Prietene la bine si la greu - 114

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Raluci la noi cand a colectat ochisorul i-am curatat ochisorul si dat cu tobrex(care stiu ca e antibiotic parca..) Asta se intampla cand Amalia avea doar cateva luni..de atunci nu am mai patit..

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 17+ cu Iris/ul

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Retete de-ale noastre via Ancutza

Mic dejun: - lapte cu gris/painica/biscuiti/paste
- omleta +/- branzica/smantana
- ou fiert amestecat cu branzica
- fructe blenduite +/- biscuiti
- un sfert/juma de felie de paine cu pate de ficat (facut in casa)
- o feliuta de ardei rosu + iaurt
- paine +unt+ cascaval
- lapte cu biscuiti
- orez/fidea/gris/cereale cu lapte
- ou fiert cu bv
- iaurt cu fructe
- paine +unt+telemea de vaca
- 1 iaurt+2 lg ricotta+ 1 ou fiert
- gris cu lapte
- clatite cu magiun
- Bv,iaurt,ardei copt
- iaurt cu cereale
- felii de cascaval in manuta cu paine/biscuite
- branza de vaci moale amestecata cu unt si marar proaspat
- mozzarela feliutze cu cubuletze de paine
- mar copt cu bicuitei inmuiati in suc de portocala

Clatite de la Gabitza
- un ou se amesteca cu o lingura de iaurt si o lingura de faina, pana se formeaza un aluat de clatite. Incingi tigaia si o ungi cu un pic de ulei. Eu am pus cate 2 linguri de aluat si iesea cate o clatita de 5-6 cm in diametru. Prajita pe ambele fete. Apoi unsa cu magiun de Topoloveni si rulata


Pranz: - ciorbita de legume+orez+carne vita
- cartof copt+putin unt si pastrav la gratar
- mancarica de linte cu fenicul si morcov
- mancarica de spanac(ceapa,spanac,suc de rosii,ulei de masline,o lingura faina)
- carnita de curcan,morcov,pastarnac,rosie si ardei rosu din supa, dovleac copt si spanac aburit,totul blenduit cu o crenguta de marar.
- piept de curcan cu morcov,cartof,rosie si sfecla rosie,adaugat in blender supa si o crenguta de patrunjel
- dovlecel cu ardei,carnita, ou,rosie si busuioc la cuptor- voi adauga o feliuta de cascaval la sfarsit
- multe frunze crude - leurda, untisor, ceapa si ustoroi verde, salata si gatite - urzici, spanac, stevie, loboda.

Cina: - paste cu sos de rosii

- Peste cu fasole verde si sos de rosii facute in tigaie(inabusite)

- Spanac cu cartof dulce si unt tot inabusite

- Cartof aburit cu avocado, spanac crud, ulei masline si o linguritza de smantana

Reteta cu peste de la Lumi
Intr-un vas termorezistent pun un rand de feliute de ceapa,apoi doi morcovi taiati feliute,un catel de usuroi,si acesta feliat....feliute de la jumatate de ardei rosu,o crenguta de patrunjel,apoi pestele, presar putin busuioc uscat,o rosie taiata felii,zeama de la o portocala ,si putin ulei de masline.
Separat fierb 2 cartofiori. Bag la blender totul,cu exceptia cepei,se poate adauga putin laptic si o frunza de busuioc proaspat!

Supa peruana cu quinoa de la Coque

Ingrediente: 1 lingura de ulei, 150 g quinoa, 1 morcov, 1 tulpina de telina, ½ ceapa, ½ ardei gras, 2 catei de usturoi, 400 ml supa de pui, 700 ml apa, 2 rosii mari, ¼ varza, frunze de patrunjel, sare dupa gust.

Mod de preparare: Se incalzeste uleiul intr-o oala la foc mediu. Se adauga morcovul, telina, ceapa, ardeiul, usturoiul, toate tocate, si quinoa. Se calesc cateva minute, pana se rumenesc, amestecand des. Se toarna supa de pui, apa, rosiile taiate cubulete si varza. Se pun la fiert, pana cand quinoa si legumele sunt fierte. Se condimenteaza cu sare, dupa gust. Se adauga patrunjel tocat in momentul servirii.

