Zmeura de aur - 2012

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
De regula cand vezi pe unul mai "slab cu duhul" iti creste inima de bucurie ca nu esti ca el, si ca esti pe o treapta de intelegere mai inalta, deci asta nu ar trebui sa fie motiv de depresie.

Primul lucru la care m-am gandit cititnd asta a fost o faza dintr-un serial pe care eu il IUBEEEESC , the big bang theory:
Citat:
Sheldon: Why are you crying?
Penny: Because I'm stupid!
Sheldon: That's no reason to cry. One cries because one is sad. For example, I cry because others are stupid, and that makes me sad.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

"Bazinga!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Eu vreau sa dau o zmeurica pentru evolutia fulminanta, plina de 'perle de intelepciune' userului Maria_1, chiar daca nu mai este printre noi pt a se bucura de nominalizare .


O zmeura strapezita de iritare acord tuturor domnitzelor care au uitat rapid ce au invatat la scoala si ucid cu spor gramatica in general si vocalele din cuvinte in special. Fetele, mai puneti mana pe o carte de limba romana, nu numai pe taste pt a ajunge la messenger si facebook.




'Cos what I feel is the only truth for me





Cred ca am descoperit postul cu cele mai multe "like"uri. Il propun, deci, la Oscar



Oscaru-i adjudecat deja uite-aici like-uri:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=176258&REPLY_ID=7632522


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...





Foarte, dar foarte interesanta lista cu cele 51 de like-uri... Stiu eu vreo cateva nume care impart una alta pe-aici, dar care, culmea, au "sarit" mesajul asta si multele mesaje superbe care s-au scris cu privire la copiii cu nevoi speciale.

Eu imi mentin zmeura pt cei incapabili sa recunoasca ca tolereaza pe acest forum discriminarea copiiilor cu dizabilitati, oferindu-ne explicatii demne de teatrul absurd. Nu e prea tarziu, faimoasa regula nr 5 poate evolua daca exista binevointa. Daca nu, vom sti de ce. Si nu aveti nicio scuza. Inca am rabdare, subiectul de care vorbim e f delicat, astept acum si scoaterea bocancilor din sufletul copiiilor cu disabilitati. Abea apoi vom putea crea ceva constructiv pz acest site referitor la aceasta tema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Cui pe cui se scoate, dar intoleranta cu intoleranta se trateaza?
Mi-ar fi placut ca avocatii tolerantei sa fie cele dintai exemple de toleranta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Si crezi ca e constructiva toleranta la intoleranta? Oricum, eu nu suport cuvintul acesta, a tolera ceva inseamna ca tu esti bun si altul mai putin bun, dar il tolerezi tocmai pentru ca esti mai bun ca el. Prefer, in consecinta, sa nu fiu avocatul ei.

E prima oara cind ofer o zmeura si merge la cei care nu au sanctionat inca de la bun inceput si nici dupa mesajele discriminatorii la adresa copiilor cu dizabilitati de la ultimele discutii de pe DC, e adevarat, purtate in mare parte la ZZ. Dar inca mai am incredere, rabdare si speranta, poate ca nu e totusi tirziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Cui pe cui se scoate, dar intoleranta cu intoleranta se trateaza?
Mi-ar fi placut ca avocatii tolerantei sa fie cele dintai exemple de toleranta ...


Hmmm... sa fii tolerant cu intoleranta. Interesant. Si desigur ca asa ori
1. intolerentii vor fi atat de impresionati incat isi vor accepta lipsurile si se vor schimba (daca nu in timpul vietii noastre barem in cel al copiilor nostri), ori
2. acestia vor ramane la fel de intoleranti, caci vor fi convinsti ca cei toleranti nu au nimic de obiectat fiindca nu sunt deranjati de atitudinea pe care de altfel ei personal nu si-o vad intoleranta, ori
3. iti poti ocupa ceva mai placut si cu mai mult folos timpul personal pe care altfel il pierzi incercand sa-l faci pe un altul sa inteleaga ce nu va putea intelege

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Pentru a construi este nevoie de dialog. Dialogul fara toleranta nu este posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Pentru a construi este nevoie de dialog. Cind nu recunosti din start dreptul de a sta linga tine celui caruia ii pretinzi deschidere spre dialog si toleranta, tai din start orice dialog posibil. Pentru a avea un dialog este nevoie de un spatiu neutru pentru dialogare. Cei care asigura spatiu, sint obligati sa respecte, in mod egal si fara discriminare, dreptul fiecaruia la dialog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Citat:
Pentru a construi este nevoie de dialog. Dialogul fara toleranta nu este posibil


Felul in care s-a desfasurat dialogul e o chestiune de forma nu de fond.

Si daca de ambele parti se schimbau ambilitati si zambete si pleca fiecare acasa tot cu ideile lui tot nu era bine. Mi-e greu sa cred ca in viata reala o forumista se va uita urat la un copil cu SD doar pentru ca a suparat-o X-leasca de pe DC. Mi-e imposibil sa cred ca forumistele care au aprobat mesajul Tiliei isi pot schimba opinia in 3 zile indiferent de efortul celeilalte parti.

In schimb era o oportunitate fantastica pentru moderatorii si administratorii DC carora li se adreseaza de fapt zmeura de a-si preciza clar opinia ceea ce ar fii influentat in mod sigur multi membrii DC.

Nelia vrea doar o simpla fraza din partea lor care sa sune asa: pozitia oficiala a DC este ca in anul de gratie 2012 este normal ca un copil sa fie integrat in scoala de masa pentru simplul fapt ca asa scrie in lege si ca asa se intampla in toata lumea. Punct.

Ei inteleg foarte bine ce tot vrea Nelia dar nu au facut-o ori pentru ca impartasesc aceesi opinie cu cei care nu cred in integrare ori pentru ca stiu foarte bine ca opinia majoritatii e alta si e mult mai profitabil sa te dai cu majoritatea decat sa iti asumi disconfortul de a fii formator de opinie.
Este fix ceea ce fac directorii de scoli si invatatorii in viata reala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Aproape toata lumea e

Ana si Maia Elena(24.09.2010)
Poze
Cum s-a nascut Maia -www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput