Strugurasi de Sept-Oct 2011 *46*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza..

Mai fetelor nu va speriati cu statul in fund..
copii stau in fund nesustinuti intre 6 -8 luni, ce e inainte de varsta asta se cheama precoce (din Capraru citire)..
asa ca no stress, nu are sens sa le "grabim" crestere cu stres...
cei mai grasuni stau mai tarziu,greutatea de sustinut fiind mai mare
eu ma gandesc mereu ca ii vrem sa se intoarca, sa stea in fund, sa mearga.. cat mai repede, ne stresam ca nu fac totul atat de repede,si cand reusesc sa faca toate aceastea ne dam seama ca au crescut si cat de repede trece timpul... deja nu mai suntem bebelusi , isi impun vointa , incep sa fie independenti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna dimineata!

Pinky accept ta! uffff, sper sa fie doar un mic virusel si sa treaca repede. Doar ca e bine sa incerci sa bei cat mai multe ceaiuri caldute cu lamaie. Ajuta enorm!

Ionela, tocmai acesta este motivul pentru care nici nu as vrea sa vorbesc prea des si prea mult despre....Si tocmai de aceea am spus ca nu vreau sa incercati sa gasiti cuvinte de alinare...pentru ca nu vreau sa rascolesc suflete...

Nanna ... multumesc

Seidana 1000*

Klau de acum copanelul, sa nu doara vaccinul. Eu pot sa zic ca Razvan a scapat de greva suptului dupa vaccinul de 6 luni...o greva care a tinut de la vaccinul de 4 luni......Slava Domnului ca am avut rabdare cu el.

Lena, nu mi-e greu sa scriu. Retetele sunt din familie, nu am gasit ceva asemanator pe net.....sper sa iti placa.

Ciorba de urzici

- urzici
- 1 ceapa
- 3-4 catei de usturoi
- 1 morcov
- 1 patrunjel(radacina)
- 4 oua
- 3-4 linguri smantana sau 1/2 cana lapte
- 1-2 lingurite faina de malai
- otet sau zeama de lamaie
- sare, piper

Se curata legumele, se taie ca pentru supa si se pun la fiert, in afara de usturoi.
Separat se pune apa la fiert si cand a clocotit, se adauga urzicile spalate si curatate si se lasa la oparit circa 1-2 minute. Se strecoara si dupa ce legumele din ciorba sunt fierte se adauga in oala.

Intre timp se face o omleta din 2 oua intregi si linguritele de malai. Daca vrei si consumi, poti praji cateva bucatele de bacon sau slaninuta afumata si apoi torni ouale batute peste.O lasi sa se faca ca o placinta si o intorci , aceasta omleta , sa se prajeasca pe ambele parti. Cand e gata, o tai bucatele pe care le adaugi la ciorba.

Lasi sa fiarba putin, pana se inmoaie malaiul din omleta si opresti focul. Imediat, spargi albusul celor 2 oua ramase in oala si galbenusul il pui separat in castronel. Amesteci dupa fiecare albus spart in oala, sa se imprastie prin ea.

Dupa ce s-a racorit ciorba, faci "deregeala" din cele 2 galbenusuri si smantana(sau lapte) si adaugi cate putina ciorba in acest amestec, pana cand ajunge sa curga tot continutul in oala si amesteci pentru omogenizare. Daca faci in acest fel, nu se branzesc galbenusurile si nici smantana. Condimentezi cu sare, piper si acresti dupa gust cu otet sau zeama de lamaie. Pofta buna.

Salata de urzici

- urzici tinere(varfurile)
- 1 ceapa rosie, mai micuta
- 1 rosie sau 2 lingurite de pasta de tomate
- sare, lamaie

Urzicile se spala sub jet rece de apa, apoi se freaca cu sare , pentru a se lua din piscatura...Se taie ceapa marunt,se adauga in salata de urzici, se pune rosia sau pasta de rosii si se sareaza, daca mai este nevoie. Se pune si putina zeama de lamaie pentru aciditate.
Eu mananc aceasta salata in fiecare primavara. Este un bol plin cu vitamine si detoxifica organismul.

Revin si cu urzicile scazute.

Marryan , eu zic ca daca Lera iti refuza mancarea solida...sa nu incerci cu avocado si orez. Combinatia asta...e bleahh. Crede-ma, ca am gustat. Nu o sa ii placa. Eventual amesteca, daca chiar vrei sa ii dai avocado, cu putin morcov sau mar copt sau dovleac. O sa aiba un gust mai bun. Sau daca ii dai deja branzica, poti amesteca pasta de avocado cu branzica. E yammi asa...Dar nu in combinatie cu orez....

