Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Recomandare bicicleta

Pagina precedenta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 2

J.D.

1391 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite J.D. un Mesaj Privat  Reply with Quote
biicleta, tricicleta, balance bike nu se cumpara inainte de a fi probate!

Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012
Mergi la inceput

maria_alexia

4022 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite maria_alexia un Mesaj Privat  Reply with Quote
un criteriu minimal, care la noi s-a dovedit vital: pe langa dimensiunea rotilor/inaltimea bicicletei, tineti neaparat cont si de greutatea ei. Copilul trebuie sa fie in stare s-o ridice!
Daca bicicleta e prea grea pentru el, clar nu e potrivita. Copiii variaza mult in privinta fortei, de asta spun ca marimea rotilor nu tebuie sa fie singurul criteriu.

Altceva: daca luati cu roti ajutatoare, mare atentie cum sunt pozitionate, cum ofera echilibru. Multe modele au distanta mare intre rotite si pamant, iar pentru cei foarte incepatori asta creaza dezechilibru permanent.

Eu personal, dupa ce-am dezvatat 2 copii sa se dea fara rotite ajutatoare, n-as mai lua veci asa ceva, ci in prima faza bicicleta fara pedale si apoi direct fara rotite.
Mergi la inceput

J.D.

1391 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite J.D. un Mesaj Privat  Reply with Quote
corect, Maria! al meu el mare a incercat foarte multe balance bike pana sa o gasim pe cea potrivita. era mut mai usoara si mai bine pozitionata saua la cea early rider.

Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012
Mergi la inceput

Marcia03

425 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui Marcia03  Trimite mesaj yahoo luiMarcia03 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Marcia03 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Aici majoritatea piticilor au biciclete fara pedale, cu cadrul din lemn (si fara frana). Le alearga piciorusele. Dupa trec direct la bicicleta normala, cu roti ajutatoare am vazut ft putini.

Pe fiica-mea mai mult o incurcau rotile ajutatoare, asa ca a renuntat rapid la ele. Si dupa cateva zile de exercitii a invatat sa mearga bine. Ea foloseste bicicleta zilnic, cand merge la scoala. Trotineta o adora, face tot felul de dracovenii cu ea, de mi-e mie frica cand o vad. Rolele nu i-au placut prea mult, stie sa mearga, dar o face destul de rar.

Si eu stiu ca bicicleta trebuie probata de catre copil, nu se ia dupa ochi.

Mergi la inceput

Raza de soare

4149 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Raza de soare un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia
Altceva: daca luati cu roti ajutatoare, mare atentie cum sunt pozitionate, cum ofera echilibru. Multe modele au distanta mare intre rotite si pamant, iar pentru cei foarte incepatori asta creaza dezechilibru permanent.

Asta se intampla pentru ca nu sunt reglate.

Grupul MAMI VINDE IEFTIN... Hainute, botosei, carucioare, jucarii...noi sau sh, la super preturi!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.
Mergi la inceput
DidiAlex
DidiAlex

3103 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite DidiAlex un Mesaj Privat  Reply with Quote
Marcia,

Laufrad-ul ala fara frana e cam periclos. Noi am avut puky, laufrad 12" si l-a folosit de la 2 ani. La trei ani fix a mers pe biciclta tot 12" fara roti ajutatoare. La momentul ala nu am fost crezuta :) dar il filmasem :D pacat ca nu mai e Webshots-ul.
Ach so anu trecut la 4,10 ani si 110 cm l-am trecut pe 18" si merge foarte bine, chiar si 30+ km .
deci depinde de copil, tre sa ajunga cu picioarele bine jos.
noi am dat pe prima biciclta tot puky 200E. Acu m-am lecuit le iau la mana a doua ca le schimbam anual.
vazut in romania unele chinazarii si copii mei care mergeau bine pe biciclata le evitau. Mergeti pe marca sau cumparati la mana a doua.

EDIT: o mare prostine inventia asta a rotilor ajutatoare, le-as spune incurcatoare, asta am precizat-o aici pe DC in mod continuu si neintrerupt . Mersul pe biciclta in mare parte inseamana echilibru si apoi dat din pedatele. De asta se recomanda biciclta fara pedale. Io la nr 1 al meu am imprumutat un Laufrad( Biciclta asta fara pedale care de fapt vine de la " Alergat pe roti") timp de 3 saptamani si ocazional o foloseam si a mers apoi direct pe 16", ca era mare, avea 4,7 ani atunci. La nr 2 am mers ca la carte, cu 12", ce povesteam mai sus:) ..experienta, experienta

Editat de - DidiAlex on 22/04/2013 20:05:12
Mergi la inceput
Pag. din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com