rahianestezie vs. epidurala

rahianestezie vs. epidurala | Autor: n/a

Link direct la acest mesaj

Cine poate sa-mi dea un sfat relativ la tipul de anestezie pe care s-o cer pentru nasterea prin cezariana pe care o voi avea in august?
Voi naste la maternitatea Cantacuzino...Care este diferenta intre cele 2 tipuri de anestezii partiale??..avantaje, dezavantaje..

Mersi si sanatate multa la toata lumea!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Salut, Iulia!

Nu am pretentia ca ma pricep, eu nici macar n-am nascut (intentionez sa nasc normal, cu anestezie epidurala), asa incat n-am sa-ti dau un sfat, dar pot sa iti spun in cateva vorbe ce am citit eu legat de cele doua tipuri de anestezie si diferentele dintre ele.

Ambele tipuri de anestezie sunt partiale (amortesc corpul numai de la brau in jos) si ambele se fac introducand un ac in spate, in spatiul dintre doua vertebre. Anestezia spinala (sau rahianestezia) se face cu o doza unica de anestezic, care tine in general cam doua-trei ore, in timp ce la epidurala ti se lasa o branula in spate, la care se poate atasa o perfuzie cu anestezic, astfel incat durata e mult mai mare, practic se reface anestezia de oricate ori e nevoie, fara a te intepa de fiecare data.

Acuma, impresia mea este ca marea diferenta este in tipul de anestezic, sau, poate, mai degraba in dozarea lui. La epidurala efectul este mai slab (probabil e o concentratie mai mica), deci nu prea sunt reactii adverse, la spinala, din cate stiu, este posibil (dar nu musai) sa apara dureri de cap si senzatii de greata. Parerea mea este ca depinde de organism, sunt persoane care au greturi si dupa epidurala.
Din experienta personala "indirecta" (am fost "la un pas" de a face rahianestezie), pot sa-ti spun ca dupa rahi am auzit multe persoane (e drept, mai in varsta) plangadu-se de ameteli mari si greata... in plus, cateva ore nu ai voie sa te misti, nici sa dai din cap prea brusc, din aceleasi motive de mai sus.

Acuma, cu voia adminilor de la DC, am sa atasez un link unde poti gasi mai multe informatii despre diverse tipuri de "pain relief" in timpul nasterii. http://www.babycentre.co.uk/refcap/164.html

Sunt absolut convinsa ca gasisem undeva (cred ca tot la babycenter) un articol cu diferente intre anestezia epidurala si cea spinala, adica exact ce te intereseaza pe tine, dar acum nu reusesc sa mai dau de pagina cu pricina. Daca o gasesc, revin.

Sanatate si sarcina frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

de ce excluzi anestezia totala? Eu pentru asa ceva am optat si a fost super iar bebele OK. Despre rahianestezie inca mai am niste amintiri cumplite care vin de la o operatie de apendicita din copilarie. Am ramas cu niste dureri de cap cumplite.

Marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Draga Marina,

Esti sigura ca durerile de cap le-ai avut ca urmare a rahianesteziei
din copilarie? Persista si acum????
N-am povestit, eu sunt la a doua nastere. Prima, in '97, a fost tot
o cezariana facuta de urgenta ca urmare a dimensiunilor mari ale BB
(4,5 kg si 57 cm)si prezentarii sale frontale. Atunci am facut rahianestezie si am avut ceva dureri de cap, dar numai 1 saptamana.
Apoi , deloc....as putea spune ca inainte de prima nastere mai stiam
ce este durere de cap, dar dupa ea n-am mai avut aproape deloc dureri de cap.....
Acum nasterea va fi programata. Cel putin asa sper. Si-mi doresc sa impun si tipul de anestezie...Nu m-am hotarat inca...

Multumesc ptr raspunsuri si sanatate totala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

da...e drept ca m-a uitat dr me masa de operatie si am stat acolo vreo cateva ore pana s-au scandalizat ai mei ca nu ieseam la apel.Asa ca toate sfaturile gen nu misti capul , bla bla bla au fost inutile. Cu timpul durerile s-au mai estompat dar nimeni nu a fost capabil sa-mi dea un tratament coerent si au dat vina pe mine ca m-am miscat atunci. Ce naiba era sa fac ..incercam si eu sa atrag atentia cuiva si numai la asta nu mi-a stat capul. Plus ca aveam o senzatie cumplita de dezamorteala daca ma pot exprima asa. E drept ca au trecut vreo 20 de ani de atunci si au mai evoluat lucrurile . De asta am cerut anestezia totala, in vena si nu am avut nici o problema, nici o durere nimik.

Marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Eu am avut experienta anesteziei generale si a rahianesteziei (cred ca asta e... in engleza ii spune spinal block). Daca ar fi sa mai aleg odata, as alege-o pe a doua pentru multe motive:
1. mi-am revenit imediat - in 2 ore am putut sa imi vad bebe-ul
2. am putut cobori din pat in aceeasi zi spre seara
3. nu am avut nici un fel de urmari cum ar fi dureri de cap sau locale
4. am fost treaza in timpul operatiei si am stiut tot ce se intampla, mi-am putut pupaci bb imediat ce a fost scos
Si mai sunt multe altele... nu mi le aduc acu aminte pe toate. In general, in literatura de specialitate actuala se recomanda rahianestezia sau epidurala. Cred ca poti alege oricare dintre ele. Dar in nici un caz cea generala!!!!!!!!!
Sarcina usoara si un bb voinic si sanatos,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Mersi ptr raspuns Mamamariana,

Si eu inclin pentru rahianestezie(spinal block in english)! La tine a fost planificata sau a fost o procedura de urgenta? Care
a fost oare secretul pentru care nu ai avut deloc dureri de cap? Ai stat dupa operatie complet nemiscata? Pentru cat timp?

Sanatate multa la toata lumea!
Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Cezariana mea a fost planificata, dar pana la urma am facut-o de urgenta cu vreo 3 zile inainte.
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=9549
Nu m-a durut deloc capul si nici nu am avut conditii impuse de genul ala... de a nu misca. Am stat doar 2 ore la RR si atat. Cand am ajuns in rezerva, m-am miscat, ridicat, etc. Am dormit foarte putin in ziua aceea - am avut o groaza de musafiri si abia noaptea am pus capul pe perna. In rest, am stat cu bb o gramada in sezut si chiar cu ea in brate. A fost incomparabil cu cealalta cezariana avut acu 13 ani sub anestezie generala. Mai avanseaza stiinta, nu?
Sanatate si numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Buna din nou Mamamariana,

Sa-ti traiasca comorile amandoua, ma bucur ca totul s-a terminat
cu bine!!
Si la mine primul a fost cezariana (de urgenta, exact la termen, dar
termenul fiind duminica speram sa rezist pana luni, a doua zi).
Dar BB n-a vrut sa mai stea nici macar cateva ore...Se intampla acum 6 ani...
De data asta vreau sa programez cu 1-2 saptamani inainte, ca sa nu mai am surprize. Primul fiind maricel (4.5 kg si 57 cm), ma astept si al doilea sa fie 'gata' un pic inainte ....Prin RO multe femei nu prea indraznesc sa-si exprime optiunile vis-a-vis de nastere...se lasa pe mana medicului, care de multe ori alege varianta cea mai simpla ptr el!!!

Salutari, numai bine ...Apropo ,cum este prin Thailand ??imi doresc, vreodata sa-ajung in vacanta pe-acolo!!!

iulia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu spune:

Buna,
Eu am nascut in spetembrie 2001 prin cezariana. Dupa 3 zile de stat in spital cu perfuzii ca sa coboare bebe, dilatatia era de 3 si incepuse contratiile. Asa ca am ales cezariana. Am avut anestezie rahianestezie. Am putut sa imi vad fetita cind a scos-o si dupa acea am adormit. M-am trezit in camera si mama imi tot spunea ca sa nu imi misc capul ca sa nu ramin cu dureri. Eu tot mi-l miscam si sa stii ca nu am ramas cu dureri de cap. De ridicat din pat m-am ridicat doar dupa zile, m-au pus sonda care mi-au scos-o dupa 2 zile. Operatia a fost pe verticala.
Acuma sint din nou insarcinata si voi naste tot prin cezariana.
Delia, Melany si Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns juliaposto spune:

Buna Bubu,

Se pare ca urmarile anesteziei depind si de doctor, de indemanarea si priceperea lui, dar si de organismului pacientului...
In ce luna esti? Ai discutat cu doctorul despre cum vei naste BB al doilea? Ti-a recomandat ceva in legatura cu data nasterii, tipul de
anestezie? (termenul meu ar fi sfarsitul lui august, dar probabil voi naste pe la mijlocul lui august)

Iti doresc sarcina usoara, un bebelush super sanatos si frumos!

julia

Mergi la inceput