Prichindei martie - aprilie 2005 (125)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

salutare

LA MULTI ANI PRICHINDEI

de acum incep zilele de nastere ar trebui sa intram in fiecare zi si sa ne amintim cit de inflacarate eram acum 3 ani cind am dat nastere minunilor noastre!

Marox: citeam de vorbitul mai putin in romaneste si mie imi e groaza de chestia asta, fiindca deja are cuvinte consacrate pt anumite ucriri la care nu apeleaza deloc la sinonimele romanesti. e mai usor pt ei sa invete limba tarii in care locuiesc. si noi vorbim numai romaneste!

ma gindeam ca mai am doar citiva ani si apoi incepe scoala si adio romaneste! o sa prefere limba de la scoala, cu care vorbeste cu prietenii...

la multi ani de 8 martie, imi placea in Ro, aici nu se sarbatoreste decit in iunie si nu mai am cum sa fac tam tam!

raportam succese cu pipi la oala, surprinzator de la sfirsitul lunii ianuarie ne chinuim, dar numarul 2... tot nu vrea sa spuna. face din picioare si il iau pe sus si il pun caci imi dau seama ca face dupa lacrimile din ochi!

stiu ca nu era gata, poate ar fi fost din cei cu generatia peste 3 ani la oala dar eu nasc in mai si nu aveam timp de doi pisarciosi. il lasam daca nu venea sora lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

La multi ani mamicilor pentru ziua de ieri!!

Ieri am botezat-o pe Stefania:

http://good-times.webshots.com/photo/2087349570087246497usQdZl

va

mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

La multi anisori Melissa!
La multi anisori David!


Andrruzza Sa va traiasca micuta crestina! E o frumoasa si zambeste minunat! Seamana izbitor cu Rares
Felicitari speciale baietilor tai, amandoi au fost zambareti si veseli la botez, caci, nasa, nu stiu ce patise, da' tare serioasa a mai fost

Cenia succes cu operatiunea olita! La noi nu tine cu luatul pe sus, se opune vehement... Sper totusi sa o conving cumva pana la vara, ca-i ditai fetita si tare as vrea sa o duc la gradinita.

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

La Multi Ani! tuturor prichindeilor si mai ales celor nascuti azi: Rares, Brien si Alessandra!!!

Multumim celor care ne-au facut urari si ii pupacim mult!

Eu nu prea mai am timp de forum, de fapt am doar la citit...E mai grele cu scrisul. Alexia s-a facut fetita mare , merge la gradi de la 01 septembrie, din ianuarie chiar la program prelungit. Ii e foarte bine, de pampers am scapat anul trecut prin mai, de vreo 2 luni am scapat si de cel de noaptea. Ne-a fost foarte usor cu el, in 2-3 zile am scapat. Cred ca e important sa fie mai cald afara si sa lasi cupilul fara pampers si sa-l feliciti dupa fiecare reusita. La noi asa a mers...
De cand merge la gradi a inceput sa manance foarte bine, chiar zilele trecute am cantarit-o si avea 14.5 kg. A ajuns si ea in sfarsit in grafice.
De cateva zile avem si o asa-zisa problema: bea prea mult laptic noaptea. Adica bea seara vreo 350-400ml si se mai scoala si pe la 2-3 noaptea si mai cere un bibe. Apoi dimineata din nou. Si e vehementa, nu poti s-o pacalesti. Zice:"hai, pleaca, du-te sa aduci lapticul..." Si daca nu te executi se apuca de bocit...Nu stiu ce sa-i mai fac, intr-un timp ii mai dadeam ceai, dar acum nu prea mai vrea...

Acum inchei, ca m-am cam intins, sper sa mai intru zilele astea...mai ales ca avem sarbatoriti de felicitat.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

La multi anisori Rares!
La multi anisori Brien!

Sa cresteti mari, sa fiti sanatosi si, mai ales, fericiti!

CatXO ma bucur sa mai te citesc Pupici fetelor

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

La multi ani Brien!daria
La multi ani Rares!

