Hipermineralizarea dintisorilor de lapte

Hipermineralizarea dintisorilor de lapte | Autor: NILS

Link direct la acest mesaj

Dragele mele, baietelul meu de 2 anisori are probleme cu dintisorii. Am observat ca sunt "ciobiti" insa am crezut ca s-au spart muscand di ceva tare. In cateva luni s-au tot macinat si i-a aparut si un punctisor alb pe unul dintre ei(afectati sunt doar cei 4 dintisori din fata).Am fost cu el aici la dentist(noi locuim in Suedia) si mi-a spus dr-ul ca are ceea ce se numeste" hipermineralizare", datorata faptului ca laptele meu este prea dulce-eu inca mai alaptez insa cantitatea de lapte pe care o papa puiul meu de la san este mica, mami nu mai are asa mult lapte-si deci mi-a spus sa il spal pe dinti dupa fiecare alaptat-ceea ce este practic imposibil, mai ales noaptea-ori, si mai rau, sa opresc alaptatul cum ca el " nu mai are nevoie". Trebuie sa va spun ca imi e foarte greu, nu pot, nu stiu cum si nici nu cred ca vreau sa opresc alaptatul, lui Alex al meu ii place fooooarte mult la tzitzi lui mami:)Acum, ati avut si voi experiente asemanatoare? Sau ma puteti ajuta cu un sfat, medical sau de orice fel? Mamelor care ati alaptat, doar stiti si voi cat de greu e sa intarci micutul... Astept cu mare nerabdare parerille voastre! Va multimesc, Cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nurse4mybaby spune:

Buna.
Pe scurt,da este adevarat la 2 ani nu mai are nevoie de alaptare,acum mananca si alte alimente,dar nu pot sa cred ca i se strica dintii de la laptele tau.De spalat pe dinti recomandat este de 2 ori pe zi cu o pasta adecvata varstei lui.Consumati dulciuri,fainoase exagerat?suzeta?ce greutate/inaltime are copilul?vreo alta boala?pot fi multe cauze.La 2 ani are nevoie de maxim 500 ml lapte/zi,doua gustari (fructe/iaurt),1-2 mese(ciorba/altceva cu carnita,peste).(Calitatea laptelui tau trebuie testata inainte de afirmatii ca e prea dulce/acru,slab ,gras,etc)Oricum curaj la intarcat,e vremea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Ce patiti voi se numeste popular carie de biberon pt ca apare mai des la copiii care primesc biberon cu lapte/ceai indulcit noaptea, lasat in pat, sa mai tzoshcaie ei din el cind isi amintesc. Probabil ca exista si alti factori favorizanti.
Copilul colegului meu de derviciu are asa ceva, incisivii i s-au macinat, toti, pina la nivelul gingiei. Nu iti pot spune ce chin este sa manince si ce chin indura acum cind i se schimba dantura de lapte cu cea definitiva; ajunge la stomatolog pt extractia radacinilor, e tare nasol. Ca sa nu mai vorbim de durerile cauzate de cariile profunde, pina cind "amurit nervul" si de aspectul estetic si de dificultatea de a articula corect cuvintele, si de faptul ca maxilarul nu s-a latit corespunzator din cauza ca s-a schimbat "muscatura", de acum stomatologii vor sa ii extraga ultimii molari care erup acum ca sa faca loc pt ceilalti dinti. O sumedenie de complicatii si chin.

asa ca eu zic sa asculti pediatrul. Intr-adevar la 2 ani il poti intarca linistita, sau poti macar sa faci un program de supt, sa nu mai tzoshcaie toata noaptea. Stiu ca e greu, dar cred ca tie ti-e mai greu decit ii va fi lui. Succes si ginduri bune !



