Prematurii au crescut! Esentele la 1-3 ani!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Da, histamina e un semn de spasm muscular daca nu s-a lovit sau julit pe undeva si il deranjeaza ceva care sa il faca sa mearga asa.
Karla e diagnosticata demult cu "Hipertonie musculara". Merge, alearga, sare....dar merge inca constant (nu tot timpul) cu piciorul stang pe varfuri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

curios este ca ,daca il las doar in sosetute, merge mult mai putin pe varfuri.
e cazul sa il duc la kinetoterapeut?pana acum nu am observat ca ar merge pe varfuri,e doar de o sapt.

avem prima maseluta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

acum ma uit si imi dau seama ca in 4 saptamani avem 4 maselute!

e mucios,dar e ocupat cu pogo,arici pogonici, adica pogo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_ana spune:

Buna tuturor,
Sunt tare incantata de existenta acestui forum,si eu am nascut prematur,eram in vacanta la parintii mei in Suedia si s-a intamplat...brusc fara nici un fel de semnal de alarma .
Am nascut un baietel minunat ,la 27 de saptamani si 5 zile,cu greutatea de 1255g si 37 cm lungime.
Este si a fost intotdeauna foarte puternic si desi a fost foarte greu in primul an,ma consider norocoasa si cred ca o experienta ca asta te face sa privesti cu totul altfel atat maternitatea cat si copilul ,te face sa pretuisti si sa oferi dragoste la un alt nivel,sa fii recunoscator pentru fiecare zambet si pas si mai ales te invata sa nu iei lucrurile in viata ca si cum ti se cuvin.
Tomas are acum 20 de luni,varsta corectata fiind de 17 luni,e un baietel voinic, foarte activ si vorbaret, foarte vesel,si mare amator de muzica...merge pe varfuri dar si pe toata talpa ,doarme si mananca bine ...ceea ce ii place,cu legumele si carnita inca ne mai strofocam.
Mergem regulat la controale,sistemul medical e minunat aici,si medicii la fel suntem recunoscatori si extrem de multumiti pentru totul mai ales pentru ca niciodata nu a trebuit sa platim pentru nimic.Nu vreau sa plictisesc,asa ca daca aveti intrebari va rog sa mi le adresati,deoarece va pot spune cum e aici ,si mai ales va pot oferi informatii extrem de pretioase,stiu ca in Romania nu li se face parintilor nicun fel de training ,noi am primit aici extrem de multe informatii si am fost nevoiti sa facem foarte multe lucruri practice,inclusiv tehnici de resuscitare, gimnastica,manevrarea anumitor aparaturi.
Dragi mamici sunteti niste eroine iar puii vostrii niste luptatori,copilasi minunati care s-au agatat de viata si vor ajunge in varf!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Bine ai venit Ruxandra!

da, ai dreptate, esentele sunt niste luptatori.

ma uit la strumf al meu, cand vrea ceva, obtine, nu se da batut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

Hai sa-mi fac curaj sa scriu si aici...
Inca imi dau lacrimile cand imi aduc aminte.Desi eu nu am avut problemele pe care le-au avut celelalte mamici,insa suferinta psihica si atmosfera de la sectia de terapie intensiva nu o pot uita.Inca si acum mai imi suna in urechi cum faceau aparatele alea.

Deci,am nascut la 34 saptamani,nu se stie de ce(nu s-a aflat sau nu am aflat)un baietel de 2900 g.A scazut la 2750.Am stat o saptamana in spital.Probleme a avut cu respiratia si parca vehicula o informatie neoficiala legata de o infectie la plamani.Nu mai stiu, eram varza.Si cateva probleme digestive minore.

Acum ,cand ma uit la el, nu imi vine sa cred cum arata.E bine,nu i-am facut calcule prea multe.Are un an si 7 luni si e super inteligent.Nici nu s-a imbonavit pana acum:Ah ba da,la mare...

Am sa mai revin cu detalii si povestiri.

Mergi la inceput