Cine a nascut la Polizu?

Cine a nascut la Polizu? | Autor: crisi_pisi

Link direct la acest mesaj

Sunt curioasa care dintre voi a nascut la Polizu si cu ce medic si ce parere aveti despre conditiile de acolo.
Cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

eu am nascut acum 2 ani la polizu cu magda petrache si anestezia epidurala mi-a facut-o dna dr dumitru. echipa a fost super! eu am stat in rezerva medicover unde conditiile sint de hotel, insa si restul saloanelor par ok desi nu exceleaza in curatenie. poate s-au mai schimbat lucrurile pe acolo ca intre timp spitalul a fost inchis si renovat. la capitolul asistente de copii am stat cam prost, desi am cotizat din greu. daca nu le chemam eu sa o vada pe piticuta, in afara de vizita de dimineata nu prea se ingesuia nimeni.
ca plusuri: atentia deosebita a echipei de medici si asistente la nastere; nasterea are loc intr-o rezerva in care stai singura, fara alte paciente, in care intri si iesi cu ; existenta in spital a 4 rezerve (2 medicover/2 AMC);
minusuri: asistentele de copii nu prea isi dau silinta; saloanele si rezervenele de spital nu exceleaza in curatenie.


mada si mara (2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_da spune:

Buna
Eu am nascut la Polizu cu dl doctor Gabi Lemnete acum o luna...un om exceptional, profesionist, nervi tari, super simpatic stie sa te incurajeze si sa iti redea buna dispozitie in orice moment..simti ca te poti baza pe el..
Maternitatea nu s-a schimbat fata de ce a zis Mada. Si eu am stat in rezerva Medicover, 60 euro pe zi, asistentele nu mi-au lasat o impresie prea buna...la fel treceau pe la mine doar cand le chemam eu, noroc ca am stat doar doua nopti...Cand am nascut una din ele si-a aprins tigarea in timp ce doctorul ma cosea...ca sa iti faci o impresie despre profesionalism... si nu in ultimul rand lipsa de bun simt crasa.
Spitalul are si o zona renovata, in rest e sinistru...cearsafuri ingalbenite,spalate de mii de ori...dar uzate, la fel scutecele, locul unde nasti e dotat cu mese ginecologice antice,absolut incomode...
Pentru medic am fost acolo sa nasc...
Sanatate multa!

da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Eu nu am nascut la Polizu, dar finul meu Vladut care poimiine implineste o luna s-a nascut acolo, iar eu am fost linga mamica lui, asa ca iti pot povesti cit de cit. A nascut cu dr. Lemnete care s-a comportat de nota 10. Si moasa (dna Flori) a facut treaba buna, evident cu "atentia" de rigoare. Spitalul e curatel, dar nu prea iti dau voie sa intri in salile de travaliu...intram pe furis. Bodygarzii sint execrabili, vorbesc urit cu persoanele care asteapta si tot timpul vin sa te dea afara, parca ai sta acolo de placere. SAlonul in care a stat prietena mea era curatel, au fost 2 mamici cu bebicii respectivi. Intr-adevar, minusuri mari la copii, si am sa-ti spun de ce. Vladut a venit pe lume mai devreme cu aproape 1 luna decit trebuie prin urmare a stat la incubator vreo 2 zile. De cind s-a nascut (noaptea la ora 1) pina a doua zi la ora 15 nu au gasit pe nimeni sa le spuna ce e cu copilul, nici pe maica-sa n-au lasat-o sa-l vada, ii spuneau ca e la incubator ce tot intreaba atita..pina la urma cu ajutorul unei constiinte (medic gineco) parintii au reusit sa vada copilul, tatal din hol, pe geam iar pe mamica au lasat-o inauntru.
Ce nu mi-a mai placut a fost faptul ca internarea a durat vreo 2 ceasuri (eu am nascut la Municipal si chestia asta s-a rezolvat in 15 minute). Au tinut-o pe biata fata care avea contractii, i se rupsese apa pe un scaun nenorocit jos la internari, nu stiu ce naiba faceau de nu-i completau fisa.

Hai ca m-am lungit cam mult, scuze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubi spune:

si eu la Polizu, tot cu Magda Petrache si am stat tot in rezerva Medicover de 60 usd/zi. Asta s-a intamplat in septembrie 2002.
Salile de travaliu/nastere mi s-au parut jenante, aparatura veche, cearceafuri, campuri vechi, super apretate si strambe...
De asistente, ce sa zic, ele ziceau sa le chem daca am nevoie de ele, dar in afara de faptul ca nu reuseam nicicum sa o infas pe Mara cu scutecul acela, nu am prea avut nevoie de ele. De acolo, din rezerva, toate mizeriile mi se pareau departe...Am dat produse (de la firma la care lucrez), nu am dat bani la nici o asistenta, si cu toate astea ma chemau la toaleta imediat dupa ce sterilizau sala. De la cantina venea cineva sa ma intrebe ce vreau de mancare si mi-o aduceau in rezerva. Nu era nemaipomenita, oricum venise mama cu supa de gaina...
Daca dai o cautare dupa "cum am nascut eu" o sa gasesti mai multe detalii.
bubi

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=bubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Am nascut la Polizu in iulie 2002. Doctorita care m-a operat (cezariana), Carmen Radulescu, s-a purtat extraordinar si a venit sa ma viziteze si dupa operatie. Rezerva in care am stat (2 paturi) era foarte curata, poate si datorita faptului ca m-am internat dupa ce spitalul a fost renovat. Camera avea toaleta proprie, nu m-a costat nimic si am stat doar eu si cu bebe in ea. Despre asistente... unele se poarta frumos fara sa le dai nimic, iar altele, rau, chiar daca esti atenta cu ele.

Nastere usoara,
Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kara spune:

am nascut in iulie 2003 cu dr. Herghelegiu si cu anestezie epidurala...am ales polizu pt medic...intr-adevar asistentele pt copii sunt f gretoase, si eu trebuia sa le dau tot timpul si nu putin, ca sa am tupeul sa le chem noaptea cand dormeau...nu se prea ocupau deloc, iti lasau copilul la san si fara prea multe explicatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonadima spune:

Polizu, 2000septembrie, un baietel cu ajutorul dlui dr. Lemnete, superdoctor, anul acesta tot acolo o sa nasc, la sf. lui noiembrie....nu voi cere rezerva Medicover, imi place sa stau in salon cu mai multe lauze....insa sunt curioasa de epidurala ce o voi face, nu stiu despre anestezistii de acolo prea multe, am increedere deplina in medic insa, stiu ca nu ar lucra cu oricine...

Mergi la inceput