Am nevoie de pompa pentru san?

Am nevoie de pompa pentru san? | Autor: cristinamh

Link direct la acest mesaj

O intrebare care imi da putin batai de cap. Din ce-am citit despre pompele pentru san, am nevoie de una. Povestile de pe forum mentionau ca la spital chiar s-ar putea sa-mi trebuiasca dupa ce nasc. Intrebarea e de care trebuie sa cumpar? Cum pica varianta de a mi-o cumpara chiar din spital, si cum sunt singura in Bucuresti si nu prea are cine sa ma ajute, am incercat sa-mi iau incet incet strictul necesar. Intrebarea mea se refera atat la marca, cat si la tipul pompei (ex: tip seringa). Asteptam nerabdatari sugestiile voastre!
Cristina si

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Pompele tip siringa mi se par cele mai bune. Eu am avut una Chicco pe care am folosit-o foarte mult asa incat s-a cam tocit garnitura de cauciuc si nu prea mai mergea. Astazi mi-am cumparat alta, tot stip siringa,de la Baby Nova. E mai ieftina si are garnitura de silicon, asa ca sper sa reziste mai mult. Dar sunt foarte eficiente. Cand eram in maternitate mi-a cumparat sotul una cu para de cauciuc si am aruncat-o ca nu tragea deloc. Mai degraba ma mulgeam manual.

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Merita! Eu am avut Chicco. Manuala (era vreu 600.000 anul trecut). Mi mi s-a parut f. folositoare.

bb Monica si Sorana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

eu mi-am luat una cu rezervor, firma "angel", pret 165000 lei. mi-a folosit foarte mult in spital (cand aveam furia laptelui) si inca o mai folosesc.

ariel
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Si eu ma pregatesc sa-mi iau o pompa. O prietena si-a luat acum cateva luni o pompa AVENT si a fost foarte multumita. Se gaseste in Olanda, Franta se gaseste si in State... deci poate si pe acasa.
Seamana cu pompa de san Chicco, dar imi pare mai buna. Ca si la Chicco de san (nu de tip seringa) se poate folosi foarte bine cand sanul este iritat. Am inteles ca tipul seringa e util daca ai mameloanele nu foarte in relief (vai ce-mi place termenul stiintific: ombilicate).
Ah si inca ceva, pe aici sunt in general contra pompelor electrice. Le recomanda doar in spital daca bebe-ul e un "mare prematur" (se naste in luna sasea-saptea).



Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Nu cred ca iti va trebui inca din spital.
Eu am una Avent manuala (se pare ca nu raneste ca cea electrica) si in instructiunile de folosire scrie ca nu se utilizeaza pina cind lactatia nu s-a instalat bine, de preferinta nu in prima luna dupa nastere.
Eu am cumparat-o prin luna a 4-a de alaptare dar n-am folosit-o decit de citeva ori... tot mai simplu e alaptatul direct :)))
Astea se folosesc mai ales atunci cind lucrezi si vrei sa pui lapte deoparte (la frigider sau la congelator) pentru bebita. Daca nu esti in situatia asta e prea complicata folosirea pompei, te chinui mult! Laptele iese asa de usor pentru bebe si asa de greu cu pompa!!!

@+...
Otilia & La Adelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

DAca iese laptele ngreu sau usor cred ca depinde si de ce tip d e pompa este. Eu cu astea tip siringa m-am descurcat foarte usor, mai usor decat cum suge fata mea si mult mai rapid. E adevarat ca am auzit ca ai mai mult lapte daca suge copilul direct, dar daca nu folosesti pompa foarte des cum fac eu probabil ca nu e o problema.

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.Sper ca pana la urma raportul calitate pret sa ma ajute sa aleg. Pica oricum varianta cu pompa electrica, bugetul nostru romanesc fiind destul de limitat.
Am o intrebare in plus: a folosit cineva ambele tipuri de pompa? Si daca da, pe are o prefera? Ma gandesc ca, daca bebe n-o sa vrea a suga (sau poate n-o sa invat eu destul de repede sa-l alaptez!), trebuie sa-i dau cu lingurita (), ca doar n-o sa-l las nemancat....
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.Sper ca pana la urma raportul calitate pret sa ma ajute sa aleg. Pica oricum varianta cu pompa electrica, bugetul nostru romanesc fiind destul de limitat.
Am o intrebare in plus: a folosit cineva ambele tipuri de pompa? Si daca da, pe are o prefera? Ma gandesc ca, daca bebe n-o sa vrea a suga (sau poate n-o sa invat eu destul de repede sa-l alaptez!), trebuie sa-i dau cu lingurita (), ca doar n-o sa-l las nemancat....
Cristina si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Eu am folosit si electrica (in spital) si manuala (acasa). Mai buna pt mine mi s-a parut cea manuala pt ca am mai mult control.
Eu am folosit insa de la inceput pompa pt ca nu prea aveam lapte si vroiam sa stimulez lactatia cat mai mult. Pot sa zic ca mi-a ajutat, acum nu o mai folosesc decat foarte rar pt ca stau bine cu "productia". Nu am exagerat de mult dar am cat sa-l multumesc pe bebele meu.

Adela

Mergi la inceput