-a spus doar ca sunt 2 intepaturi, nu mi-a spus si cum se cheama, a zis ca vorbim atunci si eu as vrea sa verific cat e si prin farmacii ca sa compar cu pretul ei.

pupici

Mamica lui Codrin din 21.02.2005 si Ana-Maria din 10.02.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Simona, super tare intrebarea! pai poti sa-i spui ce rol are, de protectie, bla-bla!
Eu ma lupt rau de tot cu nasul infundat, abia mai pot sa respir...dau cu apa de mare la greu si vad ca se mai curata...

Am fost dimineata la CMU, i-a recoltat lui Vlad sange, i-a fost tare frica mai ales cand a vazut acul...mi-era mila de el rau de tot, plangea ca il doare si ca nu vrea Bine ca a terminat repede tanti , i-a luat 3 eprubete!! I-a luat si pt. exudat nazal si faringian, pipi si kk. Abia astept rezultatele!

Crinuta, ce nasol ca nu sunt zile libere si pt. catolici, mie asa mi se pare normal...e f. aiurea...credeam ca ai facut ceva bun, sa ma inspir si eu!


Oana 35+ cu bb Stefan
si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

alina_gabriela9, cu ce tratament ati scapat voi de tuse? Matei al meu tuseste cam urat si deocamdata ia Erdomet si Imunomix. Nu-mi place insa ca nu prea mai mananca. Se vede ca are secretii in gat.

Editez: daca stie cineva cazare buna la vila in Ef Nord, dati-mi va rog datele de contact. Merci.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Poze din FEB-MAR
Matei la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Simona, sunt carti in care gasesti raspunsuri pe intelesul lor la astfel de intrebari.
Eu am luat deja si mai iau.


Bubu, eu stiu multe lucruri bune sa fac, dar cand sunt obosita, inca tusesc, iar Rayan a fost cu febra maricica in weekend, nu mi-a ars de nimic.

Daca e, voi face Fingers, prajitura mea preferata.
Nu va zic ca si la servici voi aduce Fingers, ca le-am promis colegelor de luni de zile ca le fac.




Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Fetelor, revin si eu pe fuga.
Dragos a bolit cu o bronsita urata, i-am facut si film si s-au vazut secretiile la plamani, doctora a spus ca nu e pneumonie, dar exista o afectare interstitiala datorita acelor secretii. Dupa o saptamana de antibiotic am scapat. A ramas cu o tuse si inca cu secretii nazale si am reusit dupa patru zile de aerosoli sa scapam si de ele. De azi suntem din nou la gradinita si e bine. Sper sa stam departe de alte raceli macar o perioada, ca programul meu de serviciu e varza din cauza asta si eu nu mai rezist.

Noi am fost plecati din tara cateva zile, saptamana viitoare plecam iar in Germania, casuta se construieste dar nu ajungem la santier atat de des cat am dori, noroc ca firma care ne construieste e serioasa...

Crinuta, multa sanatate si sarbatori frumoase !

Alina Gabriela, noi am scapat de tuse cu aerosoli. Am cumparat aparat de aerosoli si acum in loc de siropele prefer aerosolii pentru ca e tratament local si nu ne mai temem de efectele secundare ale siropelelor.

Patricia, imi pare tare rau de ce s-a intamplat.


Lali si Dragos (27 decembrie 2004)

"Daca ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti " Maica Tereza

Mergi la inceput