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NILS spune:

Buna si multumesc pt raspunsuri. Nu, nu mananca paste sau alte fainoase in exces, ceaiul fara zahar , fara dulciuri-ii mai dadeam max 3 biscuiti la 2-3 zile in lapte sau cu mere rase, am renuntat la ei de frica. Laptele la fel, neindulcit si din sticla cu "mutzutzoi" ca sa zic asa, ff rar din biberon. si daca bea 1 sticla-biberon pe zi e mare lucru, restul laptelui vine de la mami, atat cat mai are. E baiat mare, bine dezvoltat... Nu stiu ce sa zic, ma gandesc cu groaza cum sa imi fac curaj sa incep intarcatul:( In august incepe gradinita, poate ma ajuta... multumesc inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Draga NILS, fetita mea are 3 ani si 2 luni, tot inca alaptata este si dintii (exact tot cei 4 incisivi de sus) tot asa ii sunt, cam ciobiti pe margine, cu punctisoare albe...dar ei cam asa ii sunt de cand i-au iesit, de la 8 luni, deci nu vad legatura cu "alaptarea prelungita". Dintii de jos nu au nicio problema, caninii nici ei, dar incisivii de sus sunt "exfoliati" bine, ca sa zic asa. Cica o explicatie ar fi ca i-au iesit toti odata, efortul a fost cam mare pentru organism si de aceea au iesit gata demineralizati. Fiului tau la ce varsta i-au iesit dintii si cum anume?
Adica sa fim seriosi, exista copii de 2-3 ani care baga dulciuri la greu, bomboane, ciococalta, acadele, cereale cu zahar etc si tot nu au dintii cum au ai nostri, iar tie ti s-a spus ca beleaua e laptele TAU, ei hai, cat de dulce poate fi?:))) Eu sunt de parere ca nu are nicio treaba cu alaptatul, a scos si stomatologul asta din palarie ca sa spuna si el ceva! De nu-i ziceai ca e alaptat copilul ar fi inventat alta explicatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Ce patiti voi se numeste popular carie de biberon pt ca apare mai des la copiii care primesc biberon cu lapte/ceai indulcit noaptea, lasat in pat, sa mai tzoshcaie ei din el cind isi amintesc. Probabil ca exista si alti factori favorizanti.
Copilul colegului meu de derviciu are asa ceva, incisivii i s-au macinat, toti, pina la nivelul gingiei. Nu iti pot spune ce chin este sa manince si ce chin indura acum cind i se schimba dantura de lapte cu cea definitiva; ajunge la stomatolog pt extractia radacinilor, e tare nasol. Ca sa nu mai vorbim de durerile cauzate de cariile profunde, pina cind "amurit nervul" si de aspectul estetic si de dificultatea de a articula corect cuvintele, si de faptul ca maxilarul nu s-a latit corespunzator din cauza ca s-a schimbat "muscatura", de acum stomatologii vor sa ii extraga ultimii molari care erup acum ca sa faca loc pt ceilalti dinti. O sumedenie de complicatii si chin.

asa ca eu zic sa asculti pediatrul. Intr-adevar la 2 ani il poti intarca linistita, sau poti macar sa faci un program de supt, sa nu mai tzoshcaie toata noaptea. Stiu ca e greu, dar cred ca tie ti-e mai greu decit ii va fi lui. Succes si ginduri bune !



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 16+

Nu pediatrul i-a spus asta ci dentistul. Si eu am vazut copilasi de 3-4-5 ani cu dintii tociti pana in gingie, negri, si zau daca fusesera alaptati macar 3 luni. Nu-i nicio legatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NILS spune:

