Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Copii cu nevoi speciale

Dislexia copilului

Pagina precedenta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 2
grati.ela
grati.ela

4897 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite grati.ela un Mesaj Privat  Reply with Quote
nu m-am pierdut deloc in detalii si nici nu mi-am propus sa-mi laud copilul....am vrut sa subliniez faptul ca forme ale dislexiei se pot controla iar copiii dislexici pot avea rezultate foarte bune, asta fiind una dintre temerile celor care se confrunta cu pb asta...

...probabil daca scriam ca am un repetent si un neadaptat la usa era mai credibil si de un real ajutor

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur
Mergi la inceput

Chuny

4445 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiChuny Adauga semn de carte la raspuns Trimite Chuny un Mesaj Privat  Reply with Quote
Faptul ca fata ta nu are nicio problema nu e deloc relevant, asa cum nu ar fi fost relevant daca ar fi avut probleme. Cazurile sunt prea diferite,in concluzie nu ajuta pe absolut nimeni cazul vostru. Asta vreau sa subliniez.

Sib Aripi tot mai grele *** Nasterea ariciului Vladimir *** *** Anna, o nastere cu viteza
Mergi la inceput
andreaj
andreaj

7 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna!
grati.ela, as vrea sa-ti cer o parere.
eu am un baiat cls IV, invata foarte bine, numai medii de FB, dar ca si tine, am observat anumite "blocaje" la concursurile scolare sau testari, lucruri simple pe care le stie i se par necunoscute si nu gaseste rezolvarea, mai ales la romana sau materiile "umane", la mate merge, desi daca problemele au un enunt mai lung decat normal sau mai complicat de citit si urmarit, se incurca. crezi ca poate fi o forma de dislexie?
multumesc
Mergi la inceput
popolina2011
popolina2011

1 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luipopolina2011 Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
buna!
eu am un baietel de 7 ani pe care am descoperit de curand ca are dislexie,si nu stiu ce-as putea sa fac sa-l ajut,la scoala invatatoarea nu este pregatita pt astfel de copii,unde as putea sa-l duc?va rog un sfat,cu ce sa incep?
va multumesc
Mergi la inceput
DanilaC.
DanilaC.

11 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiDanilaC. Adauga semn de carte la raspuns Trimite DanilaC. un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna,
Nu stiu daca ai gasit raspunsurile pe care le cautai, dar acum am vazut postarea ta si iata care este parerea mea: in primul rand trebuie sa intelegi foarte bine ce este dislexia. Un copil nu poate fi dislexic decat dupa ce incepe sa invete sa citeasca. Copilul tau merge la scoala? Eu sunt logoped. Daca ai nevoie de lamuriri imi poti scrie pe adresa de mail: danilavcristina@yahoo.com
Mergi la inceput
betiana
betiana

423 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui betiana Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Dislexia este un diagnostic care se poate pune la sfarsitul clasei I, dar semnele unei posibile dislexii se pot vedea mai devreme. Tulburarile de constiinta fonologica : copilul nu poate face discriminari intre sunete apropiate din punct de vedere auditiv ( inlocuieste t cu d, p/ b, f/ v, c / g... ) sau din punct de vedere vizual ( m/n, b/d ....). Trebuie evaluat de un logoped.

betiana
Mergi la inceput
Pag. din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com