Copii ortodocsi - prima spovedanie

Copii ortodocsi - prima spovedanie | Autor: missdarcey

Link direct la acest mesaj

Cum ati procedat cu copiii vostri , la ce varsta s-au spovedit prima dat ?I-ati pregatit in vreun fel ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

MAi, eu habar nu aveam ca si copiii se spovedesc. Eu m-am spovenit prima data la nunta :).


Vicky, Printzesone and BB (34+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

MAi, eu habar nu aveam ca si copiii se spovedesc. Eu m-am spovenit prima data la nunta :).


Vicky, Printzesone and BB (34+)





inainte de nunta cand te-ai impartasit ultima oara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

MAi, eu habar nu aveam ca si copiii se spovedesc. Eu m-am spovenit prima data la nunta :).


Vicky, Printzesone and BB (34+)





inainte de nunta cand te-ai impartasit ultima oara?

Nina,mami de,





Nu stiu, in adolescenta probabil.


Vicky, Printzesone and BB (34+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

[quote]citat din mesajul lui nadaflorilor

[quote]citat din mesajul lui mcoca

........





pe copii peste 7 ani ii intreaba preotul daca s-au spovedit si daca nu au facut-o ii trimite la spovedanie, nu ii impartaeste nespovediti..de asta te intrebam...

Nina,mami de,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

canonic, pana la 7 ani se pot impartasi fara spovada, dupa numai cu spovada.
sunt copii cu trairi religioas eputernice si se spovedesc de la 5 ani,insa canonic de la 7,pt ca atunci se considera ca pot intelege ce este pacatul cine este Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui missdarcey

Cum ati procedat cu copiii vostri , la ce varsta s-au spovedit prima dat ?I-ati pregatit in vreun fel ?


Missdarcey, depinde de obiceiul locului, unele biserici sint mai permisive, tb sa vb cu preotul vostru. In principiu da, de la 7 ani ar tb sa mergi la spovedit, dar la virsta asta nu cred ca se poate vbi de o spovedanie pr zisa sau de o constientizare a pacatului, e mai mult o deprindere a copilului cu aceasta actiune, cred ca de aceea adultul e sfatuit ulterior sa faca la un moment dat o spovedanie completa, incepind cu copilaria, pt ca alta e viziunea adultului asupra faptelor din copilarie si alta a copilului asupra faptelor de copil.

Daca am facut vreo pregatire? Nu ceva in special, la noi a fost in primul rind exemplul nostru pt ca, neavind cu cine sa le lasam, le luam cu noi peste tot, asa incit au fost familiarizate de mici cu noi si alti oameni stind la rind sa se spovedeasca, de aceea abia astepta cea mare sa aiba si ea prima spovedanie. A avut-o nu cu mult timp in urma si a raspuns la ce-a intrebat-o parintele, va dati seama intrebari simple de genul "crezi in Dumnezeu?","asculti de parinti" sau "stii Tatal nostru"?

Iti urez succes cu copilul/copiii!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

ana merge cu noi la preotul nostru duhovnic(un inger de om), practic de cind s-a nascut... dar anul acesta l am auzit pe parinte cind i a spus "sa te asezi (la coada) la spovedit, ca acum ai 7 ani, ai crescut.."

de fiecare data cind am fost noi la spovedanie, a fost si ea "sa vorbeasca" cu parintele, asa ca nu stiu daca acum au vorbit despre aceleasi lucruri ca si pina acum, sau a intrebat o ceva nou...

Mergi la inceput