Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

vai ce strumfi frumosi ai tu acolo catalina
uitatul sasiu, am un lapsus acum la cum ii zice medical, e fiziologic pana la o anumita varsta, dar avand in vedere ca s-au nascut mai devreme si micuti si tot asa, trebuie oricum sa-i duci la o evaluare oftalmologica.
Eu le-am dus pe fetite la 8 luni parca, nu le-a facut nimic decat se uita la ele cu un fel de pistol/scanner cu care a masurat diverse distante intre ochi si chestii de genul asta, fetele au fost f cuminti si se uitau la aparat, in 10 min terminase cu amandoua si mi-a spus ca sunt f bine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Multumesc .Da am sa merg la un control cu am facut programare pt doi dintre ei in martie si o sa ii fac dupa si ultimului ca nu pot sa merg cu toti trei ca nu ne descurcam 2 personae cu ei la doctor si Mai Multi nu incapem in masina :( TREBUIE sa ne schimbam masina cu un autobuz :)).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Catalina, ai fost tare simpatica tu si autobuzul :)))

Anna, ma bag si eu in seama. Nu stiu cum arata o fetita la 1 an si 3 luni de 8 kg dar ele sunt bine? Sunt vioate, energice, sanatoase? Sau tragi de ele in orice. La primul aer rece, cad la pat bolnave?

Vorbeati de tinut copiii in preajma casei in perioada asta. Eu sunt cea mai inconstienta dintre voi . I-am scos afara in prima saptamana. Erau afara 20-22 de grade iar ei erau in body cu pantalonasi, cu capul gol si i-am plimbat asa pana pe la sfarsitul lui octombrie cand am pus o salopeta peste body. La hainele vatuite am trecut cand temperatura a scazut sub 12-13 grade si tot atunci le-am pus si caciulite. De plimbat i-am plimbat prin mall-urile din buzau, bucuresti si constanta. Evit sa merg cu ei in supermarket dar in rest am tot iesit cu ei. Nu s-a lipit nimic de ei cat au fost plimbati. Cel mic a avut la 2 luni un polip inflamat (daca am retinut bine) "datorat" unui virus dar de care am scapat doar cu aerosol si picaturi in nas. Culmea este ca in perioada in care s-a imbolnavit, eu nu am iesit cu ei afara pt ca tocmai ce ramasesem fara bona si nu avea cine sa ma ajute cu carutul. Aeriseam camera in fiecare zi si pediatra a zis ca asa a ajuns virusul la el. Deci, de ce sa-i feresc de ceva ce pot contacta in casa?

Noi am fost la gimnastica si tare le mai place kinderilor. Le face si masaj inainte si staaaau cand ii framanta tanti. Ieri era ocupata sala unde au o oglinda imensa ca tare le place sa se uite in ditamai oglinda

ma retrag un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Anna, ai incercat un dr homeopat pt fete? Am 2 prietene care apeleaza la remedii naturiste cand au copiii lor probleme si le-au rezolvat de fiecare data. Poate te-ar ajuta si pe tine cu lipsa apetitului la fete. Mai ales ca acum sunteti inca in bucuresti ca la ploiesti nu cred sa gasiti pe cineva bun. Zic si eu

Roxxy, ia uite http://www.desprecopii.com/info-id-2690-nm-Condimentele-si-alimentatia-sanatoasa-a-copilului.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

pai referitoru la automuz e funny, dar nu e gluma, eu mai am 3 la gheata si ma gandeam ca la anu' sa-i transfer si pe aia daca rezista dezghetului, asa ca sansele de a face inca 2 sunt mari, desi as vrea doar unul si baietel

anne, referitor la fetite, care nu au nici macar 8 kg, adica Eva, ele arata ok, ca nu sunt nici atat de inalte cat media la 1 an si 3 luni, la inaltime au cam la 1 ani, adica 75-76

revenint la greutate, Ema arata bine la 8.5 kg,are un pic de carnita pe manute, pe fund, pe picioare si burtica; dar Eva in schimb are numai 7.4 kg, nu arata rau nici ea,adica nu arata scheletic sau rau, dar are niste manute subtirele de parca mi-e si frica sa o iau de ele uneori, mie care nu mi-a fost frica sa o iau nici cand avea 1.5 kg; parca a pus si ea un pic pe picioruse, dar tot ca o balerina arata, iar funduletul incape intr-o palma si mai ramane loc

