Din Romania. Ce stim, ce nu stim?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

glimmer ai dreptate subiectul este foarte controversat , cel care scrie sub acest pesudonim este Pavel Corut de care cred ca am mai auzit noi , sau cel putin unii dintre noi , pe mine m-a intrigat subiectul dupa ce am citit prima carte , ca mai apoi sa vad un reportaj sau chear la stiri despre un mausoleu francmason construit si inaugurat la Bucegi la care au luat parte si pesonalitati pubice si politice din tara noastra .
Intradevar poate suntem prea mici pentru un adevar ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Stiu ca se banuieste ca sub acel pseudonim ar scrie Pavel Corut, din cauza stilului si a naturii informatiilor, insa el a negat ca ar fi asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Si daca tot a venit vorba de fenomene "ciudate" sau inexplicabile, amintesc si de www.descopera.ro/fenomenele-paranormale/4630685-ce-se-afla-in-padurea-baciu" target="_blank">Padurea Baciu. Profesorul Alexandru Sift a studiat fenomenele care se petrec in aceasta padure si a adunat o arhiva bogata care a disparut la cateva zile dupa decesul lui, in 1993. Cercetarile au fost continuate de profesorul Adrian Patrut, care a sustinut ca "cidateniile" care se petrec in Padurea Baciu au o baza stiintifica insuficient studiata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

glimmer eu sunt clujeanca , am propietati in baci , aici te pot ajuta si eu putin , am batut padurea baciului si sincer nu stiu ce sa-ti spun , cand am fost eu nu s-a intamplat nimic considerabil , bine trebuie sa recunosc ca ca aveam fori pe sina spinarii dar ....au trecut.

Pot in schimb sa-ti spun si este adevarat ceea ce zic , ca intradevar magnetismul zonei este modificat , un grup de prieteni apropiati si cand zic asta ma refer la prieteni de o viata , au pecat tot asa intr-o dupaamiaza la o "plimbare " inarmati cu busole (sunt speologi) si vreau sa spun ca au venit complet debusolati de acolo. Busolele nu mai functionau. asta nu s-a intamplat de fiecare data cand au fost pe acolo. Stiu ca este o zona ciudata ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

ai abordat subiectul vazand ca sunt din Cluj ?

cat despre Pavel Corut , cred ca este el cel care a scris cartile , si spun asta din surse ff sigure din serviciul de informatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

N-am fost niciodata in zona, doar am citit despre ea. Stiu ca sunt pe acolo tot felul de zone de agrement, e o zona colindata si nu am auzit sa se fi intamplat cuiva ceva. Fenomenele au fost dealtfel descrise de catre prof. Patrut ca fiind "discrete dar continue in timp" si avand o frecventa "fluctuanta". Oricum, sunt multe lucruri ramase neexplicate, multe care pot fi puse la indoiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui olimp

ai abordat subiectul vazand ca sunt din Cluj ?



Nu.
Sincer, abia cand ai spus tu, am vazut ca esti din Cluj, pur si simplu nu m-am uitat. Mi-am adus aminte ca am citit despre padurea asta, cand ai pomenit despre Bucegi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

da este o zona in care oricine poate sa mearga , de obicei tinerii dornici de senzatii tari merg in noaptea sanzienelor , pe 24 iunie in padurea baciului , pana acum nu stiu sa se fi intamplat ceva rau vreunuia din participanti , dar zona este ciudata ....nu e numai mit.

de altfel sunt multe zone ciudate in tara la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

www.patrimoniuromanesc.ro/" target="_blank">Aici este un site cu fotografii ale obiectivelor din Romania incluse in patrimoniul mondial UNESCO.

Mergi la inceput