INSEMINARE 81

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adinutapop spune:

Ioana, e ingrozitor ce ti s-a intamplat, sa te ajute Dumnezeu in continuare, sa-ti dea putere si sa deveniti si voi parinti!

Stii, un ateu zicea ca nu crede in Dumnezeu, dar crede ca exista o lege a compensatiei... asa incat toate se platesc: ori aici, ori dincolo...

Claris, Dumnezeu sa-ti calauzeasca pasii sa alegi medicul potrivit si urmatoarea incercare sa fie reusita!

Fetelor, va ureez succes tuturor!( va urmaresc din umbra).
Off, prin multe mai trebuie sa trecem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evaioanna spune:

Buna seara,

Ioana_84, am ramas socata de povestea ta, nu credeam ca se poate ajunge atat de departe cu neglijenta unor medici...am ramas fara cuvinte. Sunt convinsa insa ca vei trece cu bine si peste urmatorii 4 ani, suferinta si pierderea de pana acum sigur vor fi recompensate! Multa sanatate, sa treci cu optimism peste toata aceasta perioada si toate aceste tratamente; nu uita ca optimismul este cu adevarat un leac in orice boala!

Eu am facut histeroscopia, nu a fost nevoie sa se intervina operator; am facut-o cu anestezie generala pt ca asa se procedeaza la Polizu si a fost in mare OK. Inseminarea o voi amana pe noiembrie, deoarece trebuie sa mai repet niste analize inainte.

Imi pare rau pt cele carora le-a venit menstra, trebuie odata si odata sa vina randul tuturor! Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

Ioana, m-am ingrozit citind randurile tale. Sa se dezumanizeze intr-atat pentru bani, mai ales ca meseria pe care si-au ales-o e printre cele mai frumoase? Mi se pare inaltator sa ajuti la aducerea pe lume a unui copil.
Trebuie sa fim extrem de atente fetelor, pe mana carui medic ne dam. E drept ca in deznadejdea noastra, si din dorinta fierbinte de a fi mamici, trecem peste "scaparile" lor.

Eva, astept vesti si de la prima ta ecografie.

Eu mi-am luat pentru azi portia de . A 4-a IA cu test negativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evaioanna spune:

Lauricea, imi pare rau...ai voie sa te simti azi/maine deznadajduita, insa doar atat! Nu uita ca efectul tratamentelor de stimulare ramane inca in corp iar sanse pentru a ramane natural sunt in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Fi'ar al naibii sa fie, mai Lauri!
Cezara i-a zis lui nasa lui Pinky ca a avut un cuplu cu sterilitate inexplicabila, adica amandoi erau ok si le-a iesit abia a 10-a IA. Poate Moisa o sa decodeze rezultatele tale la analize. Poate acolo o fi "buba" Zic si eu!
Ideea e ca nu trebuie sa te lasi! Stiu ce insemana un esec! O noua luna, o noua incercare pana la victoria finala! Nu te lasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana84 spune:

Multumesc de incurajare fetelor,asa zic si eu Doamne Doamne are grija de toate si sunt sigura ca intradevar exista legea compensatiei.
Dumnezeu sa va calauzeasca pasii si sa va dea ceea ce va doriti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingerash_Mic spune:

buna seara fetelor

am mai scris si la topicul de inseminare intrauterina.. intrebam acolo daca este cineva care a facut/face IA/IUI cu medicul Albu Dragos? pe toate si va doresc IA reusite si bebei la purtator

