Strategii ....(split stiinta - descoperiri)-2

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MIHAELA mersi de intrebare,sunt bine.Am mai scris ieri parca,la sub. cu melanomul ,aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167256&whichpage=3 si-o sa mai scriu daca si cand am noutati (si daca nu uit ,ca in primul rand le scriu la cele doua sub. unde activez) Sper ca si viitoarele materii sa iti placa la fel de mult ca domeniul asta.
ALMO am citit acum de Avemar.Nu stiu cat de cunoscut e in RO,dar din cate stiu, graul incoltit are o faima buna la capitolul tratamente naturiste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Monica, ma bucur ca esti bine! Sa fie asa in continuare. Ma duc sa citesc la subiectul cu melanomul, nu l-am urmarit pana acum, nu stiu de ce...dar am sa o fac mai departe. Am citit la subiectul cu ccc cancerul la ficat, imi place tare mult cat esti de informata. Jos palaria!

Sunt sigura ca imi vor placea si materiile ce urmeaza, de acum toate sunt de specialitate...de luni incep hematologia, vor fi si acolo cancere, microscopia e de baza. Abia astept! Apoi vacanta de vara si munca in laborator, ca vikarie, pana in august.

almo, multumim de interventie. Si eu am auzit de graul incoltit, se pare ca are multe efecte benefice. Te asteptam oricand la discutii, in casa asta a noastra ;).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

monica_s

monica70 apropo de "misterul vindecarii" la care ai pus link vreau sa va povestesc si eu pe scurt experienta mea.

acum cativa ani, in urma unei perioade de stress ( incluzand incercarile esuate de a avea copii + tratamente etc) intr-o seara am facut un atac de panica si de acolo a urmat o lunga perioada de anxietate. am avut tot felul de simptome, cum ar fi: nu puteam sa respir, palpitatii, daca ma gandeam ca imi e rau instant mi se facea rau, si cel mai crunt simptom a fost acela cand am simtit ca sunt undeva in afara corpului si ca nu am nici un control asurpa a ceea ce fac (noroc ca asta s-a intamplat o singura data si a tinut doar cateva secude)
am primit medicamentatie care desigur era foarte eficace doar ca frica ca o sa devin dependenta,iar medicamentatia nu era indicata in perioada aceea in care voiam copii, m-a facut sa incerc sa ma autocontrolez, adica sa imi fortez toate gandurile bune sa le domine pe cele rele ( cum ar fi ganduri sunt bolnava, mi se face rau, o sa mor cu uita-te in jurul tau sunt altii cu pb mai mari, ce sa fac azi sa ma simt bine, o zi sau cateva ore libere de la servici, o hoinareala prin magazine, sa imi cumpar ceva frumos, o intalnire cu o prietena)
ajutorul din afara e f important in acele momente si eu am avut noroc de un sot optimist si incurajator care imi spunea tot timpul ca nu am nimic, ca totul e doar in mintea mea, iar atunci cand aveam plapitatii de ex, imi spunea poezii, planuri frumoase de viitor care ma ajuta sa ma focalizez pe lucruri placute iar rezultatul era ca incet, incet ma simteam din ce in ce mai bine.
alt ajutor din exterior a fost yoga, accupunctura + exercitii de respiratie care au avut un efect extraordinar. exercitiile de respiratie monitorizate, pe fondul unui usor vuiet al valurilor marii, astfel incat de la o respiratie haotica ajngeam la un calm ca aproape adormeam. accupunctura pt stres, care, datorita faptului ca aveam cateva cunostinte, exemple concrete care povesteau ce rezultate extraorinare au avut,plus increderea in medic care avea o multime de tratate in domeniu, asa ca eu am mers acolo convinsa ca o sa ma ajute si pe mine)
apoi exercitiile fizice, cardio, alergatul de 3-4 ori pe saptamana dimineata ( folosesc un ceas care imi masoara pulsul astfel incat sa nu ajung in faza anaerobica)
sa ma autoincurajez, sa alung orice gand rau si sa il inlocuiesc cu unul bun, sa ma relaxez facand lucruri care imi plac ( shooping )
astazi ma simt foarte bine, nici urma de anxietate. uneori, f rar, dupa o perioada mai stresanta, am palpitatii pe care reusesc sa le stapanesc in max 1 minut, doar prin autosugestie ( precizez ca inainte palpitatiile tineau ore si erau atat de intense incat ma zdruncinam toata )
ca urmare cred cu toata fiinta mea, ca folosind forta gandului poti sa faci minuni.




Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Turmeric, nu stiu cum ii spune in romana, e un condiment despre care se spune ca ar avea proprietati foarte benefice impotriva cancerului.
Turmeric il poti folosi la orice fel de mancare, chiar si la o salata.
http://www.realnews24.com/beating-cancer-with-nutrition-turmeric-slows-spread-of-breast-cancer/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

ALMO am aflat de turmeric ala,ca aminteau multi de el pe forumurile cu melanom,la capitolul "naturiste".Dar recunosc ca nu m-am documentat sa vad care-i treaba cu el si unde se gaseste.
In ceea ce priveste anxietatea si gandurile negative ... imi amintesc ce ne spunea odata profesoara mea de romana in clasa a 12-a : sa nu uitam de lectura,si ca nu a avut niciodata un necaz,pe care cititul unei carti sa nu i-l alunge din minte . Mie una imi place ff mult sa citesc si pe langa alte activitati placute,e pe lista.Nici n-am timp sa am ganduri negative ,iar cand am timp liber propriu si personal - bantui pe net,citesc o carte,sau rar ma uit la un film bun.Naspa a fost doar la prima internare+operatie la Cluj,acum doi ani cand am fost operata taman de ziua mea,dar nu din cauza mea,ci din ce-am mai vazut pe-acolo Dar ca sa nu ma mai gandesc ce-i primprejur,mi-am dus cu mine de fiecare data carti de citit - numa' io eram mereu cu nasul in carti,cine stie ce se gandeau aia (pacienti, asistente, medici...) cand ma vedeau asa.Da' cum sa nu profit io de cate 2-3 zile de timp absolut liber si sa ma "destrabalez" cu cititul.

Iar in legatura cu subiectul: in fiecare an in iunie e conferinta ASCO http://www.asco.org/ unde se dau publicitatii descoperiri/informatii noi tinute mai la secret ,asa ca o sa urmaresc, si daca gasesc ceva o sa mai postez.Anul trecut "vedeta" a fost taman medicamentul asta nou ce-l au eu acum.
Off topic: ALMO chiar din Beius esti? Si maica-mea e nascuta intr-o comuna de langa Beius,mai am o gramda de rude in zona si ... pe-acolo mi-am petrecut toate vacantele copilariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

monica si pe mine ma cheama la fel in real life :) da, sunt din beius, sotul meu din Graniceri, Arad, a facut liceul in Arad si amandoi am facut facultatea in Timi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

monica si pe mine ma cheama la fel in real life :) da, sunt din beius, sotul meu din Graniceri, Arad, a facut liceul in Arad si amandoi am facut facultatea in Timi


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze




Fain! Cand mai veniti prin zona, poate iesim la o cafea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tit.ioana spune:

buna
In primul rand vreau sa ma prezint ma numesc Ioana si sunt din Oradea.Tatal meu a fost diagnosticat cu tumoare maligna la laringe, a fost operat si in urma biopsiei a reiesit cancer malign.Acum asteptam o analiza de la cluj dupa care vom fi transferati la un medic oncolog.
Am auzit de Avemar ca ar fi foarte bun in paralel cu citostaticele sau razele mai stie cineva ceva de acest medicament?Almo sa stii ca mi-ai dat o speranta acuma seara am cautat disperata si ni s-a spus ca doar in Ungaria se gaseste asa ca maine si comand.Vestea primita a fost mai mult decat un soc si nu stim pe ce drum sa luam sau ce cale sa apucam , in caz ca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi v-as fi recunoascatoare.Va multumesc

Mergi la inceput