Nasterea in apa-o alternativa, un miracol (4)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

salutare!

monnvas te rog scrie-ne mai multe informatii atunci cand aflii..sau cat de repede poti si despre clinica la care se face nasterea in apa in bucuresti..pretz..doctor..si tot ce stii..sper ca fetele ce au nascut cu dr. B sa nu se supere ca aducem in discutie si aceasta posibilitate..dr pt care am o mare admiratie cunoscandu-l personal..orice ar fi eu tot nasc in apa!!!

pup>:D<

Cristina cu bebe mic 23+

nasterea in apa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurorra spune:

buna fetele!! Ce faceti?
Monvas,chiar asa da-ne mai multe informatii,detalii despre clinica de la bucuresti!! Nu cred sa se supere cineva ca ai adus asta in discutie,nu vad motivul pentru care cinava s-ar supara! intr-adevar dr b este un super om,dar e foarte bine ca mai apar si alte clinici unde se poate naste asa!! Asta zic eu ca e un lucru bun,mai ales ca multe dinfetele care au ales aceasta metoda de nastere nu sunt din Bv, iar cele care se vor indrepta spre o nastere in apa vor avea de unde alege ca sa zic asa,vor putea analiza unde e mai bine si mai convenabil si mai comod totodata,ma refer aici in principal la distanta! Pentru mine nu stiu cum ar fi mai comod,sa merg la Bucuresti sau la Bv,dar daca e la urmatorul copil,cred ca tot bv o sa aleg.
Eu ma bucur ca tu esti decisa sa nasti in apa,iar daca ai posibilitatea asta la Bucuresi atunci e super!!! Sper sa nu te razgandesti!

Leeloo,imi place hotararea asta a ta,asa am fost si eu, de neclintit in decizia pe care am luat-o,chiar daca multi incercau sa ma convinga sa ma razgandesc! Eu cand imi pub ceva in cap,pai nimeni nu mai are ce discuta cu mine ca nu renunt si ma bucur ca nu am cedat presiunilor

Salut si celelalte fete si le mai asteptam cu vesti noi!!

la toata gasca

Aurora,mamica de delfinas minunat!!!

http://b1.lilypie.com/Eh0Wp3.png

http://community.webshots.com/album/568402632oVgYXj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Fetelor, n-am cine stie ce vesti.

Am fost azi la Active center si am vb cu d-na Vania Limban, cred ca e directoarea centrului. Ea e moasa si se ocupa mai mult de pregatire prenatala/postnatala, cred ca ati mai vazut pe net ce cursuri au. Un pic cam piperate pentru gusturile mele.

Am aflat asa: Centrul Medical Unirea si-a facut o maternitate proprie (pana acum avea niste saloane la Elias) in Baneasa. Acolo si-au pregatit si cada pentru nasteri in apa. Medicul care va asista este un domn Niculescu care a fost plecat in Germania, unde a asistat nasteri in apa. Ar trebui sa ma duc miercuri seara pe-acolo, sa vad cum arata maternitatea, ce dotari au si sa discut si cu doctorul.

Acum problema e ca inca nu au fixat tariful pentru nasterea in apa - cel putin asa mi-a spus secretara de-acolo. Fiind organizat de CMU, nu ma astept sa fie mai ieftin decat alte nasteri la privat (de ex. la Euroclinic o nastere naturala e aproape 2000 de euro).

Poate miercuri seara o sa va pot spune mai multe. Zic "poate" fiindca nu sunt inca sigura ca o sa ma duc, vreau inainte de toate sa dau un telefon la CMU sa vad daca de-acolo pot obtine mai multe informatii.

