cat, la nunta?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

stiu deja doi oameni care au ramas cu gauri in banci dupa nunta.
unul a iesit cu o gaura de vreo 6000E , celalalt nu stiu cu cat, ca dupa nunt a fugit cu tot cu nevasta in Italia si acolo a ramas. Il cauta recuperatorii si in ziua de azi.

era un proverb cu picioarele, plapuma si intinsul, cred ca se aplica.

Just derpin' around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Poate pentru ca nu au stiut unde sa se opreasca si au vrut sa se faleasca cu nunta lor si invitatii nu au tinut cont de acest lucru. Sau au fost cazurile in care se bazau pe 100 de invitati si au venit numai 50.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Si eu am fost la o nunta in care au venit cam jumatate din cei pe care ii asteptau. Mi-a parut ff rau de miri: si pentru banii pierduti dar mai ales pentru admosfera destul de trista.

Asta este un argument pentru care trebuie sa organizezi evenimentul fara sa te bazezi ca vei primi nu stiu ce sume... sa nu depinzi de ele. Si asa ele vin ca un dar... :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Emila.m, se afla usor cati invitati sunt, in cazul meu personal adica, care merg doar la familie si prieteni foarte apropiati.
eu nu comentez nuntile altora, ci doar am spus unde ma simt EU bine si unde prefer EU sa merg.
Nu vorbesc decat in numele meu, nu ma deranjeaza ce prefera altii, ci ma adaptez in functie de ce ma face pe MINE sa ma simt bine.
In acest caz, eu ma simt bine la nunti mici si relaxate cu oameni care imparatasesc acelasi preocupari si prieteni cu mine, in rest ma simt inconfortabil si stinghera.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Citat:
citat din mesajul lui paulinio

Si eu am fost la o nunta in care au venit cam jumatate din cei pe care ii asteptau. Mi-a parut ff rau de miri: si pentru banii pierduti dar mai ales pentru admosfera destul de trista.

Asta este un argument pentru care trebuie sa organizezi evenimentul fara sa te bazezi ca vei primi nu stiu ce sume... sa nu depinzi de ele. Si asa ele vin ca un dar... :)

Bine spus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Danaionela, nu zic ca n-ai dreptate. Evident ca daca la 1 an dupa nunta iti faci noi prieteni care iti si te cheama la nunta te vei duce si darul nu poate tine cont de cat ti-a dat omul respectiv tie si poate legea compensatiei se va aplica direct (gen iti va da dar pe masura cand il vei chema sa zicem la botez) sau poate nu.
Eu n-am zis nimic de situatiile astea.
Eu am zis ca da, exista oameni care nu se duc decat la cei care au fost la nuntile lor, ca da, exista oameni care tin cont de cat au primit si de inflatie si de devalorizare si toate cele.
Stiu ca unora li se pare absurd in timp ce altora li se pare normal. Mentalitatea legata de acest subiect probabil ca se va schimba peste inca cateva generatii.
Pana una alta eu sunt nasa la o nunta peste cateva zile si va asigur ca de toate cele povestite de mine se va tine cont si inca cum. Asa sunt oamenii din partea locului invatati sa faca. Matematica pura.
Si am mai primit o invitatie la nunta unei foste colege. Ea n-a venit la nunta mea. Nici eu nu am sa ma duc la nunta ei pentru simplul fapt ca nu o sa am bani in perioada aceea. Daca ea ar fi venit la nunta mea atunci bunul simt sau obligatia sau cum vrei sa-i zici mi-ar fi dictat sa ma duc si m-as fi imprumutat de bani si m-as fi dus. Nu zic ca nu mi-ar placea sa ma duc dar neavand bani fix atunci nu o sa fac eforturi deosebite (adica nu o sa ma imprumut de bani) ca sa ma duc. Eforturile le-as fi facut daca le facea si ea cand m-am maritat eu. Asa gandesc eu in clipa asta, cu atat mai mult cu cat am cheltuieli cu nasitul, cu Dublu Testul si renovatul unei parti din casa pentru a-l astepta pe bebe cum se cuvine si cine stie ce altceva neprevazut in clipa aceasta. Probabil o sa imi iau rosii de la voi si pentru asta... ca pare-se ca nu putem accepta faptul ca nu suntem de acord si ca avem un stil diferit de a gandi in aceasta privinta si poate si in altele.

10+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

eu stiam ca sunt 2 tipuri de raspuns la invitatie:
1. ala formal "da ma, sigur ca AS VENI" sau "desigur, vedem atunci"

2. ala oficial, dupa ce ti s-a dat invitatia, cand te suna sa CONFIRMI daca vii ori ba. si atunci poti zice vin domle, si te trec mirii la cheluieli, meniu, etc, sau "nu vin domle" si gata.

mi se pare foarte urat sa confirmi si dupa aia sa nu mai apari.

Just derpin' around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Si totusi... am intalnit persoane care nu stiu ori nu pot sa zica NU.
La nunta trista de care povesteam... au fost persoane care au zis ca vin pentru ca le-a fost jena sa spuna nu. Apoi ai inventat diverse scuze (lucrat pana tarziu, plecat in concediu...). Stiu asta pentru ca am discutat cu ambele parti atunci. Mie mi se pare absurd si de neinteles. Dar... oamenii sunt diferiti, trebuie sa tii cont si de asta ca organizator.

Mergi la inceput