Acifol , acid folic , este bine?

Acifol , acid folic , este bine? | Autor: billy69

Link direct la acest mesaj

Buna dimineata!
Am si eu o intrebare, de 2 luni am decis sa avem un bebe, am 31 de ani si am inceput sa iau acid folic de 2 luni , gramaj 5 mg , o pastiluta pe zi, precizez ca nu mi-a fost prescris de un medic, l-am cumparat din farmacie pentru ca stiam ca este bine sa il iau inainte de sarcina, inca nu am ramas insarcinata, mai iau?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns billy69 spune:

Nimeni nu poate sa raspunda?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

acidul folic este recomandat timp de 3 luni inainte de sarcina si apoi inca 3 luni in primul trimestru pentru orice femeie cu o sarcina normala si care nu a avut copii cu defecte de tub neural.
doza recomandata de de 0.4 mg, 5 mg se recomanda doar celor care au avut copii cu defecte de tub neural.
poti lua in continuare, dar ia 0.4mg, adica acid folic special pt sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns billy69 spune:

Oooo, doamne, am gresit? Il opresc
Am luat 5 mg timp de 2 luni , oare care sunt consecintele
multumesc de raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

stai linistita, nu sunt consecinte. acidul folic este un medicament sigur in sarcina. extrem de rar poate da probleme, spre exemplu nu e recomandat persoanele cu unele tipuri de cancer. si cum spuneam, se dau 5mg in unele sarcini.
ideea e ca nu ai nevoie de doza de 5mg, 0.4 mg este suficient in cazul unei persoane normale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Si eu am luat tot Acifol de 5 mg la ultimele 2 sarcini, cateva luni in preconceptie si pana la 3-4 luni de sarcina. Medicul mi-a spus ca ce e in plus se elimina prin urina, deci nu e o problema. Ia in continuare, nu e nicio tragedie ca nu ai ramas in primele 2 luni. Eu la sarcinile nr 2 si 3 am ramas dupa 6-7 luni de incercari. Varstele: 26 si 33. Prima sarcina, la 23 de ani a venit " pe nesimtite". Cu varsta, fertilitatea noastra scade. E maxima la 20-23 de ani. Dupa 35 scade dramatic, nu toate ovulele mai sunt fecundabile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns billy69 spune:

Da, eu 31 ani,este prima data cand imi doresc si cand incerc! A doua luna ar fi asta care urmeaza, ianuarie 11 ziua in care ar trebuii sa vina "uratii" ,o sa continui tot cu 5mg, nu am reactii adverse,insa nu cred ca este indicat sa le iau mai multe luni daca nu reusesc sa raman, adica le mai iau luna lui ianuarie care ar fi a 3 consecutiv, apoi le opresc in caz ca nici in februarie nu raman insarcinata, zic sa le opresc? e bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

billy poti lua linistita , eu iau acid folic din luna iunie si doar in octombrie am ramas insarcinata si iau in continuare , iau ala de 5 mg , si pe deasupra iau si femibion care contine ac folic, excesul se elimina prin urina , i-a linistita fara probleme.

si sa apra o sarcina cat mai curand !




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

13 +

Mergi la inceput