CatXo, rox, thx



mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Brien si Rares! Sa cresteti mari si frumosi! Fetelor cred ca sunteti tare mandre de prichindei


Andruzza sa va traiasca micuta botezata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

La multi ani sarbatoritilor(si celor pe care n-am avut vreme sa-i felict la timp)!!!

andrruzza,
sa va traiasca micuta crestina!E o dulce!M-a innebunit cu genele alea!

Marox,
ce ma bucur ca mai scriiCe faceti pe la mijlocul lui august?Punem de-o intalnire la Dineyland?Tocmai azi am invitat o piciulina la ziua lu´fi-miu(pe care o serbam sambata viitoare)si se intorceau de la Dineyland.Asa ca -mi facu "pofta"si mi-am adus aminte ca vorbisem mai demult noi sa mergem cu picii acolo.Poate ne sincronizam,cine stie??!Oricum e prematur sa stabilesc ceva sigur acum pt ca noi plecam in iulie si in Grecia,dar la mijlocul lui august mai are sotul juma de concediu si e o idee buna Parisu´.

Io m-am inscris pt un examen de engleza pe care tot incerc sa-l dau si m-am pus serios cu burta pe carte ca il am in iunie si am mult de recapitulat.N-am mai facut nimic de 4 ani cu engleza
Picii sunt bine,s-a intors si madam socrosenia iar eu profit si i-i pasez sa mai deschid o carte.
A,daca a facut cineva fondant pana acum,pliz ajutati-ma ca mi s-a pus pata sa-i fac lu´fi-miu un tort mai deosebitsi tre sa fac figurine din fondant.Am mai gasit eu pe net,dar prefer info de la sursa:)

Pup si seara buna!

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

STUTTGART CAMPIOANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Rares si Brien sa cresteti mari si frumosi, si numai de bucurii s-aveti parte. si mamicilor domnisorilor.

Andruzza, sa-ti traiasca crestinuta. Are dreptatae Rrox, e Rares in rochita.

Zuzu, nu stiu sa te-ajut, sorry. Da' vad ca tu ai ambitii mari in arta gatitului, ca doar te-ai fript o data cu tortul pe comanda .

Dana cu minunile ei: Mihai (20.04.2005) si Andrei (3.04.3007)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Ooooh,cu ce sa incep,ca n-am mai intrat de un secol si timpul stiti voi cum e?!Dar asta-seara m-am delectat citind o groaza din urma...

In primul rand "La multi ani!"sarbatoritilor la a treia aniversare,un pupic special lui Brien,sa fie sanatosi si norocosi,ingrediente de baza in viata.

Am sarbatorit si noi pe 1 Martie dublu,adica botezul Anabelei si aniversarea a 40 de primaveri personale(daca nu i-as avea pe printii mei,as zice ca de-acum cam incepe numaratoarea iernilor,dar asa,sunt tanra,doar am copii mici,nu?).Oricum,cred ca de-acum petrecerile vor fi date numai in cinstea lor.Poze pun,dar mai dureaza un pic,sa mai prind putin timp liber.

Am mai vazut filmuletul cu frumosii si cumintii Sofia si Bubu;avantaj eu,ca stiu greaca,m-am distrat de doua ori mai mult.Sunt deliciosi,iar Sofia e criminala cand claxoneaza pe la nasuri si cand zice ca tata are par,cu "r"clar.

