CITIM. 3

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Nu mai citeste nimeni?

Eu am terminat Daniela Zeca si declar ca nu-mi place.

Nu am gasit Pluta de piatra a lui Saramago asa ca am inceput sa citesc Evanghelia dupa Isus Cristos si care mi se pare foarte faina.

Mi-am luat azi Philippa Gregory - Copilul zanelor. Am mai citit de ea seria cu Regina alba, Regina rosie, Doamna apelor si ultima Fiica eminentei cenusii. Astea sunt pentru iubitorii de biografii istorice romantate. Mie imi plac foarte mult astfel de romane.

Copilul zanelor face parte dintr-un alt ciclu, fantezist de data asta, insa cu un cadru istoric de care am inteles ca a tinut seama atunci cand a plasat personajele.



mamica de ingeras Eva 38 s
MTHFR - C677T heterozigot; Factorul XIII - V34L heterozigot; tiroidita Hashimoto
We don't see things as they are, we see them as we are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

Ba da,citim.

Colin Martin :"Bun venit in infern.Lupta pentru supravietuire in inchisoarea Bangkok Hilton".
Nu e literatura,dar daca v-a pierit cheful de viata,daca sunteti nemultumite de cine stie ce fleacuri ,daca va macina vreo invidie marunta ( si absolut omeneasca) sau credeti ca sunteti nedreptatite - ei bine ,cartile de acest gen sunt terapie curata.Lupta,nervi,furie,disperare,speranta,acceptare,transformare - cam despre asta e vorba in carte,pe care nu o poti lasa din mana.
Asa ca m-am hotarat sa mai parcurg si altele din mai vechea colectie "Carti adevarate" de la editura All.
Sunt,ca sa zic asa,foarte revigorante.

iarina
,eu am citit de la Phillipa Gregory - "Regina alba".Cel putin in privinta stilului mie imi da impresia ca face copy-paste.Adica,toate sunt scrise in aceeasi maniera: la persoana intai,perspectiva e unica( si cam ingusta) ,cea a protagonistei ( care e pe rand regina alba,rosie,doamna apelor....) Ca material istoric tipa alege excelent,dar ma tem ca nu poate tine un citior mai exigent langa ea mai mult de o carte ,doua.Tie ti-au placut toate ,te-au captivat ?M-as bucura sa aflu ca are mai multa forta decat sunt eu inclinata sa cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Nu stiu daca face copy paste. Sunt carti usoare, de vacanta. Da sunt toate la fel, ma refer ca sunt scrise in acelasi fel. Un soi de povestiri cu "zane" si cavaleri scrise pe fondul razboiului celor doua roze.

Mie mi-au placut basmele foarte mult in copilarie si am citit pana tarziu, cred ca eram prin clasa a XII-a cand inca mai colectionam carti cu basme.

Mi-au placut si cartile de capa si spada asa ca astfel de carti ma relaxeaza in anumite perioade, ma intorc la perioada "fara griji" a vietii.

Cu romanele astea P. Gregory a incercat sa scoata din umbra personajele feminine din secolul XV si mie mie se pare ca a reusit. E interesant sa observi statutul femeii in acele vremuri medievale, iar cartile ei sunt documentate istoric ( a terminat mi se pare facultatea de istorie) desigur impletite cu fictiunea.

Ma opresc aici pentru ca nu vreau sa-i fac reclama. Sunt carti usoare relaxante. Cine vrea le citeste, cine nu poate citi altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Am pus deoparte dramaturgia si cum am avut ceva timp liber si apetit, saptamana ast am citit 2 carti:

"O saptamana in decembrie" de Sebastian Faulks pe care am cotatat-o la **** Faulks este englez.

"O vara fara barbati" de Siri Hustvedt - pe care am citit-o cu nebanuita placere si a carei lectura m-a aruncat intr-un carusel de emotii. O carte rafinata despre adulter, revenire, identitate imbinate intr-o forma neastepta.
I-am dat ****
Numele intreg al autoarei este Siri Hustvedt Auster - sotia lui Paul Auster

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Brrrr, mie nenea Auster nu mi-a placut. O sa ii dau o sansa nevestei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Am pus deoparte dramaturgia si cum am avut ceva timp liber si apetit, saptamana ast am citit 2 carti:

"O saptamana in decembrie" de Sebastian Faulks pe care am cotatat-o la **** Faulks este englez.

"O vara fara barbati" de Siri Hustvedt - pe care am citit-o cu nebanuita placere si a carei lectura m-a aruncat intr-un carusel de emotii. O carte rafinata despre adulter, revenire, identitate imbinate intr-o forma neastepta.
I-am dat ****
Numele intreg al autoarei este Siri Hustvedt Auster - sotia lui Paul Auster


Mie Siri Hustvedt nu mi-a spus absolut nimic in "O vara fara barbati".
Un subiect valabil in esenta ,dar plictistor tratat.Abia am reusit s-o duc pana la capat agatandu-ma de fazele acelea cu batranele care incecau sa umple cu viata ultimele lor clipe.
Poate am avut asteptari prea mari,sau poate tipa are si carti mai bune.

Acum sunt in compania domnului Bukowski- citesc "Femei".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Buna

Vin si eu cu o intrebare. Ati gasit si ati citit romanul "Obosit de viata, obosit de moarte" de Mo Yan?
Daca l-ati citit, ce parere aveti de el? Il recomandati? Ce v-a placut? Ce v-a displacut la acest roman?





Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

O vara fara barbati e si la mine in asteptare.

KittyMummy, chiar recent mi-a sarit si mie in ochi cartea lui Mo Yan, s-a tradus si aici. citit rezumate si comentarii si m-am decis ca nu e pentru mine - pare a avea substraturi profunde de cultura chineza, iar eu sunt pe langa.
urasc sa stiu de la inceput ca n-o sa inteleg mare lucru dintr-o carte .
tu ai citit-o?
no offense: sangeroasa tare semnatura ta

altfel, de dimineata am rupt tipla primului meu chick-lit si m-am trezit pe punctul sa intarziu la serviciu . sunt socata si eu de descoperire. sotia 22 e de vina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Maria, multumesc pentru raspuns

No offence taken Da, am semnatura asta ciudata, astept sa vad cati imi sar in cap pentru ea, deja sunt destui la coada

Revenind la subiect, eu am primit recent in dar cartea Obosit de viata, obosit de moarte a lui Mo Yan. Mi-a trimi-o maica-mea ca a vazut ca scriitorul a luat premiul Nobel pentru literatura si a crezut ca este o carte foarte buna Nu am citit-o inca, de aceea va intrebam pe voi, sa stiu la ce sa ma astept
Dar este pe lista de citire

Dar romanul Viata lui Pi de Yann Martel, l-a citit cineva? Daca da, ce parere aveti despre el?





Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput