In asteptarea Craciunului

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Laura, am pus cioco taiata bucati, una no name din selgros la 400gr.Dar merge cu orice cioco!Am amestecat-o in aluat pur si simplu.
Am gasit o poza cum am facut, acum in poza vad ca am pus si esenta de rom, uitasem aici poza
Si va multumesc doamnelor pentru aprecieri, nu fac poze frumoase, nici foarte aspectuoase nu sunt preparatele mele, dar de gustoase, garantez!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Fiti atente, ca vorbesc serios: anul asta m-am prins prea tarziu, dar la anul o sa cer voie Adminilor sa fac un subiect cu "schimburi in natura" sau chiar cumparari-vanzari de produse de sarbatori. In primul rand ca imi lasa gura apa ce citesc pe aici, plus ca multi nu au timp (chiar talent!) si daca ar vrea sa gateasca bunatatile astea. Iar altii au timp si, poate, nu le strica ceva bani.
Ceva pe perioada limitata si aici, nu la bazarul oficial. Cu comenzi din timp, etc. Poate veniti si voi cu idei pentru organizare.
Ce ziceti? Credeti ca o merge?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Rufus, heheeh. eu ma gandeam chiar anul asta, sa fac concurs si sa trimit premiu o cutie de fursecuri diferite . ar fi super.
e oricum buna ideea!!
cel mai nasol va fi de cei din afara tarii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz
cel mai nasol va fi de cei din afara tarii...


Touche! Io m-am pitit p-aici si tot citesc despre carnati afumati si foietaje cu unturi Btw Rox ma gandisem la un moment dat sa-ti propun un schimb de esperienta, tu trimiti la fata eugenii si bomboane de pom, io trimit pepparkakor si knäcks - dulciurile suedeze traditionale. Mi-ai taiat tot elanul cand am gasit aici reteta de pepparkakor, adica numitii "biscuiti traditionali de craciun" De abia astept sa-i vad la final

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cori, adica pepparkor sunt reteta pusa de mine pe prima pagina????

zi-i de knacks-ii aia cum is

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Da aia sunt pepparkakor suedezi, adica o variatie ca exista tot felul de retete, uite ca sa te convingi:
http://www.telegraph.co.uk/foodanddrink/seasonal-food-and-drink/8915471/Edible-Christmas-gifts-Scandinavian-pepparkakor-recipe.html
Reteta noastra e asta, o folosim la fel an de an http://www.transparent.com/swedish/pepparkaksbak/
Knäcksurile sunt aici, un fel de caramele cu migdale
http://www.ica.se/Recept/knackkola-387202/
Iar asta e tot meniul de craciun (in stanga sus sub butonul Jul sunt retetele)
http://www.ica.se/jul
Daca tenteaza ceva ma ofer sa traduc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu am primit din Olanda o cutie plina cu „Stroopwafels", asa ca nu vad de ce nu s-ar putea trimite si alte chestii...ok, nu chiar fragile. Si carnatii nu-s fragili...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Azi am facut aluatul si l-am si copt, dupa reteta nr. 2 a Roxanei, dar am pus si bucatele de cioco, asa ca Vali.
Am intins aluatul si gaza mea a decupat formele de biscuiti. Au iesit DELICIOSI, dar s-a cam intins cioco pe unde s-a nimerit la margine. Am folosit un Mos Craciun de cioco de la care mancasem caciula Mi-e ciuda ca nu m-am gandit sa fi scos si celalalt aluat la dezghetat si sa-l fi copt tot azi! Dar asa invat: primii mei biscuiti au iesit minunat cu ajutorul vostru, maine fac si cozonaci, deci voi mai avea intrebari


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Pana acum sunt gata carnatii si caltabosul fiert care este deliciul familiei noastre.
Rufus, daca gusti din el sunt convinsa ca te va da gata!
Lasa o mica portiune din matul de caltabosi si intreaba-ma de reteta pe PM ca o dau numai la connoiseurs pt. ca pot aprecia corespunzator nebunia de arome,.
Maine musai sa fie gata biscuiteii lui Roxana, piftia si sarmalele.Am si ajutoare ca altfel nu faceam fata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

cel mai nasol va fi de cei din afara tarii...


a, da? s-o crezi tu. iau avionul si vin peste voi. nu ma provocati.

azi m-am razbunat. am fost la o macelarie romaneasca, la 20 de km de oras, la tara si-am luat de acolo: carnati prospeti, toba, caltabos, jumeri, carne porc, parizer, branza. sunt minunate. caltabosul si toba miros exact cum stiu eu!

Mergi la inceput