Citim impreuna dramaturgie?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Recunosc ca dintre toti scriitori trecuti aici cea mai mare aversiune o am fata de Eugen Ionescu, aversiune poate ramasa din perioada liceului cind toata lumea buna era musai sa citeasca ELiade, Cioran si Ionescu. Asa ca f bine ca incepem cu el, scap si gata .

Chiar, ce scriitori mai sunt la moda printre liceeni in afara de nemuritoul Minulescu, nemuritorul Nichita si nemuritorul scriitor al Elevului Dima?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaelca spune:

E la moda printre liceeni nemuritorul Minulescu?? Habar n-aveam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Hehe, la vremea mea era. Toti stiam pe dinafara Romanta cheii si Ultima ora si mi-aduc aminte ca proful de romana ne spunea ca e un poet mai mult pt adolescenti. In cazul meu a avut dreptate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Excelente, toate propunerile.
Incep de diseara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Deci? Citim ceva impreuna? Sau inca mai dezbatem?
Am un teanc de carti proaspat aduse si abia astept sa ma arunc in ele. Din pacate nu-s dramaturgie dar daca se voteaza ma alatur si eu grupului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Pe unde ati ajuns cu Cintareata cheala? Eu, spre rusinea mea, sunt de abia la jumatate. Nu ma atrage Ionescu si pace , desi piesa e destul de hazlie si pricep unde bate...

Mi-e si greu sa citesc pe calculator, nu are poezie Dom'le sa citesti de pe ecran. Mie trebuie sa imi miroasa a cerneala tipografica si a lipici de la coperta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybehappy spune:

Viviana, merci de subiect . Asteptam demult sa citesc/recitesc dramaturgie dar imi trebuia un impuls...
si merci fetelor care au pus link-urile
Am reusit sa citesc cantareata cheala(ambele variante) si l-am descoperit pe Matei Visniec cu ,,Mansarda''
Pentru cine reuseste sa-si faca timp, aici e o varianta integrala(in franceza) a Cantaretei, exemplar interpretata:
https://www.youtube.com/watch?v=WlZAx7All9U

Spor la citit!
Mary

Mergi la inceput