ele nu arata rau, nu arata ca niste copii bolnavi si NU sunt bolnave si nu au fost; nu infectii, nu pneumonii, nimic, au avut anul trecut la 4-5 luni un pic de febra si mucisori, le-a trecut in 3-4 zile si de atunci numai mucisori de 2 ori, fara febra, le-a trecut in 2 zile max, cu un pic de nurofen numai

deci sanatoase sunt, le-am facut si eco de toate felurile (fontanela, cardio, abdomen total) de 2 ori la 3 luni si la 7-8 parca, control la ochi pe la 6 luni si sunt bine peste tot, Eva a avut reflux si la inimioara are un canal care nu e inchis bine, dar mi-a zis ca e fiziologic si se va rezolva, o sa-i mai fac o eco la 1 an jumate dar sigur e bine

in rest sunt vesele, energice, alearga, vorbesc acolo pe limba lor, ies afara si nici eu nu le infofolesc, le-am scos si eu prin supermarketuri la cumparaturi cu noi; ele sunt bine, dar ca si greutate este totusi f mica, eu nu ma mai stersez asa tare ca n-am ce sa le fac si nu vreau sa bag nici f multe vitamine and stuff in ele si apoi sa le fac obeze (le-am facut si analize de sange si sunt ok, au avut un deficit de calciu si fier dar s-a rezolvat); dar de cate ori ma duc la pediatru, tot imi zice ca e cam putin si parca ma ravaseste un pic, sincer e mai ingrijorata pediatra decat mine cred; eu nu sunt o mama care se ingrijoreaza numai daca a tusit/starnutat o data, nu fug sau nu sun la doctor imediat, daca nua u febra si nu se simt rau consider ca au tusit/starnutat si ele ca un om normal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

anna_a, Bianca mea s-a nascut cu 1600g si 43 cm. La 1 an avea cam 7 kg (cateva grame in plus, dar sigur nu ajunsese la 8). Tot timpul a fost sub grafice si la inaltime si la greutate, dar are o rezistenta la virusi mult mai mare decat fra'su care e perfect in grafic. Mai degraba a mucit si a tusit Rares decat ea. In atatia ani de colectivitate, o singura data a luat antibitic pt o raceala mai zdravana, pe la 2 ani si ceva, niciodata nu a facut complicatii (pneumonii, otite, din astea..). Intotdeauna ea a mancat putin. De ceva timp am ajuns sa ma impac cu situatia si sa vad ca pur si simplu asa e ea. Dar in primii ani si mie mi se parea ca e slabatura pamantului si nu mananca pt a nu vrea, nu pt ca nu ii trebuie. La 7 ani jumate are 116-118 cm (ii cumpar haine 116, care sunt cam pt 6 ani) si 18.5 kg. 18kg pline de personalitate , cu vointa puternica si gura mare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Anna ma bucur ca mai ai curajul sa mai faci sa te ajute Doamne Doamne si sa iti iasa ce iti doresti. Referitor la greutatea fetitelor stai linistita exact cum esti daca ele sunt vesele si au analizele bune poate asa e felul lor. Eu cand eram mica eram atat de slaba incat toti imi ziceau radiografie imbracata :). Mami nu ma imbraca in fusta scurta ca se speriau oamenii de "fusele mele", desi tot timpul am fost cu muculeti , asa zicea mami acum sunt un om normal, cred eu :), si iarna asta am racit o singura data dupa o sarcina cu tripleti si toti din casa au racit cel putin de 3-4 ori asa ca ai sa vezi cand se vor transforma si fete tale in niste domnisoare nu iti va vin sa crezi! Dupa cum am fost eu il am si pe baietelul cel mic dar el saracul mananca de sparge dar nu se pune nimic isi pastreaza constitutia atletica, are si el un pic de reflux ca e pe sfarsite , doar seara mai dam un pic afara . Eu in schimb nu pre ii scot afara nu de frica sa nu se imbolnaveasca ci pentru ca imi este foarte greu cu hainele multe si groase si daca vrem sa fim trei treb sa mergem cu doua masini si e foarte complicat. Asteptam sa vina primavara si ii voi scoatr cel putin o data pe zi , le-am promis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

capitolul 75


Mergi la inceput