Supa de dovlecel cu tarhon de la Tina
-1 morcov potrivit,o ceapa medie(eu am pus rosie),1/4 ardei gras(eu am avut rosu),o felie sfecla rosie,o felie telina
toate se fierb in putina apa cu ulei de masline ,adaugati o rosie sau putin suc de rosii(cam 100ml) si fierbeti pana sunt aproape gata legumele
-adaugati un dovlecel,merg chiar 2 mai mici si fierbeti pana e gata.
-la final adaugati 2 lingurite tarhon proaspat sau o lingurita tarhon uscat;pentru un gust mai bun puteti adauga putina nucsoara

-o lasati mai scazuta sau mai zeama in functie de cum doreste copilul(Geo o papa cu mult zarzavateu i-am servit-o cu o panitza dm dar merge la fel de bine cu o felie de paine prajita/crutoane.

OREZ CU MAR COPT de la Ali

INGREDIENTE
4 mere mari
50 g unt
200g orez fiert separat
vanilie
putin suc de lamaie

MOD DE PREPARARE
Orezul se fierbe, in apa care in care acesta e pus la fiert se adauga si putina vanilie.
Merele se spala,se curata,se taie felii mai groase si se aseaza intr-un vas termorezistent.
Untul se taie cubulete si adauga peste mere apoi se introduce vasul la cuptor pt 20 minute.

Se racoresc putin merele, se adauga orezul si sucul de lamaie si se paseaza.

placinta americana cu mere de la Ramonik.

se face un aluat din 200 g faina, 100 g unt, putina apa si sare. se intinde intr-o tava, nu prea mare.

apoi se curata 600 g mere si se taie in feliute subtiri, se amesteca cu 100 g smantana, 30 g unt, 2 linguri faina, 1 lingurita - 2 de scortisoara, 150 g zahar pudra, coaja rasa de la o lamaie. se amesteca bine toate acestea si se toarna peste aluat.

se lasa la cuptor aprox. 45 minute si se serveste rece.

Lapte de migdale-monis-

pui migdalele cu apa in blender si le freci pana se fac lapte.

Ceva mici detalii tehnice: migdalele (neaparat crude) se spala si se pun la inmuiat 12 ore cu apa care sa le depaseasca binisor. Apoi se curata de coaja (sunt care fac si cu tot cu coaja, dar eu nu sunt fan), se pun in blender cu de 2 ori cantitatea de apa si se macina. Daca ai blender kalumea merge sa pui totul de la inceput. Daca ai un paradit de picior cum am eu, mai intai pun putina apa, blenduiesc o vreme, abia apoi pun toata apa. Apoi se strecoara, laptele se bea ca atare sau in combinatii, iar din pulpa se fac chestii ca rafaelo alea, pus in cereale, in retete de biscuiti, ba am facut si un super sos (cateva lingurite de migdale macinate + cateva de cocos + usturoi, calite in cateva linguri de ulei de masline, yummyyyy ) si tot asa... Eu nu-l strecor ca nu am atata rabdare.

Se poate face si din nuci, alune de padure, nuci braziliene, caju, macadamia, seminte de in, floarea-soarelui, susan etc sau combinatii. De fapt am citit ca la asta de migdale, daca adaugi ceva susan, iese o minunatie. AM incercat lapte simplu doar din susan si nu m-a prea convins gustul. Insa stiu ca e f f sanatos, asa ca o sa-l incerc in combinatii.

lapte migdale Gabitza

Eu am facut asa laptele de migdale : am pus de seara la inmuiat migdale crude,a doua zi le-am dezpielitat si le-am bagat la blender impreuna cu 2 linguri de susan(citisem si de 1 lingurita de miere/ o curmala dar am uitat) si apa plata,viteza maxima.Am strecurat prin tifon impaturit in mai multe pt a separa lichidul de tocatura care a ramas. Ideea e ca imi trebe fie un blender mai performant,fie le-am tinut cam putin la invartit...unele migdale nu au apucat sa fie faramitate (am vazut la strecurat) dar au sfarsit in chiftelele de ovaz

Dankutza-reteta care a avut succes mare la Pinky.

Intr-o cratita am inabusit o ceapa cu spanac si dovlecel. Cand a fost aproape gata,a am adugat usturoi, sare. Apoi am bagat piciorul (Brown) si a iesit o crema groasa de spanac cu doovlecel. Intre timp, am fierr niste paste (barilla piccolini, pene cu 25% spanac si dovlecel). Pt ca penele erau un pic cam mari pt mofturoasa mea, le-am taiat cu fruculita sa le fac mai mici. Le-am amestecat in crema de spanac. A mancat Pinky de a stins. UN adevarat succes! Crema ear dulce, de la dovlecel.

Dozz - urgente: Pt meniuri: nimic nou la noi, deocamdata rulam tot vechile feluri de mancare. pt situatii de urgenta, fierb/aburesc 1-2 legume la care adaug mei fiert sau quinoa fiarta. E f usor asa, dar si rapid - de aceea scriu aici ca poate va e util, pt situatii de urgenta.

