cum putem iesi din impas

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Inseamna ca nu te-ai intersectat cu ea la anumite subiecte.Cult,cand spun,folosesc sensul propriu al cuvantului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

din experienta mea , "cult" in sensul propriu al cuvantului este un om caruia nu ii place sa faca glume deocheate indiferent de subiect chiar mai mult de atat, nu ii place nici macar sa participe la discutii unde limbajul se apropie de cel de mahala . si in nici un caz nu aminteste la fiecare 3 fraze cat de minunat, extraordinar, exceptional, nemaintalnit s.a.m.d este el.

dar deja am si uitat despre cine e vorba in subiectul asta din cauza "cultului" pe care il practica unii dintre noi fata de ei insisi.

ana, cum mai sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Buna ziua.
Pai cum sa fim. Ca si pana acum. Mari noutati nu prea am . Ieri am avut cativa invitati acasa , sa-l sarbatorim in avans pe barbatel ( onomastica... din una in alta s-a adus in discutie si casa pentru care urmeaza sa se incheie actele . Sotul meu ca sa arate cat de mult ma baga in seama ... s-a laudat ca eu am fost cea care l-a determinat sa ia casa ... dar ca sa dea si cu bata n balta a spus ca aia nu este casa de locuit ... ca nu am cum sa stau acolo , ca sunt sobolani ... ca mai degraba o sa stea el acolo dupa ce o sa mai faca imbunatatiri ... si i-am replicat si eu ... foarte bine daca nu se poate sa stau acolo am unde ... Poate am gresit ... dar avand mai multe persoane langa noi... am considerat ca este ok sa mai precizez inca odata ( desi nu foarte subtil) ca eu vorbesc serios cand am spus ca nu mai raman in casa unde stam acum. Intr-o discutie " mai de o parte" cu tata ... mi-a sugerat sa fac tot posibilul ( pentru ca am dreptul - desi nu sunt sigura de asta ) sa fiu trecuta si eu pe actul de vanzare - cumparare al noii case . In fine .... Pentru ca a avut motiv de baut ... cat i-am dus pe parinti acasa el a dat fuguta la carciumioara ... ca intra in sevraj daca nu isi facea norma ... si mi-a venit aproape de 12 noaptea ... a strigat el la mine ... dar el a stiut de ce ... eu am facut pe purceau moarta in cocina ... ce interes aveam sa ma dau in vorba cu el in starea in care era ... nici o placere .... Cam atat .... Se pare totusi ca va pleca cam peste o luna ... deci o sa am si eu o oarecare perioada de liniste inainte de nastere ... Sa vedem cum evolueaza lucrurile ...

Numai bine la toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

din experienta mea , "cult" in sensul propriu al cuvantului este un om caruia nu ii place sa faca glume deocheate indiferent de subiect chiar mai mult de atat, nu ii place nici macar sa participe la discutii unde limbajul se apropie de cel de mahala . si in nici un caz nu aminteste la fiecare 3 fraze cat de minunat, extraordinar, exceptional, nemaintalnit s.a.m.d este el.

dar deja am si uitat despre cine e vorba in subiectul asta din cauza "cultului" pe care il practica unii dintre noi fata de ei insisi.

ana, cum mai sunteti?
alina


ei, hai sa nu fim mai catolici decat papa. Ce descrii tu se incadreaza perfect la termenii de domn si de doamna. Imi amintesc de Scarlett, care visa sa fie precum mama ei," o adevarata dna", iar Rett a fost scos din randul gentlemenilor. In zilele noastre situatia e mai gri..ne- ammai relaxat
Categoric poti sa fi un om de cultura si sa nu fi domn, ori viceversa. Este cazul multora trecuti ori inca inca in viata. Ideal este atunci cand esti si una si alta, caci cultura ar trebui sa innobileze, poate ca prima mai greu, caci nu putem fi toti oameni de cultura, ci doar sa avem niscaiva cultura Important este sa fim " omi" . Niscaiva civilizati, niscaiva saritori,niscaiva de cuvant?
Poate ca Histamina a fost mai zeloasa pt unii, eu nu o tiu de rau, in fond nu a facut rau nimanui, decat ca a s- a purtat firesc, ca ac te simti de- a casei? printre prieteni virtuali si membra a aceleasi comunitati? Nu cred ca Ana este intr- atat de imatura incat sa decida ce sa faca ccc cu viata ei, dupa cum ii spune unul ori altul pe forum. Fiecare ne dam cu parerea, dupa cum ni felul, ea are filtrul ei prin care sa treaca ceea ce citeste. Poate ca ceva cat de putin din ceea ce se scrie aici o va ajuta. Poate ca nimic....
.Scuze de off topic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

ana-maria, atata timp cat sunteti casatoriti, casa ce se va cumpara, va fi bun comun indiferent daca apare sau nu numele tau pe actul de vanzare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

la divort nu trebuie sa demonstreze cu acte ca a contribuit la achizitionarea casei daca cere jumatate din ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

ceva, ceva imi zburase pe langa urechi cred ca trebuie sa dovedeasca cu acte daca isi cere partea dintr-un bun acizitionat inainte de casatorie.

Mergi la inceput