Va

Monik 25+

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Monnvas, foarte interesanta descoperirea ta! Si eu abia astept sa ne mai dai detalii

Si eu o cunosc pe Vania Limban, am fost cu primul bebelus la cursurile ei de "inot pt. bebelusi", avea Sara vreo 6 luni. M-am dus de vreo 2 ori si gata. Pt ca: inchiriase piscina unui Hotel (eu am o scarba de piscinele de hotel, nu pot sa spun!)si acolo faceam baie laolata si bebelusii si adultii - intr-o apa clorurata la maxim.
Se cereau analize pt. bebelusi, ca nu au boli de piele etc, de la medicul de familie - dar nu si pt. adulti (!??)
Si ca sa nu mai zic de preturi. Usor... socante, ca sa zic asa.

Una peste alta, nu era nimic in plus sau dotari speciale pt. bebelusi. Asa ca, in scurt timp, am ajuns la concluzia, ca pot sa ma duc la aceeasi piscina cand au program normal, platesc bilet de 10 ori mai ieftin si bag si bebelusul pe gratis cu mine in apa. Ca e aceeasi apa si aceeasi piscina.

Pt. bebelusi de ex. se foloste pt. purificarea apei - nu clorul - ci cu o instalatie de electroliza salina de ex. Ma rog, dadeai o avere ...asa aiurea. Cum e la Baby-spa (si aici e ff scump, dar e pt. bebelusi intr-adevar).

De ex. matusa mea lucra pe vremea lui Ceausescu la Hotel Bucuresti, unde intrau numai strainii, aveau si piscina. Vreau sa spun ca niciodata nu ne-a lasat pe mine si pe verii mei sa facem baie acolo. Pt. ca stia si vedea cam ce ... personaje intra in piscina aia.
Deci eu nu m-am mai dus la Active Center din motiv de .... piscina de hotel!

Vania Limban mi-a placut f. mult, o pers. foarte motivata, determinata, muncitoare, o tipa super! Dar nu prea avea personal, asa ca in piscina nu te baga nimeni in seama prea tare, stateai in apa cu copilul si nu stiai ce sa faci, ce exercitii etc. Acum, la al doilea as sti ce sa fac, dar atunci nu mi-a convenit sa dau o groaza de bani si sa nu ma bage nimeni in seama.

Sa ne tii la curent, dar ... daca e vorba de vania Limban si CMU, cred ca va costa o nastere in apa de 10 ori mai mult ca la Bv. Oricum, interesant de stiut

Felicitari pt. alegerea de a naste in apa!! E cea mai buna alegere, eu am nascut in ambele variante (uscat si apa) asa ca iti pot spune ca nu exista termen de comparatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Multumesc, Martie!

Am mai citit pe undeva ca clorul e chiar periculos pentru bebelusi, in nush ce zona prin UK a fost un scandal ca apa era dezinfectata cu clor tocami din cauza riscului la care sunt expusi puii. Eu una nu stiu cat m-as baga la gimnastici, de felul meu nu-s prea sportiva, gimnastica acvatica mi s-a parut interesanta, dar cam scumpa. As vrea in schimb sa il duc pe pui dupa nastere, sa se simta bine ca o broscuta... Mi-ar fi greu sa il iau cu mine la piscina fiindca eu nu stiu sa inot

Azi am fost la control si am constatat ca am un grasut de peste 900g, maica-mea deja imi flutura cezariana pe la urechi, dar pentru mine e inca un motiv sa nasc in apa. Nu vreau sa ma entuziasmez prea mult in legatura cu asta ca exista si sanse sa nu se poata si n-as vrea sa fiu dezamagita atunci.

Sper ca miercuri seara sa am mai multe vesti pentru voi. Intr-un fel e important ca se face nasterea in apa la CMU chiar daca nu e foarte accesibila, e un semn ca lumea incepe sa recunoasca metoda si sper ca in cativa ani vor fi mai multe posibilitati, la preturi decente.

va

Monik 26+

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Buna seara!

