Botezul - obiceiuri

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunshine

Buna, fetelor!

Am mai deschis un subiect si in discutii generale, dar nu stiu daca il citeste cineva si cum am vazut aici subiecte asemanatoare, vin si eu la voi cu o intrebare.
Fosta mea colega de banca m-a intrebat daca vrem sa fim nasi fetitei lor (cu nasii de la nunta au avut ceva discutii, asa ca acum au nevoie de nasi pt. copil). Si as vrea sa stiu in ce ma bag. Adica cum se procedeaza, ce trebuie sa faca nasii chiar in momentul botezului, ce trebuie cumparat pt. copil, pt. parinti, se dau bani sau cadouri. N-am mai fost pusa deloc in situatia asta si mi-e cam frica sa nu se lase cu discutii sau ce mai stiu eu ce probleme.


Eu as boteza un copil, numai daca as sti sigur ca vreau/pot sa ma implic in viata acelui copil. Mai mult decat un cadou de ziua lui si unul de Craciun. Iar ca si parinte, nu m-a interesat ce i-au luat/nu i-au luat nasii. Nici la botez, nici cu alte ocazii. Important e ca vin sa o vada, sa petreaca timp cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

normal, nasii sunt parintii spirituali ai copilului, adica cei care il indruma pe calea crestinatatii.

michelle

Mergi la inceput