Viata in Germania si Elvetia - cap. 86

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Stiti cum se numeste aici Piureul de castane? si cam pe unde il pot gasi? :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Stiti cum se numeste aici Piureul de castane? si cam pe unde il pot gasi? :D

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Maronenpüree,nu stiu prin magazine, poate pe la Reformhaus, eu am cumparat de la un magazin rusesc pe al nostru romanesc de la Raureni, dar uite www.gourmondo.de/g/product/2000003098/SABATON-435g-Dose-Maronenpuree-naturell-Sabaton.jsf?et_cid=11&et_lid=339590&et_sub=SMGPLA&aid=SMGPLA&pup_ptid=61312571009&pup_kw=&pup_c=pla&gclid=CIaLx--E27YCFSXLtAodeikAYg" target="_blank">aici

Anamaria, bine ai venit pe aici.Pupam Enena mica si frumoasa.

LA noi vreme bacoviana, dupa cateva zile frumoase cu soare si peste 20 grade,acum ploaie , vant si maxim 6-7 gr.Iara am facut focul aseara

O duminica frumoasa va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mersi mult, o sa ma uit pe aici, poate am noroc :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

La noi dupa o saptamana cu temperaturi de 25-28°, a venit iarna. Ieri a nins Iar azi nu erau mai mult de 4° si a plouat. De joi insa revin temperaturile de primavara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Castane fierte - Maronen - sunt de obicei in magazinele mai mari in zona cu fructe mai deosebite, dar sunt ff scumpe. Piure de castane ca in ro eu nu am gasit decat intr-un magazin rusesc.
Si mie imi place foarte mult si mai aduc de acasa congelat (pachetele ca si cele de unt care se gasesc congelate de la o firma ungureasca)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

bine ai venit anamaria!
rüsselsheim zici , eu trec des pe acolo cu vaporul si la gustavsburg la ecluza cobor mai intotdeauna sa trag o fuga pe acasa

frig si aici, nu stiu cand voi inchide centrala anul asta, macar n-a fost cazul sa acopar iar copaceii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Buna ziua dragelor

Noi avem "oarece" soare in Hamburg. Eu am fost bolnava sapatamana trecuta (o sapatamana avem soare in Hamburg si atunci eu sunt racita cobza).
Saptamana trecuta era sa ma vedeti la TV la stiri ca mama care si-a omorat fiica. Fiind in concediu medical, am zis sa ma duc sa o iau pe madame de la scoala si am stabilit sa ne intalnim in fata scolii. LA ora stabilita, ia-o pe madame de unde nu e. Am cautat prin scoala, am intrebat profesorii, am intrebat la Hort - nu o vazuse nimeni. L-am sunat pe sherif bocind de mama focului ca nu gasesc mandra. Care sherif m-a luat la draci ca o fi fugit copilu' de acasa ca o fi luat vreo nota proasta (ca doar eu ii tinusem teoria chibritului lui madame ca in ziua aia avea test si nu repetase deloc). M-am mai invartit vreo 30 de minute disperata, am intrebat pe toata lumea ce si cum...sheriful deja plecase din birou si era in drum spre scoala. Mi-a venit ideea salvatoare ca o sun pe o prietene de-a lui madame sa o intreb daca i s-a parut ceva ciudat la Miru sau daca s-a intamplat ceva deosebit. Si ma intreaba prietena mandrei daca am cautat-o si la subsol in scoala ca acolo fac ele cursul de fluier. Pai, zic eu bocind, Miruna are fluier martea. Fata imi spune ca de vreo 3 saptamani au fluier JOIA (adica in ziua respectiva). Am alergat intr-un suflet in sala respectiva si o vad pe madame zambitoare pe un scaunel cu profesoara de fluier si inca vreo 2 prietene. Am raspuflat usurata, am sunat sheriful si apoi m-am asezat pe niste trepte ca sa ma gandesc cum pot sa o omor mai bine. Dupa ce a iesit de la lectie am luat-o in brate si am pupat-o de multe ori si apoi i-am tinut 10 minute de predica despre cum m-am speriat si despre cum o sa o ucid daca mai uita sa imi spuna ca are alt program. Seara la culcare mi-a spus ca stie ca m-am speriat insa ei i se pare o chestie fabuloasa ca o iubesc atat de mult. Am pupat-o din nou si am amenintat-o ca urmatoarea lectie de iubire o primeste pe cocoasa.


Mergi la inceput