cum ar trebui sa luptam cu sistemul?

cum ar trebui sa luptam cu sistemul? | Autor: Marina

Link direct la acest mesaj

Uite asa discutand mai aprins cu ticka...plus momentele nu tocmai placute pe care le-am trait in spital, plus o multime de intamplari legate de diversi doctori m-am gandit sa vad cum credeti voi ca ar trebui sa luptam cu indiferenta si sistemul de spagi din maternitatile si din spitalele noastre.
Inainte de a naste viteza a, zis...nu o sa dau nika , nici la asistente, nici la nimeni (exclud dr in cazul meu pt ca a avut o grija deosebita si ii sunt vesnic recunoscatoare) ...dar cand am vazut mogaldeata aia mica la care nu se uita nimeni daca nu scoteai legitimatia de 50..am scos rapid banii si am decis sa las problemele sistemului pe spatele altcuiva.
Nu a fost frumos da a fost sanatos ...asa ca ce facem totusi?

marina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy spune:

Personal, optez pentru ceva practic si care sa nu poata fi contestat: flagrantul. Stiu insa ca foarte multi procurori refuza sa "colaboreze". Dar eu cred ca in tara asta mai exista si oameni cinstiti. Daca imi reprosez ceva legat de experienta nasterii, imi reprosez ca nu am facut-o atunci, mi-a fost greu sa leg trimiterea unui om (?) in inchisoare de venirea pe lume a fiului meu. Cu siguranta as face-o a doua oara. Scuza cu salariile mizere e o imbecilitate. Si eu sint profesor, dar am preferat sa nu profesez decit sa le accept lor cecul milei. Lucrez intr-o companie privata si ii invit pe cei din sistemul sanitar, nemultumiti de lefurile lor, sa procedeze identic.

foto: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=crissy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Re: Marina!
Scuze dar am postat raspunsul in topicul in care a inceput discutia. daca adminul poate, ar fi bine sa il mute aici.

Vreau doar sa repet ca atata timp cat nu suntem informate si nu ne cunoastem drepturile ne va fi foarte greu sa luptam cu sistemul.

Poate sunt lasa. M-am gandit mult sa fac scandal la clinika sa zic ca nu plec pana nu fac ei ceva, dar speranta ca poate totusi se mai poate rezolva ceva era mai mare. Eram in criza de timp, fiecare minut era important. Dupa, cand am aflat ca e deja prea tarziu (nu zic ca e vina doctoritei care m-a consultat, putea fi o selectie naturala si n-a fost sa fie, aici nu acuz pe nimeni) si s-a intamplat a doua zi dimineata, eram atat de obosita psihic si atat de distrusa ca nimik nu mai avea importanta. Cand mi-am revenit am analizat la rece ce dovezi am si......asa a ramas.

Cand te duci la un consult nu te duci cu ideea ca vei fi tratat rau si nu te inarmezi cu dovezi ca sa poti lupta dupa. La consult se duce cineva care are nevoie de ajutor, care din start dpdv psihic e mai slab pentru ca cere si spera, deci nu e agresiv , e o persoana care spune ce-l doare si ce temeri are, spune lucruri care deseori nu le poate spune celui mai apropiat, deci e mult mai vulnerabil.

Dezinformarea noastra este asigurarea lor ca nimik nu se va schimba. Poate si lipsa noastra de curaj si siguranta ca sistemul ne va invinge.


-
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Personal nu am nimic cu doctorii care nu cer si se comporta la fel fie ca le dai, fie ca nu. DAr pentru cei care cer, sau care au nesimtirea si in fata ta se uita in plic, tare le-as mai "aranja" ceva... Dar asta e tara noastra, si nu stiu de unde ar trebui sa inceapa schimbarea!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coral spune:

