HG1291-2012 - Modificare CIC Atentie !!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

si daca mamica s-a intors din cic de 2 ani cand fetita avea 1,2 ani adica in sept 2012,se mai aplica modificarea?adica retroactiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Din cate stiu eu orice lege se aplica numai pt viitor.
retroactiv se aplica numai in cazurile penale si numai pt cand legea devine mai blanda.

Multumim Marius pt atentionare!


Ma intreb de ce asa din scurt si parca pe ascuns.


O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

da fetelor,puteti lua acel stimulent de 500 de ron chiar daca copilul a facut 1 an si va intoarceti la munca

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

da fetelor,puteti lua acel stimulent de 500 de ron chiar daca copilul a facut 1 an si va intoarceti la munca

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/


daca ai bifat pt. doi, daca nu...pana intr-un an trebuie sa te intorci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

deci, pe scurt, se beneficiaza de supliment daca cererea e depusa in termen de 30 zile de la data intrarii in vigoare a prezentei H.G. asta am inteles eu.


Citat:

" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



dar totusi, la art respectiv se ment k odata depusa cererea pt stimulent, se suspenda plata indemnizatiei...in cererea respctiva se completeaza data de la care ne intoarcem la serv, resp data de la care dorim plata stimulentului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Normal ca se suspenda plata indemnizatiei. Ori esti in CIC ori la serviciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

asta e logic dar nu am inteles de ce trebuie depusa cererea inca de pe acum...avem si un model de astfel de cerere pe undeva sa vdm dk in ea trecem si data de la care dorim plata stimulentului?
plus k sunt unele cazuri in care mamicile nu stiu exact data de la care se vor intoarce la serviciu...eu am optat pt 1 an CIC si potriv modif din 2012 am inteles k treb sa revin pana in ziua in care copilul implineste 11 luni pt k a inbtervenit treaba aia cu tatii care trebuie sa stea 1 luna in CIC. mai e valabila?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Eu inteleg ca partea cu cerere depusa in 30 de zile se aplica pentru cele care au optat pentru doi ani.

art. 2 alin. (1) lit. b) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 este cea highlighted mai jos, corect?

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;
b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxypuy

asta e logic dar nu am inteles de ce trebuie depusa cererea inca de pe acum...avem si un model de astfel de cerere pe undeva sa vdm dk in ea trecem si data de la care dorim plata stimulentului?
plus k sunt unele cazuri in care mamicile nu stiu exact data de la care se vor intoarce la serviciu...eu am optat pt 1 an CIC si potriv modif din 2012 am inteles k treb sa revin pana in ziua in care copilul implineste 11 luni pt k a inbtervenit treaba aia cu tatii care trebuie sa stea 1 luna in CIC. mai e valabila?

Roxy
mami fericita de Antonia


Intrebare: 1) Ce se intampla cu mama aflata in CIC in luna in care tatal este obligat sa o inlocuiasca? Se intoarce la munca?
2) Daca da, cu cate zile inainte trebuie sa faca mama cererea de revenire?
3) Ce acte trebuie sa faca tatal la locul de munca pentru a i se acorda acea luna de CIC?

Raspuns: 1) Art. 11 din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, cu modificarile si completarile ulterioare, prevede ca dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:
a)cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
b)in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia.

Conform art. 4 indice 1 alin. (1) din Normele Metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobate prin HG 52/2011 , cu modificarile si completarile ulterioare, in aplicarea prevederilor art. 11 lit. a) din ordonanta de urgenta, celalalt parinte sau cealalta persoana prevazuta la art. 8 alin. (2) din ordonanta de urgenta care nu a solicitat dreptul la indemnizatie poate solicita acest drept, daca indeplineste conditiile de acordare, oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de un an, 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap. Daca acest drept nu se solicita, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna.

Alin. (2) din acelasi articol prevede ca in situatia prevazuta la alin. (1), persoana indreptatita care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.

In situatia in care persoana indreptatita opteaza potrivit alin. (2) la concediul fara plata, cererea pentru acordarea acestuia se depune si se inregistreaza la angajator, pe aceasta perioada aplicandu-se corespunzator prevederile art. 21 si 22 din ordonanta de urgenta, in conformitate cu alin. (5) din acelasi articol.

Prin urmare, in speta mama aflata in CIC poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.

sursa: http://legislatiamuncii.manager.ro/a/7197/cic-de-cel-putin-o-luna-solicitat-de-tata-optiuni-ale-mamei.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

" ART. V
(1) Persoanele care au optat pentru concediu pentru cresterea copilului, potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) lit. b) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobata cu modificari prin Legea nr. 132/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, aflate in plata indemnizatiei pentru cresterea copilului sau care realizeaza venituri profesionale la data intrarii in vigoare a Legii nr. 166/2012 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 124/2011 pentru modificarea si completarea unor acte normative care reglementeaza acordarea de beneficii de asistenta sociala, beneficiaza de stimulentul de insertie in conditiile legii, daca cererea este depusa in termen de 30 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari."

Marius, ai putea explica asta?!

Citat:

" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



Cred ca este important si alineatul 2 al articolului cu pricina...

(2) Daca cererea este depusa dupa termenul prevazut la alin. (1), stimulentul de insertie se acorda de la data depunerii cererii.

Fascinatie

(34)

Mergi la inceput