Slujba botez in aer liber?

Slujba botez in aer liber? | Autor: ANDRUSHKA

Link direct la acest mesaj

Luna viitoare o botezam pe Mara si am fi vrut - dat fiind ca petrecerea va fi pe insula Ovidiu - sa o botezam tot acolo, sa vina preotul cu toate cele necesare. nu m-am gandit ca va fi o problema... eu si frate-meu suntem botezati acasa, ai nostri sunt cununati acasa...Azi am aflat ca nu se poate, ca e dispozitie sa nu se mai faca slujbe afara din biserica si trebuie mers in audienta banuiesc ca la arhiepiscop... mi se pare cam mare tam-tam, dar tot in aer liber mi-as dori s-o botez.... aveti vreo alta sugestie?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

hai sa presupunem ca obtii aprobarea.

daca in ziua respectiva e o canicula cumplita, cu 40 grade celsius la umbra sau, dimpotriva, e cod galben/portocaliu de vijelie/grindina sau mai stiu eu ce alte fenomene meteo ? ce faci cu invitatii, cu copilasul ? unde se vor adaposti de canicula/vijelie ?

si vine preotul cu cristelnita, cu icoane, carti, mir, samd ? cred ca va complicati inutil.

cununii oficiate in aer liber, in alta parte decat biserica, am mai vazut la tv, in cazul vedetelor de exemplu. dar nici-o vedeta nu si-a botezat copilul acasa sau la locul desfasurarii petrecerii de dupa botez. toti, fara exceptie, au mers la biserica pentru a-si boteza copilasul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

multumesc de heads-up, Corina
Am zis ca daca tot ne riscam cu petrecerea (si noi suntem norocosi din fire)sa facem si botezul propriu-zis. ca doar n-o botez in discoteca, ci in mijlocul naturii, iar Dumnezeu e peste tot. Nu vreau asta de fitza, dar asa mi s-a parut 'frumos' ca idee si potrivit ocaziei. Nu m-am gandit ca ar fi necanonic. Se pare ca e.

Intre timp, soacra-mea a gasit un preot caruia se pare ca nu-i prea pasa de aprobarile de sus si e dispus sa faca asta...imi ramane sa ma ingrijorez numai de lucrurile firesti amintite de Corina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

e foarte frumos ce ti-ai propus sa faci, veti ramane cu amintiri deosebite. sa speram ca vremea o sa fie de partea voastra. si sa va distrati pe cinste :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Fetelor eu pe 28 adica simbata o sa botez un baietel in aer liber eu locuiesc in Grecia cea ce nu inteleg eu in Romania este ce spune preotul:daca nu esti cunnat la biserica nu poti cucnuna daca nu esti cununat nu poti boteza vrau sa va spun ca aici te poate cununa o singura persoana poate boteza oricine un copil fara nici o conditie de unde or scoate preoti roamini regulile astea numa Dumnezeu stie pina la urma fiecare face cea ce viseaza

amalia tsakoniati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Andrushka, felicitari pt. botez!
Pana la urma o sa fie cum vreti voi, problema rezolvata!
Off topic:
Ai inteles gresit Amalia! Aici poate oricine sa boteze un copil! Casatorit, necasatorit, divortat, etc!
Da, de cununat, nu poti sa cununi impreuna cu iubitul tau, dar poti cununa impreuna cu fratele/sora ta, cu mama/tatal tau!
Asta cu te cununa o singura persoana n-o stiam! Adica in Grecia nu ai o pereche de nasi? Ai unul singur?

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui amaliaro

Fetelor eu pe 28 adica simbata o sa botez un baietel in aer liber eu locuiesc in Grecia cea ce nu inteleg eu in Romania este ce spune preotul:daca nu esti cunnat la biserica nu poti cucnuna daca nu esti cununat nu poti boteza vrau sa va spun ca aici te poate cununa o singura persoana poate boteza oricine un copil fara nici o conditie de unde or scoate preoti roamini regulile astea numa Dumnezeu stie pina la urma fiecare face cea ce viseaza

amalia tsakoniati



nu exista regula in cazul botezului, pot boteza si necasatoritii, nu este si nu a fost niciodata restrictie... asta au inventat-o speriatii de bombe

la casatorie nasii ar trebui sa fie casatoriti, cum pot ei indruma noua familie in ale vietii in doi daca ei nu sunt deja casatoriti?.. e musai sa aibe ceva experienta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

botezul nepotelului meu s-a tinut la Clubul Diplomatilor, pe pajiste... a venit preotul cu tot ce i-a trebuit. nu stiu cat de mult l-au cautat pana l-au gasit dar de putut s-a putut....

Mergi la inceput