Sarcina si nastere in UK

Sarcina si nastere in UK | Autor: Memoc

Link direct la acest mesaj

Buna ziua . Sunt in 10 saptamani de sarcina, locuiesc in Londra si ma intereseaza daca cineva a mai dus sarcina si nascut in uk, pt ca eu sunt foarte panicata, pana acum nu m a chemat nomeni la niciun consult, desi am medic de familie. Mi s a zis ca pana in saptamana 11 nu o sa ma sune nimeni. Eu intre timp am fost in tara pt ca simteam ca inebunesc ca sa vad un doctor sa mi vada evolutia sarcinii. Nu sunt o femeie f puternica din punct de vedere al sanatatii mereu am avut mici probleme tratabile dar despre care trebuie sa discut ori aici in uk nu am cui sa ma adresez si imi e teama ca bebele sa nu aiba de suferit.va rog sa mi impartasiti experienta voastra de pe parcursul sarcinii si chiar si nasterea in uk. Mi e foarte teama. Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

Salutare,

eu am nascut in uk, si sarcina mi-a fost supravegheata aici. Eu una cand am aflat ca sunt insarcinata am mers singurica la GP si am rugat sa mi se faca o programare la midwife. Citind povestile fetelor de pe forum si urmarind stirile din Romania, spun cu mana pe inima ca ma bucur ca am nascut aici. La inceput am crezut ca sunt niste comozi cei din uk dar am ajuns sa cred ca e mai bine asa decat ce e acasa :( . Iti urez sarcina frumoasa si nastere usoara. orice intrebari ai... shoot!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Memoc spune:

Mersi pt urari. La midwife m a programat saptamana viitoare dar am nevoie si de doctor ca am cateva pb de sanatate despre care as vrea sa discut. Medicului de familie i am zis demult de sarcina. Apropo cand ai fost gravida ai avut blue card contract de munca etc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Memoc

Mersi pt urari. La midwife m a programat saptamana viitoare dar am nevoie si de doctor ca am cateva pb de sanatate despre care as vrea sa discut. Medicului de familie i am zis demult de sarcina. Apropo cand ai fost gravida ai avut blue card contract de munca etc?


ii spui moasei despre probleme si ea iti face programare la medicul consultant la cel mai apropriat spital, daca medicul de familie nu a facut-o, mie nu mi s-a cerut nici un document gen : card colorat, contract de munca etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

nici mie nu mi s-a cerut blue cardul sau contract de munca. Am avut si eu ceva problemute la inceputul sarcinii si mi-a facut moasa programare la medic. Tot moasa mi-a dat si biletele pt analizele la sange si mi-a facut programarile la scan.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Memoc spune:

Iar de la programarea moasei pana la vizita la medic a mai durat mult? Iar de contract acte etc ma interesa daca statul te ajuta cumva dupa nastere ca eu ca majoritatea romanilor am lucrat mai bine de un an de cand am venit in uk la " negru" cum s ar zice si sunt ingrozita la gandul ca numai cu salariul sotului nu ne vom putea intretine toti trei. Mersi mult pt raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

nu te ajuta, vei avea alocatia copilului/child benefit care e cca 80lire pe luna, faci cerere imediat ce ai scos certificatul de nastere.... poti beneficia de "o prima" de 500lire (nu stiu cum se cheama benefitul asta) dar mi se pare ca trebuie sa indeplinesti niste conditii ... pacat ca nu ai apucat sa muncesti cu aacte oficiale, macar daca self ca primeai cel putin cei 500lire

in fine sa stii ca tot cu moasa discuti si aspectele astea, ea o sa te intrebe daca muncesti, ca sa stie cand sa te puna sa iti iei ce se ia prenatal/post natal (eu nu le stiu pe numele lor), apoi pentru cei 500lire tot ea te lamureste cum e, ca tot ea iti da formularul prin saptamana 20 sau 22 (nici asta nu mai tin minte precis)

in rest nu ai nici un ajutor financiar din partea statului, mai ales acum cand ii dor atat de tare romanii si bulgarii

dupa nasterea copilului puteti face cerere de income support, dar nu stiu daca vi se aproba...insa incercarea moarte nu are... sau daca sotu lare salariu f mic stiu ca mai exista un benefit pentru low income...la fel se completeaza tone de formulare...

puteti face o documentare, strangeti informatii si cand le aveti mergeti la citizen advice si uneti intrebari, va v-a ajuta sa va descurcati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Memoc spune:

Multumesc mult pentru raspuns. Din nefericire nu am lucrat ca self employed desi ad fi putut nu m am inregistrat pt ca am tot zis ca trimit acte pt Blue Card dependent de sotul meu. Sotul lucreaza ca self employed de mai bine d un an dar ma tem ca asta nu ma va ajuta cu nimic. Oricum voi vedea, joi am programare la moasa o sa vedem ce zice.

Mergi la inceput