Am fost azi la maternitatea "Regina Maria" a CMU. Cum era de asteptat, arata extraordinar, au toate dotarile necesare (Dopplerul subacvatic e pe drum, in rest e totul acolo) - cada, instalatie de sterilizare a apei. Au inclusiv salon de terapie intensiva pentru bebelusi, in caz de complicatii, chestie care nu se intampla la toate maternitatile private. Personalul e foarte prietenos, deh, ca la privat, iti raspund la toate intrebarile. Pe doctorul care asista nasterea in apa nu l-am mai asteptat, urma sa vina mai tarziu si oricum nu avea ce sa imi spuna in plus fata de ce-am vazut, numai la o consultatie as fi avut ce vorbi cu ei.

Eh, si cum toate bune si frumoase, partea nasoala este, evident, pretul. Nu inteleg de ce, nasterea in apa e socotita, tarifar, la fel ca o cezariana. Asta inseamna aprox. 3000 euro (s-ar putea sa fie un pic mai putin pt ca tariful variaza in functie de gradul doctorului si nu stiu exact ce grad are omu'). Mie mi se pare imens.

Imi dau seama ca pretul face inaccesibila posibilitatea asta pentru multa lume, nici eu nu sunt sigura ca o sa am de unde, asa ca deocamdata CMU inca nu e o alternativa adevarata la Eva. Totusi e bine de stiut ca se poate...

Va

Monik 26+

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Eram sigura, nici nu avea cum sa fie altfel in Bucuresti. Plus lipsa de concurenta. Daca mai multe maternitati ar avea optiunea asta, inclusiv cele de stat, ar scadea dramatic tariful, sunt convinsa.
E o diferenta, fata de 790 euro. Sunt curioasa daca intra in acest tarif si zilele de spitalizare, de regula 3 la numar... probabil.
Monnvas, bine de stiut, multumim pentru informatii!
Ce faci, te duci si tu la dr. Baiulescu, la Eva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurorra spune:

salutare!!!
3000 de euro??!!! pentru mine una e enorm!! si nu stiu cati oameni modesti,ca sa zic asa,si-ar permite sa mearga la ei!!! Dar asa cumati zis si voi e bine de stiut ca se poate,cine stie,poate se mai gandesc si altii la asa ceva!!!
Monvas ce zici devii colega noastra de cada la Eva??

Aurora,mamica de delfinas papacios!!!

http://b1.lilypie.com/Eh0Wp3.png

http://community.webshots.com/album/568402632oVgYXj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Din cate am inteles pretul mai exact ar fi 2200 Si eu cred ca le lipseste concurenta, cand o sa fie instalatiile cerute si in alte spitale o sa fie si preturi rezonabile.

Inca nu stiu unde voi naste. Daca familia tine musai sa nasc in Bucuresti, sa faca bine sa compenseze diferenta de scoruri intre Eva si CMU Partea nasoala e ca eu intre timp trebuie sa ma mut si nu stiu cu ce bani voi ramane dupa operatiunea asta.

Inainte sa merg la "Regina Maria" imi facusem programare la Eva si in ianuarie urma sa ma si vad cu dr. Baiulescu. Asa ca nu imi bat capul acum, sa treaca Sarbatorile si mutatul si abia dup-aia o sa iau o decizie. Vreau sa ii si vad personal pe doctori, face to face, sa vad care "ma inspira"; s-ar putea ca omul de la CMU sa nu fie asa profesionist si atunci alegerea e simpla.

Va O sa mai trag cu ochiul din cand in cand pe la voi.

Monik 26+

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

multumim monnvas pt detalii..chiar eram curioasa sa mai aflu cate ceva despre acest subiect...eu ramn cu eva in suflet...3000 euro chiar si 2200 tot este prea mult pt mine...plus..experienta dr. B cred ca este de necontestat si cred ca totul o sa fie bine!

eva ne asteapta in martie pe mine, sotisorul si Bila (porecla lu' bebe mic)

suntem foarte fericiti!

voi ce mai faceti?
pup burticile frumoase!

Cristina cu bebe mic 25+

nasterea in apa

Mergi la inceput