M-am hotarat.............adoptie(88)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikaia spune:

Buna seara. Multumesc pt raspunsuri. Nici nu stiu cum sa facem, avem o casa la vreo 14 km de locul de munca, dar inca nu e gata, adica construim la ea, deci as putea sa aduc vorba despre asta? In eventualtatea unei intrebari din partea lor sau sa atasez de la inceput autorizatia de constructie a locuintei? E o tampenie de ce sa conteze atat de mult unde stai, poti sa inchiriezi ceva mai mult de o garsionera dupa ce reusesti sa adopti, dar ma rog ei sunt sefii .... in toata aceasta poveste, nu stiu cum o sa facem, eu nu pot inchiria mai mult de o garsoniera, sper sa mearga asa, adica sa ma ajute faptul ca am in constructie o casa. Oricum cer atat de multe, incat nu mai primeaza interesul copilului. Un copil abandonat nu are nevoie de nu stiu ce casa, bani sau mai stiu eu ce, are nevoie de iubire si parinti care sa il adore. Noi cei care adoptam nu vrm decat un bebe pe care sa il iubim si pe care sa il crestem corect si sanatos. Verifica cineva cate camere sau daca are proprietate parintele care il abandoneaza? Oricum trim in romania si orice este posibil. Scuze pt literele sarite, dar sunt super nervosa pe chestia asta cu spatiul de locui. Sper sa nu am probleme in acest sens. Oricum ce va voi cel de sus se va intampla. Apropo, oare daca am intrebari si neliniste in ceea ce priveste procesul de adoptie voi fi sfatuita corect si cu bun simt de cei de la directie? Sau sa nu astept prea mult de la ei? Voi cum ati perceput peronalul drectiei? Mulumesc si mergem inainte cu speranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Mikaia iti inteleg revolta si ai dreptate, nu numai ca nu verifica nimeni si nici nu conteaza daca cei care ii abandoneaza au o locuinta care sa satisfaca nevoile copiilor, ba mai mult insista sa ii reintegreze in acele familii care dorm si cate 10 intr-o singura camera. Dar acestea sunt conditiile pentru adoptie si nu avem ce ce face decat sa ne supunem.
Insa din ce spui tu nu ar trebui sa-ti faci probleme, tocmai ce ti-am povestit de un caz asemanator cu al tau. Eu zic sa le spui din start despre casa in constructie si eventual sa le prezinti autorizatia de constructie. Sunt absolut sigura ca vor intelege si nu va fi un motiv sa nu va dea atestatul, asa ca nu mai fi suparata.


Mutatiile MTHFR C677T si A1298C ambele heterozigote, 1 sarcina oprita in evolutie la 6s, 1 FIV nereusit, sotul OATS severa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaia spune:

Multumesc mult , hai ca parca nu mai sunt asa suparata, am terminat de citit cap 1 si am plans deja dar am si simtit ca sunt unde trebuie, aici cu voi, de abia astept sa termin tot de citi din urm, chiar daca ce era atunic ca si procedura nu mai cum, mai vb maine. [pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

usor - usor lucrurile se vor aseza . daca te muti in putin timp , mai poti astepta cu dosarul si-l poti depune la toamna . asta sa scapi de emotiile pe care le ai legate de locuinta . mikaia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALIAA spune:

Mikaia, sfatul meu este sa mergeti inainte, sa le expuneti celor de la directie situatia voastra - avand in vedere ca adoptia poate dura si 1-2 sau 3 ani e anormal sa va ceara sa va mutati deja in vederea unei schimbari pe care nici ei nu v-o pot promite prea curand. Cat despre a astepta pana terminati casa - e pacat sa treaca 6 luni in care ati putea obtine deja atestatul, asteptarea adevarata urmeaza dupa aceasta perioada

parerea mea e ca veti gasi intelegere - e de inteles sa stai in garsoniera daca ai atatea cheltuieli in curs. Cei de la directie va vor lamuri din start cum sta treaba, nu cred ca va vor lasa pana in ultima clipa sa va zica ca de fapt era un impediment locuinta.

Cei de la directie nu sunt niste oameni nici mai buni nici mai rai ca altii (difera de la caz la caz din cate am observat), dar sfatul meu este sa fii precauta totdeauna, cu toate informatiile, si sa te pui in locul lor in orice moment, sa anticipezi eventuale decizii nefavorabile - desi in general nu cred ca e cazul. ei sunt niste intermediari, evaluatori, vad oameni ca noi toata ziua, numai cu asta se ocupa. Unii au copii acasa, si cu toate astea nu au foarte mare compasiune fata de cei care nu pot avea copii proprii (vezi raspunsul mecanic si insensibil, fara nuante personale - "nu sunt copii adoptabili. va sunam noi, n-are rost sa ne tot sunati, mai sunt altii inaintea dvs"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Eu cunosc pe cineva aici in Bucuresti, care a obtinut atestatul cu toate ca locuia intr-o garsoniera. Nu a fost un impediment acest lucru, dar acuma depinde si de asistentul social. Ca sa nu ai probleme cu ei, cel mai bine este sa te duci sa-i intrebi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badryana spune:

Buna ziua si bine v-am gasit....Suntem o familie ce s-a hotarat sa adopte un copilas, si v-as ruga sa imi spuneti daca acele 120 zile pana cand primesti atestatul sunt zile calendaristice sau zile lucratoare? Am depus cererea si dosarul pe 14.12.2012, cand ar trebui sa vina atestatul? Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamghicu spune:

sunt 120 de zile calendaristice. pupici :)

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Multumim, Malex!

Mergi la inceput