Puisori de mai 2003 (9)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Buna mamici!
Fetele cu matematica, scuzati ca nu vreau sa particip la discutie dar nu vreau sa-mi surmenez neuronii aia ruginiti. Deja ma stoarce Ilinca de ultimele urme de inteligenta si sunt chiar ingrijorata de cum o s-o ajut mai tarziu. E clar ca nu mai mai duce capul ca pe vremuri iar matematica e grea frate, da grea chiar si la clasa treia. Adica pot sa spun ca au fost cateva probleme care mi-au dat de furca iar calculele....durere cu calculele, eu verific cu calculatorul temele copilului ca pur si simplu simt ca-mi iese fum pe urechi cand incerc cu mintea.
Si stiti care e problema? Va spun eu ca macar cele care mai aveti ceva neuroni isteti sa-i pastrati cat mai mult asa, NU-I LASATI SA HIBERNEZE! Mintea trebuie antrenata tot timpul daca vrei s-o pastrezi verde. Eu cu ciorbele si chiftelele mele si vandutul de baterii, si cititul de romane siropoase si jucatul pe computer, mi-am lasat mintea sa rugineasca si acum cand ma intreaba copilul efortul e aproape dureros.
Si da, mi se pare cam grea matematica noastra pt varsta si nivelul lor de dezvoltare.. sau nu mai stiu eu ce generatii inteligente crestem... Ideea e ca Ilinca se descurca, la scoale primeste FB cu Bravo la probleme grele iar acasa face temele cu un ochi la tv si pline de greseli... E clar ca o duce capul dar lenea si lipsa disciplinei o tin pe loc.
Noi am termina demult tabla inmultirii, si da, au fost doua metode, cea a adunarii progresive si cea a invatatului pe dinafara. Pe aici a doua este cea acceptata si a invatat-o la vremea ei ca pe poiezie. Acum facem probleme cu transpunere in ecuatii sau cu rezolvare prin metoda grafica.
La engleza vad ca se lipeste de ea, poate o fi talentata macar la asta ca cu dansul m-am hotarat sa ma dau batuta. Mai mergem la dans anul asta pana la vacanta si la vara in cantonament si gata. De la toamna vreau s ao dau la dans aerobic nu renunt de tot.

Alycia, ma trec fiori cand te citesc despre Andrei. Pe de o parte ii admir curajul si nelinistea, pe de alta parte iti plang de mila ca mama... dar nu ai ce face decat sa te rogi pentru el sa fie protejat si sa se intoarca sanatos inapoi dupa ce isi astampara setea de aventura. La varsta si experienta mea zic ca asta as face si eu sa fiu de 18 ani, numai eu stiu cat regret ca am lasat viata sa treaca pe langa mine, dar totusi sunt cam fricoasa sa o iau asa teleleu prin lume desi as vrea... E complicat. Lasa-l sa zboare si bucura-te pentru experientele minunate pe care le va trai si ai incredere ca nu va pati nimic rau.

Eu ma chinui sa ma impart intre casa, copii si magazin. Saptamana sta au tras de mine ca de guma, am avut grija si de copil, am stat si la tejghea, am carat si baterii in acelasi timp. Aa si am slabit 1 kg
Saptamana viitoare i-am spus sotului sa gaseasca alte solutii ca eu am de facut curat si sa nu mai conteze pe mine. Adevarul e ca pana acum 2-3 zile, luna asta a fost chiar buna, surprinzator pentru o luna de primavara. Mai ca ar angaja pe cineva daca ar sti ca o tine tot asa... dar nu stii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Da ninge am crezut ca nu vad bine si Joshua imi cinta numai cintece de Craciun sa ma enervez si mai tare.

Parpalak da tie ti-a placut la Medieval Time mie imi place foarte mult sint mai rau ca un copil.

Joshua tot ca Paul zice ca nu stie unde vrea de ziua lui si nici pe cine sa invite.
Cica nu vrea sa invite toti copii din clasa ca nu-I place de toti si parca sa invite numai citiva nu pare civilizat.
Nu stiu sa se gindeasca , am lasat problema la el.

Mie imi place sa lucrez cu el la matematica dar el zice ca nu matematica e materia care-I place ci Science.

Dana_d problema cu neuronal cred ca-i de la virsta si da si eu ii corectez temele cu calculatorul , engleza de clasa a 4 ma depaseste cite cuvinte invata , cite sensuri.

Azi are o carte de 160 de pagini de citit si facut rezumat noroc ca ninge si nu putem iesi afara.

Alycia dar Andrei cum are de gind sa-si sponsorizeze mersul peste tot ? Are cit de cit ceva idei ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Tot eu.

Vroiam sa va intreb ai vostri ce musica asculta ?

Joshua nu-I place sa asculte nimic decit cateodata il obsedeaza cite o melodie si o cinta mereu.

A iesit un soare afara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Dana Mario, vrea sa mearga cu autostopul..si nu oricum ci gratis..fara bani, le spune din prima ca nu are bani si daca vor sa-l ia asa il iau si daca nu ...nu..isi incearca norocul mai departe. Asa a fost plecat si acum doua saptamani in Ungaria la Budapesta. Calatoreste cu unul cu altul, cunoaste oameni stabileste contacte si sunt care chiar sunt impresionati de sarmul lui ca sa zic asa...are un fel placut de a face conversatie cu oricine, departe de a fi plictisitor. Si uite asta i place lui cel mai mult ..noul, ineditul..necunoscutul. Prin tara tot asa calatoreste...a fost pana acum la Vama Veche de 7 ori tot asa numai cu autostopul gratis.
Dana_d ai dreptate cu neuronii...trebuie antrenati..mi-a fost greu si mie in primul an de studentie si credeam ca nu o sa fac fata..dar incet incet mi-am revenit...si am terminat cu brio!
Parpa ce mai faci cum mai esti cu tensiunea, i-ai dat de cap?
Nici noi nu stim ce sa facem de ziua de nastere a lui Mircea....il intreb si nici el nu stie...

Mergi la inceput