Personal nu cred in schimbare si cred ca balcanismul face parte din structura noastra a romanilor. Am vrea sa scapam de el dar nnu stiu cum se face ca nu putem.
O buna prietena a mea are probleme cu bebele, de ce? nu a dat bani unei nenorocite de asistente.
Cit am fost in tara am platit si nu am intilnit decit un singur doctor in adevaratul sens al cuvintului. Totdeauan spuneam ca nu o sa platim, dar cum viata noastra si a celor dragi e nepretuita sfirseam prin a umple buzunarele unor persoane, ca oameni nu pot fi.
Ne-am gindit la un flagrant dar stiti, e un cerc vicios, prindem o musca dar data viitoare cind ajungem la spital dam de un coleg sau un pieten care face parte din acelasi roi...
Opinia mea e ca acest cerc vicios nu se poate sparge decit daca schimbam educatia si nu numai a doctorilor, a tuturor. E o incercare pe termen lung poate tine de citeva generatii, dar eu sunt un soarece care a parasit corabia, un soarece egoist care are numai o singura viata...

There is a difference between knowing the path and walking on it.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

quote:
Originally posted by coral

Personal nu cred in schimbare si cred ca balcanismul face parte din structura noastra a romanilor. Am vrea sa scapam de el dar nnu stiu cum se face ca nu putem.

Opinia mea e ca acest cerc vicios nu se poate sparge decit daca schimbam educatia si nu numai a doctorilor, a tuturor. E o incercare pe termen lung poate tine de citeva generatii, dar eu sunt un soarece care a parasit corabia, un soarece egoist care are numai o singura viata...




Adevar graiesti: balcanismul ne urmareste si aci in North America :-) Iar daca ai parasit corabia, se prea poate sa fi ajuns pe o alta nu cu mult mai breaza. Si hai sa ma explic de ce, desi povestea va fi cam lunga :

In perioada in care am fost eu gravida, nu am avut OHIP (asigurare medicala valabila in Ontario). Sotul meu era cetatean canadian, copilul urmand a se naste si el tot canadian, insa neinventandu-se inca tehnologia insarcinarii barbatilor, iar purtatoarea fiind eu, cea fara asigurare, a trebuit sa suportam din buzunarul propriu cheltuielile cu consultatiile prenatale, ultrasound, nasterea propriu-zisa si sederea in spital.

In fine, printre platile facute s-au numarat si vreo 600$ cash pentru nastere. Mi s-a parut mie putin cam ciudat ca asistenta doctoritei nu mi-a dat chitanta (cum facea la vizitele regulate), de data asta invocand ca nu-i permite programul din calculator (de MS Office si invoice in excel o fi auzit vreodata?!) Insa, cum am invatat sa nu merg pe considerente de incredere in materie de bani (unul din defectele mele profesionale, pe langa facutul bucatele al hartiilor inainte de a le arunca la cos :-), am facut eu la repezeala o chitanta scrisa de mana, pe care aia a pus stampila, iar doctorita a semnat-o. Mie imi era de ajuns, insa ma gandesc la reputatia ginecoloagei respective cand or sa vada aia de la Ministry of Health asa hal de chitanta, scrisa de catre pacient... dar, in sfarsit, e treaba ei si nu asta e point-ul povestirii.

Ghinionul lor (probabil ca se si bucurau ca au pus mana pe cash si nu mai e necesar sa-l declare la taxe) a fost ca la vreo 3 luni dupa ce am nascut, am primit asigurarea de sanatate si am facut recurs la Ministry of Health sa ne ramburseze cheltuielile. Recursul s-a soldat favorabil, in sensul ca am primit asigurare retroactiva pt ultimele 2 luni de sarcina, cand de fapt a fost grosul platilor noastre.

Asa... fac eu frumos listuta cu platile care trebuiau rambursate si o dau pe fax la ginecoloaga, atasand toate documentele necesare (vreo 15 foi in total). Astept eu o luna, astept doua, banii nema. In fine, dupa cateva telefoane insistente, primesc un cec partial care acoperea te miri ce, doar vizitele regulate (din care una sarita, cu buna stiinta probabil, de vreme ce eu prevazusem aspectul asta si avusesem grija sa le centralizez in fax, dandu-i mura-n gura)... Sun frumusel iar la scarba de secretara (eu n-am putut-o suferi de la prima vedere, ce vreti, chemistry :-) iar aia imi zice ca doar atat au primit de la minister si ca atunci cand o sa vina restul banilor, mi-i va returna. Nu-si cere nici macar scuze pt omisiune.

Ok, am zis, s-or misca astia de la minister mai greu. Dar se facuse luna mai de acum, trecusera 5 luni de cand le trimisesem faxul, asa ca nu mai inghiteam gogoasa cu ministerul. Ii zic: "cucoana (!), toti ceilalti implicati (laboratoarele, spitalul si anestezistul) au returnat banii de cand hau, numai tu imi zici ca nu ti-a platit ministerul, asa ca fa bine si scrie cecul". Aia, ca sa ma paseze, imi zice: "ok, saptamana viitoare iti trimitem banii, 370$" Eu zic "pai bine, v-am platit 600 de ce primesc numai atat?" "Aaaa, pai doctorita te-a taxat ca pacient privat si cum OHIP-ul numai atat acopera, noi atat iti vom returna" Ca sa nu ma mai cert cu aia, ii zic sa faca bine sa-mi trimita odata cu cecul si explicatii scrise (de catre doctorita) ca sa ma luminez si eu...

Astept iar o saptamana, doua, trei, o luna, cecul iar nema... Zic, mai asta or e batuta-n cap, ori o face intentionat si ma io drept o fraiera de imigranta. Si cum eu la sentimente patriotice sunt foarte sensibila, pun mana frumusel si scriu cate o scrisoare la College of Physicians and Surgeons Ontario, o alta la Min of Health and Long-Term Care si le explic cu ce dificultati ma consult in recuperarea banilor. Paralel, i-am facut si doctorei o alta scrisorica, destul de dura, in care am avertizat-o ca are o ciufa de secretara incompetenta si ca a trebuit sa ma pun pe ea cu telefoane peste telefoane ca sa-si faca ea treaba.

Asa ca vine sfarsitul lui iunie si eu tot imi asteptam banii, intre timp imi venisera scrisorele de la Minister si College cum ca au inceput investigatia... buuuun. Eu una mi-am zis ca nu mai stau cu telefoanele pe ele ca oricum nu rezolv nimic, astept derularea oficiala a procesului, ca bine nu o sa le fie.

In fine, saptamana trecuta suna sotul si cere sa vorbeasca direct cu doctora. Aia numai lapte si miere ii spune ca cecul a fost emis inca din mai si ca se mira ca nu a ajuns la noi (!) (fetele din Canada stiu cat de bine functioneaza posta aici), dar ca va emite un nou cec si-l va anula pe precedentul.

Probabil ca deja a fost luata la rost de cei de la forurile superioare si nu cred ca are nevoie de scandal, fiindca ieri a aparut ca prin minune un plic firav ce continea un cec de 600 $, anulandu-mi peste noapte statutul de invidiat de pacient privat:-) in orice caz, eu voi lasa investigatia sa continue, fiindca sunt si eu curioasa de rezultate. Iar daca ele s-au lasat induse in eroare de aparenta mea de persoana naiva, care vorbeste politicos si nu vrea sa deranjeze cu prea multe intrebari, ei bine s-au inselat.

Si concluzia: se prea poate ca experienta mea sa nu fie generalizatoare pt intregul sistem medical din Canada, insa fiind patita, am vrut sa o impartasesc cu voi. Iar natura umana e prin excelenta sensibila in materie de bani, nu tine nicidecum de educatie indiferent ca e Romania, Canada sau aiurea in lume (cei care au falimentat Enron-ul nu cred sa fi fost femeile de serviciu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Re: Angela T.

Mama!!!!! cat ma bucur ca si-o fura astia!!!! Tine-o tot asa!
Dar nu cred ca ai rezolva ceva daca ai fi in Ro. Aici toate sunt pe de-andoaselea si mana pe mana spala.
Dragele mele, daca este vre-una care a invins "sistemul" si si-a facut dreptate cu manuta ei, scrie-ne si noua! Cu drag,

-
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

Eu cred ca sistemul a inceput usor sa se schimbe iar aceasta schimbare vine din interior si este de durata. Argumente in favoarea acestei afirmatii:
pediatra la care merg cu copilul nu primeste bani, singurul cadou pe care il accepta sunt florile
sotul meu a fost internat de curand in spital iar personalul medical isi facea datoria chiar daca nu primea atentiile de rigoare

