Si azi citim. 2

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

ziki, adorabila pisica


multumesc! a facut-o fetita mea acum un an, in paint, si m-am indragostit si eu de ea...

Faut pas parler aux cons, ça les instruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Am intrat si eu ca sa fac lista pentru cele 4-5 zile cand voi avea timp de citit in concediu (a se citi cu copilul dat in cuibul altora ).

Despre Povestas auzisem diverse pareri. Poate o sa ii dau o sansa.

Splendida cetate am citit-o. Intotdeauna cand citesc literatura araba (poate termenul nu e chiar corect) feminina am un ferment de revolta fata de conditia femeii. Este o faza cu autobuzul la care mai ca nu am scrasnit din dinti si apoi cand le lasa fara apa sau adevarul despre moartea lui... brrrr, as fi caftit pe cineva.

De altfel la fel de greu am digerat Bastarda Istambulului cand am realizat de unde vedea titlul. Poate oi fi eu mai sensibiloasa

Altminteri literatura de Orient Mijlociu, ca sa fiu politically corect, mai ales feminina mi se pare un bun izvor de ganduri noi. E o lume despre care nu am stiut decat prejudecatile mele.

De Orhan Pamuk si Salman Rushdie ce recomandati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

corap, daca vrei sa iti faci parul si nervii permanent, incearca sa traduci Big Friendly Giant, de acelasi R Dahl.
Eu ador Fantastic Mr. Fox, pe care inca nu i-am povestit-o fie-mii si Charlie.

O poezie super-draguta si bine tradusa este The Gruffalo. Noua ne place mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Mie personal de Salman Rushdie mi-au placut cel mai mult Shalimar Clovnul si Ultimul suspin al Maurului. De Orhan Pamuk am citit prima oara Ma numesc Rosu si am crezut ca ma voi indragosti de carte, de autor, de tot. Si cand colo, Viata cea noua nu s-a ridicat, dupa parerea mea la nivelul lui Rosu, iar cand am pus mana pe Zapada, m-am chinuit sa trec paginile pur si simplu si, spre rusinea mea, nu am terminat-o nici pana in ziua de azi



Copilului mic da-i radacini. Celui mare, aripi sa zboare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Multumesc Ziki.

In ultima perioada am citit Apa pentru elefanti, care e ok ca 'radiografie sociala' (mamaaaa, ce elevata sunt ) dar nu e o carte care sa scrie istorie.

Si Dragostea dureaza 3 ani. Despre asta nu am inca nicio parere...

Am revenit cu mare placere la Saramago: Toate numele si Eseu despre orbire (in curs).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ioana mie imi place Rushdie foarte mult. Din ce am citit, iti recomand Copiii din miez de noapte, Pamantul de sub talpile ei si Shalimar clovnul si - din cartile pentru copii Harun si marea de povesti
Nu-ti recomand Seducatoarea din Florenta si Furie

Ai citit Ahdaf Soueif? Apropo de literatura feminina mai din est.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Am terminat Graham Greene-Consulul onorific.
In love! Are niste personaje foarte interesante. Cartea e trista,dar iti lasa un gust placut si senzatia de satisfactie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Ioana mie imi place Rushdie foarte mult. Din ce am citit, iti recomand Copiii din miez de noapte, Pamantul de sub talpile ei si Shalimar clovnul si - din cartile pentru copii Harun si marea de povesti
Nu-ti recomand Seducatoarea din Florenta si Furie

Ai citit Ahdaf Soueif? Apropo de literatura feminina mai din est.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


rrox 3, multam pentru recomandari.

Nu amm citit Ahdaf Soueif - cred ca pe mine ma intrebai. Ai vreo propunere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

De Orhan Pamuk si Salman Rushdie ce recomandati?




Si eu m-am indragostit de-adreptul de Salman Rushdie :)

Cel mai mult mi-a placut "Pamantul de sub talpile ei", cu care am "rezonat" in multe aspecte, pana la impresia ca autorul imi descrie starile mele ... sau conditia umana si sufletul uman e acelasi in toate credintele si culorile pielii ...
Si "Shalimar clovnul" este o carte pe care greu o lasi din mana ... personaje puternice si foarte bine conturate ... si te poarta in multe culturi si zone de pe glob cu eleganta specifica lui Rushdie.
Mie mi-a placut mult "Seducatoarea din Florenta", desi este cineva mai sus de alta parere ... mi s-a parut un basm frumos scris captivant, "de oameni mari"... mi-a placut cum a tesut in actiune toate "neamurile" Europei si Orientului din acea vreme, aminteste si de Tepes la un moment dat.
Nu am putut citi decat pe diagonala "Harun si marea de povesti"... pur si simplu m-a plictisit, un fel de desen animat de slaba calitate ... asta a fost impresia mea.
Ultima citita "Rusinea", poate cea mai "orientala" dintre cele citite de mine pana acum de Rushdie ... o fresca din societatea si familia din Pakistan, cu mentalitati crude, lupte fara scop .. si cam fantastica dupa parerea mea.


... acum mi-ai facut "pofta" de Saramago , sa vad ce carte i-o gasesc prima.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

in scopul de a nu ne intinde mai mult decat ne este plapuma (20 de pagini fixamente) - ne vedem AICI

Mergi la inceput