Ilinca draga mea, in primul rand ma bucur tare mult sa aud ca mai sunt si alte mame care alapteaza mai mult! De aceea am scris pe forum pt ca si mie mi s-a parut tare aiurea asta cu laptele meu dulce... ei mai au si alta parere, cum ca bacteriile din lapte produc cariute la dintisori( asta pt ca noaptea suge de cateva ori si normal ca nu am cum sa-l spal pe dinti.) Pot sa spun ca la 7 luni jumate au inceput sa-i navaleasca cam toti dintisorii, si parca sa zic, ca, incisivii cei mari erau mai tociti de atunci, insa acum parca-s si mai mult... o sa vedem, sper sa nu devina mai grav caci alaptatul, cel putin noaptea( nu a vrut niciodata suzeta si adoarme cu tzitzi in gura, multe mame se mira sa auda asta si imi dau sfaturi care mai de care sa opresc alaptatul ca e "baiat mare",insa mie nu prea imi pasa ce cred ceilalti, stiu doar ca lui Alex ii place mult de tot de tzitzi lui mami si lui mami -i place sa-l vada la san, asa ca nu am sa ma opresc prea curand:) Tu cum faci, merge la gradinita? Cum faci cu alaptatul cand e la gradi? Incepe si el in august, nu stiu cum va fi... Va multumesc din nou pt raspunsuri, ne mai "auzim" cu siguranta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

NILS, fetita mea merge la gradinita de la 2 ani si 5 luni, din septembrie anul trecut. Desi cand eram acasa sugea cum ii venea ei, cand ma prindea:)), la gradinita nu a dat niciun semn ca i-ar lipsi (nici nu banuieste nimeni de acolo ca mai e alaptata si nici "suspiciuni" nu le-a ridicat:))). Atat ca in prima luna nu a dormit deloc la pranz la gradi (era obisnuita acasa sa doarma de pranz pe la 15, cu tzitzi, iar acolo somnul e de la 12.30, evident fara tzitzi:)). Dupa prima luna a inceput sa doarma in rand cu toti, si-a insusit programul.
De la inceput am dus-o la program lung (intre 8-9- 15.30-16.30, cand cum). Pur si simplu n-area grija suptului la gradi, parca a stiut din start ca-s 2 lucruri distincte:))
Cat despre suptul de noapte...nu a avut noapte fara "adapat" la tzitzi (intre 2 si...200 de ori, cand-cum:)))) pana la 3 ani...ma resemnasem cu ideea ca asa va fi pana se va intarca de tot...dar uite, ce surpriza placuta am avut;)). M-am laudat si pe forum, de la 3 ani a inceput sa doarma toata noaptea, singura in camera...nezorita, nefortata, nemanipulata...atunci a fost ea pregatita.
Eu merg pe ideea de auto-intarcare si sper sa se produca pana la 4 ani. Acum mai suge cam de 2 ori/zi in timpul saptamanii, ceva mai mult in weekend, recupereaza:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Ce patiti voi se numeste popular carie de biberon pt ca apare mai des la copiii care primesc biberon cu lapte/ceai indulcit noaptea, lasat in pat, sa mai tzoshcaie ei din el cind isi amintesc. Probabil ca exista si alti factori favorizanti.
Copilul colegului meu de derviciu are asa ceva, incisivii i s-au macinat, toti, pina la nivelul gingiei. Nu iti pot spune ce chin este sa manince si ce chin indura acum cind i se schimba dantura de lapte cu cea definitiva; ajunge la stomatolog pt extractia radacinilor, e tare nasol. Ca sa nu mai vorbim de durerile cauzate de cariile profunde, pina cind "amurit nervul" si de aspectul estetic si de dificultatea de a articula corect cuvintele, si de faptul ca maxilarul nu s-a latit corespunzator din cauza ca s-a schimbat "muscatura", de acum stomatologii vor sa ii extraga ultimii molari care erup acum ca sa faca loc pt ceilalti dinti. O sumedenie de complicatii si chin.

asa ca eu zic sa asculti pediatrul. Intr-adevar la 2 ani il poti intarca linistita, sau poti macar sa faci un program de supt, sa nu mai tzoshcaie toata noaptea. Stiu ca e greu, dar cred ca tie ti-e mai greu decit ii va fi lui. Succes si ginduri bune !



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 16+

Nu pediatrul i-a spus asta ci dentistul. Si eu am vazut copilasi de 3-4-5 ani cu dintii tociti pana in gingie, negri, si zau daca fusesera alaptati macar 3 luni. Nu-i nicio legatura.

