rasturnare de situatie in cazul Maddie

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

principe - denaturezi mesajul meu :(





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:


nu prea vad cit a pariat CLOVER .. si nici ca ar fi fost necivilizata. este si ea o "baba" care spune ce simte,mai cu fler mai fara fler.

sper ca flerul sa te tradeze, ca Maddie nu mai vede lumina soarelui??





monica mami de print

http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117
[/quote]


" sper ca flerul sa te tradeze, ca maddie nu mai vede lumina soarelui??"

Principe, de citi ani ai plecat din Romania, de citi ani nu mai vorbesti limba romana?


"Principe monica mami de print am multa intelegere pentru ca nu stii sa manipulezi limba romana ca ai plecat de mult totusi intr-o singura fraza ai spus baba in contextul, "este si ea o "baba" unei femei pe care nu o cunosti si ma tem ca nici intelesul babei nu-l cunosti chiar cum trebuie scuzama ca nu folosesc virgule si cratime dar poate astfel iti vei da si tu seama ce este groaznic sa nu folosesti semne de punctuatie, rezulta un text din care nu intelegi nimic din textele tale nu se prea poate intelege nimic ma scuzi ca spun asta-i adevarul."


Nu considera, Principe ca cineva iti pune la indoiala judecata, insa nici nu lasa la o parte ca, e foarte posibil ca judecata ta sa fie distorsionata de felul tau de-a scrie, absolut innebunitor (nu e critica, e constatare).

Sa ma scuzi dar eu nu pot tine firul a ceea ce scrii. Mai degraba in chineza m-as descurca!


Ti-e iti place cum am scris eu, mai sus? Ai inteles ceva?


www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Principe, de citi ani ai plecat din Romania, de citi ani nu mai vorbesti limba romana?

----------------------------------------

PARDON!?
Sunt cumva subiectul de discutie al acestui topic?
--------------------------------------------------------
ai spus baba in contextul, "este si ea o "baba" unei femei pe care nu o cunosti si ma tem ca nici intelesul babei nu-l cunosti
----------------------------------------------
cuvintul baba il gasesti aici:
-----------------------------------------------------
desprecopii Posted - 18/09/2007 : 13:43:13
--------------------------------------------------------------------------------
Clover - aici nu e topic de pariuri. Este pur si simplu o dezbatere civilizata in care fiecare isi da cu parerea despre drama unui copil. Fiecare judeca povestea disparietiei lui Maddie dupa relatarile ziarelor. Nu a fost nimeni la fata locului ca sa stie amanunte.
Daca Maddie va apare - save and sound - noi ne vom fi ocupat inutil niste zeci de neuroni din creier - cu o poveste cu final fericit.
Daca insa Maddie nu apare ... acele zeci de neuroni vor continua probabil sa dea semnale elctrice catre zonele sensibile ale creierului nostru.
Cine e vinovat nu e treaba noastra pentru ca nu suntem jurati la proces. Suntem insa sentimental legati de un copil care nu mai vede lumina soarelui. Deci vorbim si noi ca niste babe la poarta - unele cu fler de investigator al stirilor din ziar - si altele nu.

-----------------------------------------------------
sensul cuvintului "baba"nu a fost folosit ostentativ.

OSTENTATIV ESTE INSA MESAJUL TAU.







monica mami de print

http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by principe


OSTENTATIV ESTE INSA MESAJUL TAU.







monica mami de print

http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117



mami de print, daca mesajele tale sint limpezi, eu am fost ostentativa si nimic nu ai invatat din ce-am zis, vezi ca in dreapta jos este butonul cu "raporteaza la moderator".
Da click, te descurci tu, dupa aceea.


Am intervenit, scriind despre mesajul tau fiindca din el s-a desprins, ca dupa flerul cuiva, "maddie nu va mai vedea luminA zilei??" si mi s-a parut nedrept sa-ti permiti sa spui asta doar fiindca ai pus flerul la mijloc. Atit.


www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

da,parintii sunt vinovati de neglijenta ,dar asta nu-i face si vinovati de crima.(citat din Principe)

Sint insa autorii morali ai crimei (daca o fi vreo crima, sa speram ca nu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

draga principe :)
cand am spus ca avem o discutie civilizata - asta nu inseamna ca am facut pe cineva ne-civilizat :)
cand am spus babe :) m-am autoinclus :) - pentru ca si eu imi dau cu parerea aici la pridvor. nu inteleg de ce trebuie sa fii asa de sensibila la o discutie care chiar este civilizata.

o zi cu soare acolo la voi.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Am intervenit, scriind despre mesajul tau fiindca din el s-a desprins, ca dupa flerul cuiva, "maddie nu va mai vedea luminA zilei??" si mi s-a parut nedrept sa-ti permiti sa spui asta doar fiindca ai pus flerul la mijloc. Atit.


www.helpsonia.com
-------------------------

ce ai desprins din mesaj si ce ai criticat?
nu vad legatura intre: baba,semnele de punctuatie si "flerul cuiva".



monica mami de print

http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

desprecopii,

scuze daca am perturbat linistea acestui topic.

o zi buna!

monica mami de print

http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

quote:
Originally posted by louisea

Clover - tu ai citit ce s-a scris la topic?
Ai sa vezi ca majoritatea (90%??) le-au luat partea si nu vor sa creada ca parintii sunt implicati in disparitie



Da, am citit. Nu raspund la topicuri ca sa spun "sunt de acord cu x". De obicei aia 10% urla ca din gura de sarpe si eventual ajung sa-i faca pe aia 90% sa ia o decizie gresita. In caz ca mai e vreun dubiu, ma adresam celor 10%. Imi pare destul de clar din context.

"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

quote:
Originally posted by desprecopii

Clover - aici nu e topic de pariuri. Este pur si simplu o dezbatere civilizata in care fiecare isi da cu parerea despre drama unui copil. Fiecare judeca povestea disparietiei lui Maddie dupa relatarile ziarelor. Nu a fost nimeni la fata locului ca sa stie amanunte.
Daca Maddie va apare - save and sound - noi ne vom fi ocupat inutil niste zeci de neuroni din creier - cu o poveste cu final fericit.
Daca insa Maddie nu apare ... acele zeci de neuroni vor continua probabil sa dea semnale elctrice catre zonele sensibile ale creierului nostru.
Cine e vinovat nu e treaba noastra pentru ca nu suntem jurati la proces. Suntem insa sentimental legati de un copil care nu mai vede lumina soarelui. Deci vorbim si noi ca niste babe la poarta - unele cu fler de investigator al stirilor din ziar - si altele nu.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/



Nu inteleg exact cine insinuezi ca ar face pariuri, cei care arata cu degetul familia McCann ca e vinovata sau eu? Daca era vorba de mine, tin sa asigur pe toata lumea ca nu am facut nici un pariu. As prefera doar sa existe prezumtia de nevinovatie.

Expresia corecta in engleza este "safe and sound" si varianta romaneasca pentru a respecta regulamentul forumului este "teafar si nevatamat". Nu prea inteleg discutia cu inutilitatea gandurilor noastre si mai ales care sunt zonele sensibile ale creierului nostru. Zonele care gestioneaza sensibilitatea? Zonele sensibile ale mintii noastre?

Vorbind in numele meu, iti garantez ca eu nu ma dau cu parerea ca o baba la poarta.

Ultimul pasaj nici nu vreau sa il comentez, e macabru. Personal prefer sa cred ca acel copil traieste pana la proba contrarie. Zonele mele sensibile sunt mai putin zdruncimate asa.


"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle

Mergi la inceput