De ce atatea epiziotomii in Romania

De ce atatea epiziotomii in Romania | Autor: silvvi

Link direct la acest mesaj



Intrebarea mea este: exista femei care au nascut natural fara epiziotomie in Romania?

Eu la prima nastere sunt sigura ca cu un ajutor corespunzator nasteam fara nici o ruptura. Copilul era mic: 2.7 kg, nu sunt foarte ingusta, am avut foarte multa apa, asa a zis medicul.

M-am documentat si am aflat ca in alte tari cu cateva conditii nu esti taiat:
- faci exerctii Kegel (pentru perineu)
- bb are marimi normale
- esti masata de moasa in zona perineului in timpul travaliului
- nu te scremi mai devreme decat cand ai dilatatie suficienta si nu te scremi tare in timpul expulziei propriu zise (cand se vede deja capul).
Astfel mai mult de jumatate de nasteri de acolo sunt fara epiziotomie.

Vreau sa incerc la a doua nastere, dar m-ie frica sa nu sa se rupa perineul in locul unde era cusut prima oara. De asemenea moasa trebuie sa fie o artista si sa stie sa se impuna: acum screma-te acum nu etc.

Ce parere aveti: ne pacalesc medicii facandu-ne epiziotomii en gros?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Da!

E mult mai simplu pt. ei, taie, copilul iese repede, pe ei nu-i doare, ci pe tine!

La mine a fost la fel, adica nu m-a taiat, dar moasha a fost exceptzionala. Nu m-a lasat sa imping pana cind nu aveam dilatatzia maxima, shi apoi m-a dirijat pe tot parcursul travaliului, nu am avut nici cea mai mica fisura.

Ce se mai practica mai nou aici in germania, e ca nu te taie, mai degraba te lasa sa te rupi, pt. ca ruptura se produce in locul unde musculatura e mai slaba, shi acolo se shi vindeca dupa cusatura mai repede.

Nashtere ushoara itzi doresc!

Corinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Hi, se pare ca la noi a fost cu must. M-am scremut, pardon de expresie dar mamicile stie vreo 40 minute si apoi pentru a nu pune in pericol cupilu, doctorul a purces. M-a durut mai tare ca tot procesu in sine, dar a trecut.]
Cu dreag,
Nadi

Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:

Si aicise fac ca metoda preventiva...sa nu te rupi...
Nu te-ai rupt tu,dar te-au taiat ei ...cam asa ceva.
Si pe mine m-a durut cand m-a cusut foarte tare.

Samurai-lady si bb ken.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Eu cred ca este mai comod pentru ei! De ce sa se complice cu masaje si alte cele? Baietelul meu a avut 3,8 kg si 53 cm la nastere si mi-am zis ca mi s-a facut epiziotomie pentru ca era copilul mare. Ca sa aflu ca o cunostinta a nascut in Buzau numai cu moasa un copil de 4 kg fara epiziotomie! Moasha i-a facut masaj si a scapat de taietura fata! A doua zi zburda prin spital! Cand ma gandesc prin cate am trecut eu...
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Mie la prima nastere (in Romania) mi-au facut epiziotomie. Desi copilul a fost mic 2,5 kg., avea dubla circulara, tavaliul fusese destul de lung si s-au grabit sa scoata copilul. A doua nastere (in Germania) s-a desfasurat foarte repede si am avut cateva fisuri. Dar m-am "reparat" foarte repede si m-am simtit mult mai bine dupa a doua nastere.
Va doresc tuturor viitoarelor mamici nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Hai ca de la caz la caz. La mine: dilatatie 8, copil cu dubla circulara, travaliu prelungit, aplicare forceps. Deci se impunea asa ceva. Am fost prevenita ca voi ajunge la asta inainte de a fi insarcinata. Si ce e de preferat o taietura controlata sau o ruptura necontrolata ca pe vremea mamelor noastre ? Eu cred ca stiu pe unde sa taie si cit. Ca mai sunt si macelari asta e alt subiect de discutzie.

Petruta & bb Mihai


http://community.webshots.com/user/gabrielmil


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

In Canada tendinta e sa lase natura in pace. Te taie numai in cazul in care bebe e prea mare sau iese greu si sunt probleme.
La mine cu toate ca bebe a avut 3,700kg si 53 cm nu s-a produs nici o ruptura si am si impins 2 ore. Daca nasteam in Ro sigur m-ar fi taiat asa ca multumesc lui D-zeu ca am scapat nerupta, netaita...

Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina73 spune:

quote:
Initial creeata de silvvi


M-am documentat si am aflat ca in alte tari cu cateva conditii nu esti taiat:
- faci exerctii Kegel (pentru perineu)
- bb are marimi normale
- esti masata de moasa in zona perineului in timpul travaliului





Nu am nascut in Romania dar
nu am facut exercitiile Kegel si cel mai nasol nici nu m-a masat moasa in timpul travaliului Daca stiam o puneam la treaba!!!
Oricum am nascut fara episiotomie, fetita a avut 3.900 kg, m-am rupt foarte putin dar nu am avut nici un fel de durere dupa aceea. Stiu ca doctorita mi-a pus un anestezic local in zona cu pricina ce zicea ca are efect 48 ore si intr-adevar nu am simtit nici cea mai mica durere sau jena nici dupa cele 2 zile. Si eu cred ca e putin barbar sa faci episiotomii de rutina, au si ele indicatiile lor clare care cred insa ca nu ar trebui extinse.Ai destule pe cap dupa nastere...
numai bine
cristina73

Mergi la inceput