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Scuze, dentistul.
Dar eu nu as afirma asa de sigur si de transant ca nu e nici o legatura. Laptele matern este dulce, resturile dulci din gura favorizeaza inmultirea bacteriilor, bacteriile astea produc cariile. Asta e demonstrat si redemonstrat.
Problema se numeste carie de biberon tocmai pt ca-s mai frecvente cazurile in care copilul sta la nesfirsit cu biberonul in gura noaptea, decit cele in care sta cu sinul la nesfirsit in gura noaptea. E si firesc deci sa apara mai des la copiii hraniti cu biberonul decit la cei alaptati. Dar mecanismul de aparitie a cariilor este acelasi pt toata lumea, inclusiv pt adulti: resturi alimentare - bacterii - carii.
Peste tot pe unde am citit - de la forumuri la afirmatii de stomatologi - lumea a cazut de acord ca este implicata si o componenta..genetica. aceesi care are rolul sau si la adulti, de unii au 70 de ani cu aproape toti dintii in gura, iar altii au lucrari si/sau placa de la 50...

Altfel, stiu ca "we agreed to disagree" pe tema duratei alaptatului



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Baiatul meu cel mare, acum in varsta de 6 ani si 10 luni a avut aceasta problema inca decand i-au aparut incisivii centrali de sus.. practic cred ca dupa vreo 2 luni de la aparitie au inceput sa apara petele maronii. Nici nu au apucat sa creasca suficient de mult incat s-au si macinat. Am fost cu el inca de la 1 an si 4 luni la stomatologi si un medic in vasta mi-a spus ca atata vreme cat nu face infectii pe la gingie este "bine". Ca orice mama am fost disperata si m-am tot intrebat de ce? Renuntase singur la tzitzi inca de la 5 luni, de la 7 luni a refuzat si biberonul. Il alimentam doar cu iaurturi si cereale cu lapte. Lapte nu a mai vrut sub nici o forma pana la 1 ani si 7 luni. I-am dat si suplimentele recomandate de pediatru...calciu, vit D3... nu am neglijat nici un moment sa il duc la controale periodice . Explicatia era ca cel mai probabil o lipsa a mea de "CEVA" din timpul sarcinii i-au pricinuit neplacerile cu cei 4 incisivi de sus. Apoi au urmat maselutele.. de la 4 ani le-am tot tratat si plombat... Copilul meu este f. bun prieten cu medicul stomatolog, merge de placere, cand i se pare ceva ca il deranjeaza cere el sa-l programez. Asadar cum au mai spus si fetele ca au vazut... incisivii centrali nu mai existau..se vedeau niste radacinute incastrate in gingii.Resturile le-am extras la stomatolog fara nici o problema. Acum a inceput sa-i creasca un incisiv central de sus.. care-i f frumos. Incep sa respir usurata... copilul meu va avea in sfarsit dinti. Insa NICIODATA nu a avut vreo problema pentru ca nu a avut acei dintisori de lapte... a rontait la mere fara nici o problema... s-a adaptat singur la situatia pe care o avea infruntat si nu s-a plans NICIODATA ca l-ar durea ceva.

Am stat cu inima cat un purice sa-i vad dintisorii si celui mic... sa nu pateasca si el ca cel mare... surpriza... el are toti dintisorii de lapte si sunt in regula toti.(deocamdata).

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Cartea asta e foarte utila in astfel de situatii.
https://docs.google.com/file/d/0BxWqdYk2U8HAX0ZtRHVmX1BEeHc/edit?pli=1

Un rezumat:
remineralize teeth
eliminate tooth pain or sensitivity
avoid root canals
stop cavities - sometimes instantaneously
regrow secondary dentin
form new tooth enamel
avoid or minimize gum loss
heal and repair tooth infections
only use dental treatments when medically necessary
save your mouth (and your pocketbook) from thousands of dollars of unnecessary dental procedures
and increase your overall health and vitality


Si tot ce aveti de facut pentru a obtine rezultate e sa schimbati dieta.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput