Testul Babes-Papanicolau in mediu lichid

Testul Babes-Papanicolau in mediu lichid | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Indiferent de varsta femeii, testul Babes-Papanicolau trebuie sa faca parte din controlul anual deoarece, datorita diagosticarii precoce a evenualelor modificari ale celulelor cervicale, scade cu 80% riscul de aparitie a cancerului de col uterin la femeile examinate periodic. www.desprecopii.com/info-id-7557-nm-Testul-BabesPapanicolau-in-mediu-lichid.htm" target="_blank">citeste mai departe

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

In afara de clinica privata se mai face si la o clinica/ spital de stat acest test?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

este o metoda noua si eu fac astazi un papanicolau in mediu lichid . am inteles ca este mai complet ca cel pe lamela . adica nu ar mai trebui cel citologic . vedem .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Testul se citeste tot de pe lama, e tot citologic, doar ca la prelevarea celulelor, acestea se suspenda in mediul lichid, se lasa sa sedimenteze si se centrifugheaza, apoi se "trag" pe lama, se coloreaza si se citesc la microscop.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

mi-am facut si eu testul papanicolau ca mi-a gasit o cervicita ,o infectie de toata frumusetea ..dr m-a intrebat de cand nu am fost la gineco !i-am zis ca nu am nici 2 ani macar ..deci nu lasati fetelor ,mergeti periodic la control

Mergi la inceput