Biscuitii i-am simplificat: faina integrala 350gr, 1 pachet unt si 2 lingurite sirop agave, 20-25 min la cuptor, atat. Ies buni.

Lili verdeturi- spanacul si urzicile se fac la fel, cu sos alb - frunzele se fierb citeva minute cu foarte putina apa, apoi se scurg si se toaca. Pe foc amesteci putin unt cu o lingurita de faina si niste lapte, toci si niste usturoi verde si dai un clocot, pui frunzele si apa in care au fiert daca mai e nevoie, mai scazi putin si gata. Se combina cu ou, mamaliga, peste etc. Spanacul poti sa-l faci in combinatie cu stevie. Loboda se face ciorba cu morcov, telina, pastirnac, patrunjel, se drege cu smintina sau iaurt, se acreste daca mai vrei cu lamiie sau bors si se aromeaza cu leustean. Ciorba trebuie sa iasa mai deasa de la frunzele de loboda.


gasiti link la postarea asta in prima pagina




Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

revin pe seara




Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

sa va mai zic ce am patit azi, am iesit la plimbare cu Amalia si cu carutul. Si cum ea in ultimul timp a iesit la plimbare mai mult pe jos cu tati..a rezistat in carut vreo jumate de ora..Dupa s-a pus pe smucit din carut, sa coboare, sa icneasca, sa urle in buricul targului sa o scot din carut. Am scos-o cu gandul ca face cativa pasi si o pacalesc sa o urc in carut si sa fug cu ea acasa..ca era si frig tare. Nici gand, s-a trantit in fund si dai urlete..Nici pe jos..nici in carut. Singura cu copil si carut la dinstanta de casa..Am luat-o in brate, a inceput sa se smuceasca si sa imi dea picioare pe unde nimerea in burta..Imi venea sa plang de neputinta..
Am incercat sa o tarai asa in brate si cu o mana pe carut, nici o sansa ca nu vroia si nici eu nu mai puteam, abia respiram..
Intr-un final l-am sunat pe zmau sa vina sa ne ia ca singura nu mai izbuteam sa reusesc nicidecum sa o conving sa mearga pe jos/carut.

Concluzia, nu mai pot iesi deloc din casa singura cu ea, pe jos sa o iau oboseste repede si vrea in brate, si nu am forta sa o mai car inapoi, in carut...nu mai are rabdare..Baza o sa fie in tati..dar cand nu poate el si munceste, ce facem?? stam in casa toata ziua cand o sa fie vreme numai buna de iesit afara??
Cel mult o sa ies pe langa bloc si incerc sa o tarai asa cat pot pe jos..

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 17+ cu Iris/ul

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

seara buna
Vin si eu cu o problema

De ieri Mihnea imi face scaune proaste. Or fi fost pana acum vreo 7 ( in mai mult de 24 de ore) In seara asta mi-a si vomat. In rest e vesel, se joaca... dar vrea numai in brate cand are crampe sau ceva. Am vrut sa merg la medic azi dar de la 4 dimineata nu a mai avut nimic pana acum dupa 6 . Am crezut ca a fost o pasa doar. Ma intreb ce poate fi. Nu are febra, nu are nimic. Ati patit asa? Ce le-ati dat/ ce ati facut? Nu ma refer la medicamente , cel mult saruri de rehidratare daca o fi cazul. Spun "daca o fi cazul" pentru ca bea multa apa si ceiut de menta i-am dat azi si aseara ( nici nu stia ce e ca pana acum nu a baut ceai, dar l-a acceptat chiar fara zahar)




Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Ionela, am avut si noi acum o luna si un pic un astfel de episod, scaune multe si proaste,dar fara voma.Prima a fost Eva( am suspectat o varza de bruxelles pe care i-am strecurat-o in meniu) apoi Dragos (aici nu mai aveam suspecti,decat pe sor'sa)
Nu am facut nika special,am depasit din alimentatie (au papat orez, mere coapte) am evitat lactatele cat se putea.La un moment dat am luat si o cutie de LP fara lactoza cu gandul sa le dau la bibe de seara , dar a ramas nedesfacuta,le dadeam tot Lp clasic.Ceaiul de menta nu l-au vrut sub niciun chip,dar apa au primit mereu...nu am dat saruri de rehidratare.Am dus probe de scaun la analiza,nu era absolut nimic si am cerut sa le faca toate analizele posibile din scaun. Nu stiu ce a fost...dar a trecut repede
Insanatosire grabnica.... scaun normal

Dragos si Eva _30.11.2009



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

In sfarsit am pus si eu poze din ultimele 3 luni

https://picasaweb.google.com/102033086594026986450/PinkyInUltimele3Luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Buna seara

Ionela,sper din tot sufletul sa fie ceva trecator si sa nu se repete. Din pacate,nu stiu ce sfaturi sa-ti dau....e bine ca bea apa si se hidrateaza. Ar fi bine sa vorbesti cu un doctor.
Multumesc foarte mult ca te-ai oferit sa ne dai aparatul de aerosoli,dar ne-a adus Monica.

Laura_Andreea,multumesc pentru incurajari... E cumplit de greu sa iau decizii pt ea in astfel de momente,de teama sa nu iau o decizie gresita.
Cred tot mai mult ca am luat decizia corecta(cu toate ca in acele momente nici nu mai stiam cum ma cheama). Datorita Hidrocortizonului a reusit saracuta sa manance(cam 120ml lapte la o masa,solidele au iesit complet din schema),si a reusit sa adoarma...i-a calmat vizibil crizele de tuse.
Giulia cum se mai simte?

Ariadna,multumim!
Imi pare rau ca ati luat raceala,sper sa fie o raceala usoara si sa scapati repede.

Gabitza,multumim!
Super simpatica Eva cu curiozitatile ei
Si Annabelle e interesata de incarligatura,cateodata

Licu,ma bucur ca mi-ai dat dreptate,asta si vroiam sa subliniez
Annabelle e mai bucuroasa,cateodata,daca o las sa se joace cu furculitele sau peturi goale,decat oricare alta jucarie colorata pe care i-o dau.
Imi pare rau ca iti este atat de greu cu mersul afara,iesitul in jurul blocului e o idee buna! A mea a inceput de mult cu mofturi in carucior,in Londra ne-a facut zile fripte

Alexa multumim!
I-au luat sange,monta branula si lasat-o acolo. Hidrocortizonul inca il facem(am inceput prima zi la 6 ore,a doua la 8,maine la 12 ore),plus ca din seara asta am inceput antibioticul.
Branula asta e o inventie a naibii de buna, Annabelle nu plange absolut deloc cand ii baga medicamentele,asa ca nu e raul cel mai rau.
Papusica de 5 lunite ce mai face?

Many

Andre ,iti multumim!
Sper ca perioada cumplita sa fie cumplita doar pt ca esti busy cu munca....Orice ar fi,eu iti doresc sa treci cu bine de aceasta perioada

Raluci,imi pare rau ca si voi suferiti Sper sa va faceti bine cat mai repede.

Cristina_boc,ce dulce e sa ceara papa!!!

Floricik,si eu cred ca ii este mai bine cu bunicii(chiar daca nu mi-ai cerut parerea )
Imi imaginez ca va este foarte greu fara ea,dar,in afara de voi,cu bunicii se simte cel mai bine,clar!

Magda multumim frumos. Am ajuns sa inteleg si mai bine durerea unei mame vazandu-si puiul intepat si chinuit...ma gandesc mult la voi

Sper sa nu se supere Monica,dar vreau sa stiti ce persoana minunata este! Multumita ei,avem aparat de aerosoli,avem ACC,si nu in ultimul rand,o asistenta care va veni sa ne faca injectiile acasa(e groaznic sa trezesti copilul noaptea,sa mergi la spital pt tratament).
Si inca o data vreau sa-i multumesc Ionelei,ca si ea a sarit imediat sa ne dea aparatul



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_boc

nu inteleg de ce copii trebuie sa manance cate ceva in groapa de nisip, chiar daca au mainile ocupate, ei trebuie indopati cu cate ceva). Merge efectiv si cere: pa-pa.



Pentru ca nu mananca acasa si fiind in parc sunt absorbiti de joaca si deschid gura sa pape. Daca si mamele alea au ce am eu acasa, le inteleg perfect. Cred ca si eu voi ajunge asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b

Remus are un ochisor rosu si colecteaza vad, oare ce-i pot pune?



Exact cu asta m-am confruntat in ultimele zile. Mi-am adus aminte de tratamentul dat data trecuta de catre oftalmolog alcon ciloxan 3 picaturi/zi + unguent oftalmic Floxal 1 zi/seara. Deja se vede o mare difernta. Intr-o dimineata s-a trezit cu ochiul lipit. Apoi, s-a frecat la ochisor si s-a inrosit. Dupa a doua aplicate se vede deja o imbunatatire considreabila. Asta este a treia zi de picaturi si ochisorul arata perfect normal.
Banuiesc ca a tras-o curentul...

Mergi la inceput