Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 76 -

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

ramonutza nu are rost sa-ti mai faci si alte mutaii ..tratamentul este acelasi indiferent de nr mutatiilor , eu asa te sfatuiesc nu mai da banii , si daca ti-ar iesii pozitiv leidenul sau alte mutatii tot tratament cu clexane , femibion, magne b6 ai primi..nici eu nu le-am facut pe toate...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

29 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

olimp - multumesc. asa citisem si eu in capitolele anterioare, insa am zis sa intreb totusi, ca sa fiu sigura, mai ales ca analizele astea costa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

asa este ramonika asta este tratamnetul suprem pentru mutatii...clexanele actioneaza asupra tututror ameliorandu-le mai putin MTHFR care e legat de metabolizarea B-urilor si ac-folic pentru care iei femibion si ac folic ..deci concluzia esta asta ...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

29 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mes_mes spune:

Buna seara,

va citesc de mult, am mai fost pe forumul asta acum mai multi ani, cand credeam ca nu o sa pot face copii vreodata.
ei bine, in ianuarie anul asta am fost insarcinata prima data, in urma unui FIV. Sarcina a fost ok pana la 10 saptamani, cand s-a oprit din evolutie.
CU ajutorul vostru (al informatiilor pe care le impartasiti pe forum) mi-am facut analizele referitoare la mutatii si iacata, detin trei heterozigote: Factor II, PAI si Factor XIII leu.
urmeaza sa fac in mai ( cel mai probabil) un embriotransfer si pana atunci i-am trimis un e-mail dnei Uscatescu fel de tratament gaseste potrivit pentru mine.

am citit mult subiectul asta, insa nu am vazut daca vreuna dintre voi are aceleasi mutatii.
mi-este destul de teama pentru o posibila viitoare sarcina, chiar si cu tratament.
multumesc de ascultare si eventuale sfaturi,
mes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Buna Mes, imi pare rau pentru povestea ta...macar acum stii care a fost problema...Indraznesc sa afirm ca vei primi clexane mai ales pentru Factorul II. Scrie-ne si ce fel de mutatii sunt: homozigote sau heterozigote?
Daca ai citit mult din urma, stii ca sunt multe fete care au reusit sa aiba bebel sanatos doar cand au facut clexane in sarcina.
Trebuie musai sa verifici si MTHFR, ca atunci trebuie sa iei vitamine speciale (sau le iei din start: Femibion sau altele)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

birmanutza ai PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mes_mes spune:

Multumesc,MeAlex, pentru raspuns.

toate trei mutatiile sunt heterozigote, inteleg ca sunt mai putin grave decat cele homozigote, insa fiind trei... sunt destule.
eu nu-mi dau seama care dintre cele 3 mutatii este mai problematica.
tu zici ca factor II?

de facut am facut profilul II de trombofilie la Synevo, nu am MTFR, deci ar fi ok cu acidul folic, desi am avut metafolati in prenatalele pe care le-am luat din saptamana 4 pana in 10. copilul era foarte bine dezvoltat din ce am vazut la eco, chiar cu o zi mai maricel decat datele doctorului.
Sper ca voi avea anticoagulant, mi-e teama cumva ca aici (nu sunt in RO) sa nu-mi dea, caci par a fi mai conservatori din punctul asta de vedere (sau doar din punct de vedere al acoperirii asigurarii medicale).
ma gandesc ca, daca este FIV si din cauza varstei (am aproape 39) o sa-mi dea, totusi...

am citit pe alte forumuri (USA) ca unii medici recomanda si metformin, fiindca PAI are legatura cu ficatul si cu o oarece rezistenta la insulina, daca am inteles eu bine.

nu stiu daca va mai fi nevoie si de alte medicamente in afara de anticoagulant...

daca mai aveti sfaturi pentru mine, multumesc foarte,
mes

Mergi la inceput