Mamici fericite cu mai multi copilasi (14)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna mamicile! De cand tot spun ca intru sa mai scriu si nu mai apuc. Noi suntem in viteza, ca de obicei, asteptam vacanta, ca sa nu ne mai stresam cu lectiile, invatatul.
Copii asteapta "scoala altfel", saptamana in care vor face diverse activitati, cel mai important este ca nu fac scoala, nu au teme. Si eu ma bucur ca nu mai tre sa fac pe politaiul su temele. Cu Bogdan inca am probleme ca nu invata, nu vrea, nu depune nici un efort, nu se concentreaza deloc. Gandul ii zboara numai la prostioare. In schimb Vlad este opusul lui, este copilul constincios, la scoala, cu el am probleme cu kilogramele, ma bucur ca acusi vine caldura si va face mai multa miscare. De doua saptamani a inceput sa mearga la baschet si vad ca-i place. Alexandru este inca destul; de alintat si a cam inceput sa tromboneasca, trebuie sa am grija cu el. Ar fi bine sa ii gasesc si lui vre-un sport sa faca ceva.
In rest suntem sanatosi cu totii, sunt incantata ca maine mergem in excursie, este week-end-ul cuplurilor, organizat de o firma si sunt tarer incantata ca am ales sa mergem, cu toate ca am mai fost de cateva ori in acea locatie. Pe copii ii las la soacra mea si noi mergem c inca niste prieteni. Nici nu-mi vine sa cred ca doua zile nu voi face mancare, spala vase, curatenie, calcat. Super!!!!!!!!!!!!!
Mamicile cum stati cu bebelusii din burtica?
Vio sa sti ca si eu i-am scos polipii lui Bogdan pe la 4 ani si a fost mult mai bine dupa, nu am mai avut probleme cu el asa dese ca inainte. Cand vine bebe? Esti psihic pregatita?
Sa sti ca este mai greu sa cresti baieti(statistic vorbind) si in fiecare seara cand ma pun in pat ma gandesc cat de fericita sunt ca ii am pe ei, ca am trei copii, mai ales ca pe toti i-am dorit. Asa ca... vei vedea cat de frumos este cu trei copii.
PASTE FERICIT CELOR CARE SARBATORESC PASTELE CATOLIC!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:



Trec si eu sa va salut.

La noi nimic nou decit ca iarna nu mai pleaca, e tot rece si fara flori.
Am inscris-o si pe cea mica la gimnaziu si pe cel pare la liceau. N-o sa mai am copii de scoala primara.

Luni o sa fie liber si vom avea un week-end lung, poate avem noroc de putina vreme buna. De pe 21 aprilie o sa fim in vacanta de primavara. Abia astept.

Aveti grija de voi si de copilasi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Ce liniste pe aici? Ce mai faceti? Pe unde sunteti?
Copii mei sunt in vacanta, la bunica, asa ca am ramas acasa, singuri cu o gramada de treaba. Am intors casa pe dos, am spalat si acum nu mai termin cu calcatul. In rest totul ok, mi-e dor de copii, dar sunt bucuroasa ca le place acolo si ca imi fac si eu treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xtraordinary spune:

Citat:
citat din mesajul lui VIOIKA76

Buna ziua !
mcrmiki imi pare rau de Alexandru ca a facut oreion ,nu stiam ca e posibil sa faca vaccinat fiind . Sanatate !
Felicitari pentru renuntarea la tigari ! Cat despre kg-le in plus cred ca toti luam cateva ,in perioada asta dupa sarbatori ,e bine daca gasesti timp sa faci sport ,face bine la sanatate .
Mik multumesc de grija ,deocamdata cel mic are doar niste muci in nas ,sper sa ne fereasca Dumnezeu de vreo epidemie.
Poate aveti noroc de soare de acum in colo ,pe la noi au fost cateva zile superbe ,de primavara ,dar iarna se intoarce rapid din ce am inteles.

Mamicile care ati nascut vaginal va rog sa ma lamuriti cu ceva !
Cat de rapid a decurs cea dea treia nastere ?
Mi-e teama ca nu am timp sa ajung la spital ,vreau sa nasc la Bucuresti si stau cam la 60km distanta (cam 1.5 h cu masina).A doua nastere a fost cu inducere si s-a intamplat cam in 4 ore de la prima contractie pana la expulzie .Cu medicul de la Bucuresti inca nu am discutat chestiunea asta ,daca as sti ca nu ajung la timp atunci as ramane cu medicul din orasul meu ,care e ok doar ca spitalul e sarac si murdar cum sunt mai toate spitalele din Ro.
Multe salutari !

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum24+


Buna mamici,
indraznesc sa intru in discutie, va citesc de mai mult timp pentru ca am si eu mai multi copilasi. Sper ca ma primiti printre voi
Vioika am vazut ca te apropii de termen si am vrut sa iti urez 'nastere usoara'. Am nascut recent al treilea copil si la fel ca tine, nu am vrut sa nasc in orasul meu. La mine prima nastere a durat 17 ore (de la ruperea membranelor pana am tinut printesa in brate), a doua 13 ore (la fel, s-au rupt membranele - singura nastere cu pitocin) iar la baietel, anul acesta, a inceput cu contractii la 10 minute. Doctorii nu credeau ca voi ajunge pana la Bucuresti (suntem tot la vreo ora-doua cu masina- depinde cat de repede mergi Am plecat in jur de 12 noaptea si la spital aveam cotractii la 6 minute (in jur de 2 dimineata). A fost aproape ca in filme, ne-a oprit politia, eu cu contractii in spate
Nu am cerut/acceptat nici un fel de medicatie, si travaliul a durat pana m-am saturat eu pe la 8 dimineata si am inceput sa ma plimb. Atunci lucrurile s-au precipitat si am nascut pe la 9.30.
Deci a durat aproape 12 ore cu totul - partea buna e ca nu s-au rupt membranele si am putut 'evita' procedurile standard. Eu zic ca e acceptabil pentru ca bebe nu a avut de suferit.
Sper sa te ajute cu ceva.
Ce am invatat la sarcina asta a fost ca durata travaliului depinde mult de cum ai colul, al meu a fost lung toata sarcina si nu s-a schimbat pana la 41 de saptamani
Deci sarcina usoara in continuare si o nastere cat mai aproape de ceea ce-ti doresti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna mamicile !
xtraordinary sa-ti traiasca copilasii si sa fiti sanatosi !
Multumesc de raspuns ,cam 1 ora dureaza pana ajung si eu la spital ,in caz de aglomeratie cred ca ar putea sa dureze si 1.5 ore .
Raspunsul tau imi da sperante ca as putea si eu sa ajung la timp la spital.
Colul meu pana acum a fost inchis dar la controlul de saptamana trecuta medicul nu mi-a mai facut control pe masa ,a spus ca s-ar putea sa-mi provoace contractii daca ma controleaza cu mana si nu stiu cum arata acum ,sper sa fie inchis si bebe sa mai stea si saptamana aceasta.
La mine la prima nastere a durat mult travaliul dar la a doua a durat 4 ore si daca se mentine ritmul descendent s-ar putea ca la a treia sa dureze mai putin si din cauza asta sunt un pic stresata.
Am de gand saptaman care vine sa ma mai duc la un control sa stiu cum stau.
Mamicile va pup si sa speram ca auzim de bine !

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum36+Eduard-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Buna seara. Trec si eu sa va Salut si sa vad ce mai fac gravidutele. Oare Lai a nascut? Vioika nici tu nu mai ai mult.
Xtraordinary bine ai venit. Sa inteleg ca ai doua fetite si acum un baietel? cat de mari sunt fetitele?

Noi suntem cu programul obisnuit. Copii au avut 2 saptamani de vacanta dupa Pastele catolic. Am avut musafiri. In zilele libere a venit verisoara mea care este acum in Frankfurt pentru jumatate de an, si de e mai aproape decat din Ro, iar saptamana trecuta a fost sora mea cu familionul ei la noi. A fost foarte frumos dar galagios cu 6 copii. David saracu dadea din colt in colt si nu mai stia pe unde sa plece si cu care coleg sa se intalneasca. Acasa cu 4 fete si un bebel de 1.7 nu nu era de el.
Saptamana asta s-a incalzit si la noi vremea, seara nu mai reuseam sa-i bag in casa.Erau si ei ataat de dornici de soare si caldura si mai ales de zbenguiala.

Si cateva poze din vacanta.
https://picasaweb.google.com/117646415556753840331/Mainau10Apr#


Numai bine si nastere usoara gravidutelor!

Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006)

http://picasaweb.google.com/kluckermira/WeekendDeRusalii#" target="_blank">Poze noi.....cu noi



Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.


Mergi la inceput