Ce au in comun aceste persoane - sunt tinere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Un bun prieten de-a sotului meu e chirurg la un spital din Bucuresti A terminat rezidentiatul, e tanar, e talentat, are la activ sute de operatii normale si laporoscopice. Ia si el spaga dar niciodata n-a cerut. ii dai nu-i dai.. vei beneficia de aceasi atentie. Dar viitorul lui depinde de pacienti multumiti si operatii reusite, cat mai multe operatii reusite. Are nevoie de afirmare. Nu are un post in acel spital ( ca fapt diver pentru un post in spital in Bucuresti se da spaga pana la 10 000 $). E tanar.....sa fie asta o cauza ca nu cere? Oricum la operatii e trecut ca fiind mana a doua, dar opereaza el si profesorul asista. Spaga "cuvenita", lol, ajunge la prima mana [:P]
Poate intr-adevar ai dreptate si se vor schimba toate.
Dar sunt tare curioasa ce parere are un medic despre toate astea. Nu e nici un medic printre noi?
Apropo, de cand ne-am schimbat la alt pediatru, n-am dat nici eu nici un ban, doar o singura data am lat o cutie cu bomboane cand s-a intamplat sa ajungem la doctor de 8 martie. Si e ok. e chiar draguta pediatra.
In schimb am dat mereu bani asistentei cand eram la prima pediatra. Ii dadeam sa ne bage fara rand, bebitza mea avea 4 luni si aveam prioritate dar de obicei se lasa cu scandal si certuri cu celelalte mamici asa ca preferam sa scapam mai repede. Recunosc, greseam dar ....


-
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

Si pediatra este tanara, talentata si lucreaza si in spital. Nu stiu daca are contract de munca full time, part time, este rezidenta sau titulara de post si nici nu ma intereseaza. Pentru mine conteaza faptul ca atunci cand vede un copil este cu zambetul pe buze si se pricepe de minune sa le creeze pacientilor confortul psihic de care au nevoie.

Imi place sa cred ca nu este singura persoana de acest fel din sistemul medical, imi place sa cred ca acesta este un inceput. Pana la urma fiecare poate hotara daca accepta sau nu 'jignirea'.



quote:
Originally posted by ticka

Un bun prieten de-a sotului meu e chirurg la un spital din Bucuresti A terminat rezidentiatul, e tanar, e talentat, are la activ sute de operatii normale si laporoscopice. Ia si el spaga dar niciodata n-a cerut. ii dai nu-i dai.. vei beneficia de aceasi atentie. Dar viitorul lui depinde de pacienti multumiti si operatii reusite, cat mai multe operatii reusite. Are nevoie de afirmare. Nu are un post in acel spital ( ca fapt diver pentru un post in spital in Bucuresti se da spaga pana la 10 000 $). E tanar.....sa fie asta o cauza ca nu cere? Oricum la operatii e trecut ca fiind mana a doua, dar opereaza el si profesorul asista. Spaga "cuvenita", lol, ajunge la prima mana [:P]
Poate intr-adevar ai dreptate si se vor schimba toate.
Dar sunt tare curioasa ce parere are un medic despre toate astea. Nu e nici un medic printre noi?
Apropo, de cand ne-am schimbat la alt pediatru, n-am dat nici eu nici un ban, doar o singura data am lat o cutie cu bomboane cand s-a intamplat sa ajungem la doctor de 8 martie. Si e ok. e chiar draguta pediatra.
In schimb am dat mereu bani asistentei cand eram la prima pediatra. Ii dadeam sa ne bage fara rand, bebitza mea avea 4 luni si aveam prioritate dar de obicei se lasa cu scandal si certuri cu celelalte mamici asa ca preferam sa scapam mai repede. Recunosc, greseam dar ....


-
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Angela T. felicitari pentru curajul de a lupta cu birocratia canadiana !
Intrebarea este : daca ai fi fost in Ro mai luptai cu atita indirjire ?

Mergi la inceput