Rrox si Ana,m-am infiorat de problema constipatiei fetitelor voastre.Mai ales daca e psihica,atunci chiar va trebuie rabdare angelica.
Alexandru a scapat de pampers,mai punem doar noaptea;a devenit si mai pudic,in sensul ca se abtine in parc o ora,doua,pana ajunge acasa,ca e "rusine sa ii vada lumea cucu la copac".Noaptea ii pun pampers tot din comoditatea noastra si pentru ca,totusi,dimineata are pampersul plin ochi cu pipi,deci chiar ca ne-am fatai toata noaptea,mai ales ca Anabela inca are o masa nocturna.Alexandru evoluase perfect la capitolul pampers,fara prea mare efort,la 2ani si 2 luni,dar,dupa ce m-am intors de la spital cu Anabela,a regresat urgent si a tinut-o asa vreo 5-6 luni,de ne exasperase.Oricum copiaza in continuare tot felul de apucaturi bebelusesti,dar pentru despartirea de pampers ...l-am mituit!Nu-i frumos,dar e o solutie de moment care ne-a mai crutat ceva din nervii restanti.Orice omulet are pretul lui;el a prins gustul ciocolatei,asa ca primeste cate un cubulet din cele mai"sanatoase"ciocolatede fiecare data cand se exprima pe wc-ul sau micut.Ba a prins gustul urinatului si prin wc-ul nostru,caci a fost laudat pentru maiestria de a trage la tinta,asa ca-si ia un scaunel si isi exerseaza aptitudinile sub privirea extaziata si uralele asistentei,astfel incat nu am mai avut nici un accident.Mai foloseste el pretextul"treaba mare"ca sa nu se culce la timp,dar asta este,ne executam ca sa nu confuzam copilu'.O data,de doua ori,dupa care ii spun"gata,inchide anusul ca vrea sa se odihneasca,altfel se moaie si o sa scapi tot timpul pe tine"(n.a.=i-am explicat o serie de termeni anatomici si adora sa vorbeasca "precum doctorii";inclusiv "cucu"stie ca e penis,dar noi il alintam).Despre inceputurile operatiunii pot sa va spun ca l-am luat la cumparaturi si si-a ales singur obiectul cugetarii,ba l-a si probat,iar acasa il lasam sa stea imbracat pe wc in timp ce noi,explicandu-i ce si de ce facem asa.Apoi,dupa ce vreo saptamana l-am momit dupa modele in natura,l-am intrebat daca nu vrea sa incerce doar cu pampers,apoi la funduletul gol,apoi il puneam cam la orele la care avea scaun de obicei,iar pentru pipi o data pe ora,apoi o data la doua ore si,dupa doar doua accidente,a ajuns sa ceara singur.Cand regresase,ne-am intors pe drumul bun initial cu planse cu stickere pentru"potty training",dar isi pierduse iar interesul asa ca am ajuns la faza ilegala a mitei.

Voi sari peste capitolul "alte realizari si laude",pentru ca mor de somn si vreau sa va mai scriu doua cuvinte despre cum procedam la tantrumurile cu frecventa variabila de care n-am scapat inca.
Va scriu doar cu mandrie ca l-am inscris la gradinita din toamna,o gradi particulara,se numeste"Comenius",si lucram de zor la pregatirea psihologica a candidatului.Voiam sa-l mai tin,dar nu se mai poate,e mai destept ca bona,o corecteaza la dezacorduri si se plictiseste cand ea face exercitii de dictie cu cuvinte ca"enciclopedie"si"paralelipiped"pe care el le spune dintr-o suflare,iar daca n-a auzit de"Opera de trei parale"a lui Brecht(nume pe care ea nici nu-l poate pronunta)il apuca revolta...Ce mai,trebuie sa-l trimitem in sistemul national de aplatizare intelectuala,ca nu se mai poate!

La tantrumuri,cand nu ne pierdem noi firea,cel mai bine reactioneaza la amenintarea cu time-out.Il lasam 2-3 min in camera lui,sub directa supraveghere ca sa nu faca si sa nu-si produca rau,timp in care nu discutam nimic cu el.Dupa vreo doua time-out-uri(se practica un minut/an varsta),nu i-a mai trebuit.Mai merge foarte bine distragerea atentiei,dar nu intotdeauna avem rabdare si inspiratie,mai ales ca nu uita ce voia.

As avea atat sa va mai scriu si raspund,dar nu trebuie sa va explic de ce n-o fac;ma bucur cand reusesc sa trimit si sa primesc cateva randuri de la voi.Pupici.

Au,era sa uit,felicitari ariadnabr,sarcina usoara!
Marox,sa stapaniti sanatosi casa!

Vazurati,scleroza,editez ca sa-i urez o viata frumoasa micutei crestine Stefania,pe care am admirat-o in poze!


Mergi la inceput