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Da, sei, asta spuneam si eu. Cat sunt mici ii presam sa creasca. Tot nu avem rabdare. Apoi urmeaza etapa cand totul e prea devreme pentru ei. "Pai cum? la varsta asta iubit/a?" "pai cum, la varsta asta pleci noaptea de acasa? ""pai cum, asa devreme pleci de la noi?"
Si cine i-a presat sa creasca? Cine le-a cerut mereu mai mult decat varsta lor? Noi? HM!
De aiai tot zic: nu presati copiii, lasati in ritmul lor. Va veni o zi cand va va fi dor de tinutul in brate, de noptile in care ai pe cine vizita de n ori, de plansul lui aproape de voi si nu la km distanta, va va fi dor sa le puneti sa manance si sa aiba cine sa va refuze...
Incet.... sigur pleca toti de langa noi.... sa-i lasam sa fie ei insisi cat sunt cu noi. Masti vor purta in societate imediat ce ies din casa. Vor avea de luptat toata viata sa fie buni, sa demonstreze, sa merite.
Eu cred ca acasa nu "trebuie"mai nimic. Doar sa fie fericiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

hayat interesanta reteta de salata de urzici

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

rach multumim frumos , esti tu o draguta
cum e sotul ? a racit sau ...?

seidana wow , bravo Elei

klaudita lui T i a iesit al doilea dinte fix la o saptamana de la primul

bunny si mie imi plac f mult bentitele care le ai facut
suuper

camady am vazut papuceii , f frumosi !
vad ca au magazin si in mall la mine , o sa merg si eu sa i vad
merci

_


de T 6+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui klau_ditza

hayat interesanta reteta de salata de urzici

It's a boy !!!
I'm a happy mother!
25.09.2011 Radu George



Klau e delicioasa. Eu mi-o faceam la serviciu si o mancam cu paine prajita....Iar uneori, mai adaugam la acest meniu si cateva bastonase de branza(telemea, cas, cascaval, etc)

Sei , Elena e o scumpica... Cate face ea...

Jade ti-am mai zis , nu? Ma topesc de drag de fiecare data cand te vad cu T , cu gura pana la urechi de bucurie.Asa-mi place sa te vad..mereu cu zambetul pe buze...

Lali ....n-ai ajuns inca??

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Da, sei, asta spuneam si eu. Cat sunt mici ii presam sa creasca. Tot nu avem rabdare. Apoi urmeaza etapa cand totul e prea devreme pentru ei. "Pai cum? la varsta asta iubit/a?" "pai cum, la varsta asta pleci noaptea de acasa? ""pai cum, asa devreme pleci de la noi?"
Si cine i-a presat sa creasca? Cine le-a cerut mereu mai mult decat varsta lor? Noi? HM!
De aiai tot zic: nu presati copiii, lasati in ritmul lor. Va veni o zi cand va va fi dor de tinutul in brate, de noptile in care ai pe cine vizita de n ori, de plansul lui aproape de voi si nu la km distanta, va va fi dor sa le puneti sa manance si sa aiba cine sa va refuze...
Incet.... sigur pleca toti de langa noi.... sa-i lasam sa fie ei insisi cat sunt cu noi. Masti vor purta in societate imediat ce ies din casa. Vor avea de luptat toata viata sa fie buni, sa demonstreze, sa merite.
Eu cred ca acasa nu "trebuie"mai nimic. Doar sa fie fericiti!


Mami fericita de Mihnea si de Tudor



Ca mare dreptate ai!! Asta e motivatia mea, de cate ori simt ca ma scoate din pepeni nazdravanul meu...

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

buna dimi


Hayat, nu stiu ce sa spun decat ca te imbratisez tare, tare
m bucur enorm ca esti aici, printre noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikka11

buna dimi


Hayat, nu stiu ce sa spun decat ca te imbratisez tare, tare
m bucur enorm ca esti aici, printre noi

fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)




Prefer sa fiu cu voi, decat sa stau inchisa si sa plang non-stop.Sunt foarte binecuvantata ca va am...

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Da, sei, asta spuneam si eu. Cat sunt mici ii presam sa creasca. Tot nu avem rabdare. Apoi urmeaza etapa cand totul e prea devreme pentru ei. "Pai cum? la varsta asta iubit/a?" "pai cum, la varsta asta pleci noaptea de acasa? ""pai cum, asa devreme pleci de la noi?"
Si cine i-a presat sa creasca? Cine le-a cerut mereu mai mult decat varsta lor? Noi? HM!
De aiai tot zic: nu presati copiii, lasati in ritmul lor. Va veni o zi cand va va fi dor de tinutul in brate, de noptile in care ai pe cine vizita de n ori, de plansul lui aproape de voi si nu la km distanta, va va fi dor sa le puneti sa manance si sa aiba cine sa va refuze...
Incet.... sigur pleca toti de langa noi.... sa-i lasam sa fie ei insisi cat sunt cu noi. Masti vor purta in societate imediat ce ies din casa. Vor avea de luptat toata viata sa fie buni, sa demonstreze, sa merite.
Eu cred ca acasa nu "trebuie"mai nimic. Doar sa fie fericiti!


Mami fericita de Mihnea si de Tudor


imi vine sa , si sa ma gandesc ca o sa fac 10 bblusi sa simt de acum mereu privirea lor inocenta, si iubirea lor asa pura...
dupa ce o perioada mi-a fost intetosata privirea de boli imaginare, acu am hotarat sa ma bucur de copiluul meu perfect , sa ii urmaresc pasii si sa nu ii grabesc..va face totl cand va fii timpul , sper ca nici prea tarziu nici prea devreme

azi ii dau si supica , imi vine sa plang cand ma gandesc ca urmeaza sa inlocuim a 2-a masa...

voi le dati FE? e la 6 luni am primit picaturile de la dr .. si inca nu i-am dat

Mergi la inceput