MTHFR 677 C>T heterozigot
MTHFR 1298 A>C heterozigot
PAI-1 675 4G homozigot
www.facebook.com/home.php#!/profile.php?id=100000312706673&v=photos" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne_marie79 spune:

salut !
trebuie sa ma alatur si eu voua ca .... nu stiu ce sa mai fac. Am 32 de ani de 2 ani incercam sa avem un bebe. suntem sanatosi TUN,dar smecherul ala mic nu vrea sa vina. am inceput de luna asta sa luam BRANCA URSULUI , sa imi iau temperatura in fiecare zi , sa imi urmaresc secretiile. Am de gand sa fac asta timp de 3 luni. dupa care cred ca o sa merg ptr vitro . Sau ............nu stiu ce sa mai fac.... :(
Intrebarea mea este : trebuie luat numai pana la ovulatie??? eu am citit ca trebuie luat pana nu iti mai vine ciclu,sau 3 luni . Daca nu e prinsa sarcina , cum poate sa afecteze ???
ne mai auzim
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_dom spune:

Buna tuturor!Nu am mai scris de mult timp dar v-am urmarit din umbra.De vreo 2 zile nu am intrat pe forum iar ce am citit pe forum dimineata m-a dezarmat cu totul in aceasta lupta apriga cu sterilitatea, cu tratamentele,cu doctorii cu destinul poate pina la urma. Draga IOANA-sunt foarte impresionata de patania ta, iti multumim foarte mult ca ne-ai impartasit acest lucru si ne-ai deschis putin ochii.Vedeti voi fetelor noi luate de valul marii dorinte de a tine in brate un copil suportam orice ,inghitim orice fara sa vedem si reversul medaliei,fara sa intrebam de multe ori si riscul pe care ni-l asumam, si vorba Ioanei nu am intilnit prea multi dr. care in afara de pretul tratamentului sa-ti mai spuna si riscurile lui.DRAGA MEA IOANA-iti doresc multa sanatate,sa-TI dea D-ZEU putere multa sa treci peste orice si iti multumesc inca odata ca ai impartasit cu noi povestea vietii tale.Cred ca la multe dintre noi ne-ai deschis bine ochii.Fetelor sotul meu are o vorba care cred ca se potriveste perfect cu povestea IOANEI-MAI BINE O MAMA FARA COPIL DECIT UN COPIL FARA MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Dankutza, sunt un pic mai bine, dar ultima patanie a fost cam urata: am facut o eruptie urata pe tot corpul, ma manca ingrozitor, am ajuns la Euroclinic la spital pe Calea Floreasca si mi-au zis ca am scarlatina, m-au trimis la boli infectioase la Matei Bals. Acolo nu m-au primit pt ca nu apartineam, m-au trimis la Victor Babes. La Victor Babes m-a vazut o dr f draguta, a zis ca nu arata a scarlatina, ca sigur am facut o alergie la antibiotic, problema este ca am stat langa una care avea varsat de vant, am aflat dupa ce am intrat in cabinet, acum stau cu frica pana trec cele 21 zile de incubatie (nu am facut varicela pana acum). Problema cea mai mare este ca de fapt nu trebuia sa iau antibiotic la ce aveam eu, s-a uitat dr aia pe analizele de sange. Asta e, am avut un mare ghinion, acum ma rog la DD sa fim bine, sa nu cumva sa se fi prins varicela de mine pt ca stim ce inseamna asta pt bebe... :(
Ioana, imi pare tare rau pentru ce ai patit, sper sa-ti dea DD putere sa poti merge mai departe, din pacate din ce in ce mai multi dr au facut din asta o afacere, pentru ei juramantul lui Hipocrate e egal cu zero...
IngerashMIc, eu nu am facut cu Albu, nu stiu nimic despre el.
Anne, de ce sari direct la vitro? De ce nu incerci inseminari inainte? Nu stiu nimic despre BU, nu am luat.
Mari, cum ii ziceam si Ioanei, dr au ajuns sa faca din asta o afacere, nu le mai pasa de nimic decat de bani. Dar uite, Cezara de exemplu, unde am facut eu IA, cand am intrebat-o daca imi da ceva pt stimulare a zis ca sub nicio forma, de ce sa stricam ceva pe acolo, sa se mearga pe ciclu normal la toate inseminarile...mai sunt si dr care pun si putin suflet in ceea ce fac, dar sunt atat de rari...:(

Mergi la inceput