2011 - 2012 : Clasa I [2]

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelicuta spune:

Dragi mamici, m-am gandit sa va pun lista cu rechizitele ce le-am dat parintilor la prima sedinta. Sper sa va ajute! :)

** Caiete tip I- lb. romana - 2 caiete (un caiet pentru clasa si unul pentru dictari) – de rezerva 4-5 caiete

!!!! Cand le cumparati, caietele sa fie liniate cu culoarea verde sau albastra!!!

** Caiete de matematica - 1 caiet pentru clasa – de rezerva vreo 3-4 caiete
!!! Caietele sa fie liniate cu pix rosu. De la marginea caietului se lasa 4 patratele!!!

** 1 caiet cu foaie velina (maculator)
** 2 stilouri cu penita, cu cerneala albastra (unul va fi de rezerva)
!!! Nu se accepta pixul sau pixul cu gel !!!
** Calimara sau rezerve pentru stilou
** Sugativa
** 2 creioane HB ascutite
** Creioane colorate (carioca - optional)
** Rigla (liniar)
** Betisoare, numaratoare, trusa geometrica
** Radiera, ascutitoare
** Un carnetel pentru corespondenta (scoala-parinti)

** Un saculet pe care sa fie scris numele elevului/ei si care sa cuprinda:

- bloc mic de desen
- 3 pensule de marimi diferite, dintre care una mai lata cu fire multe si lungi (cu par natural, nu de plastic)
- paleta pentru amestecul acuarelelor
- un pahar din plastic pentru clatirea pensulelor
- o cârpa
- hârtie creponata- 2 culori (la alegere)
- hârtie glasata
- lipici- tip pasta
- foarfeca mica
- acuarele
- o cutie de plastilina
- planseta pentru modelarea plastilinei

** Un dosar biblioraft cu 100 folii de plastic pentru fisele de lucru si testele de evaluare
** O mapa de plastic cu 20 de folii pentru Arte (Ed. plastica si Ab. practice)
** Echipament sportiv: trening si adidasi (doar în zilele când vor avea ed. fizica)
** Uniforma scolara - prin comanda
** Ghiozdan
** Penar - cel mai practic model

Observatii:

** Manualele se vor primi în prima zi de scoala si sunt gratuite!
** Toate caietele si cartile sa fie copertate si sa aiba etichete!
** Caietele tip la lb. romana, matematica si cunoasterea mediului, precum si culegerile de lb. romana si matematica - prin comanda la d-na înv. (în septembrie)


@ Sa nu va stresati, ca totul o sa fie bine! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

mai, dar s-a scris pe aici, nu gluma. Pana in 12 sept terminam 3 capitole!
Deocamdata, ne bucuram de vacanta, facem sport, mergem la tara...
De cumparat nu am cumparat nimic inca, o sa luam ghiozdan si penar, cateva caietele iar pt restul asteptam sa vedem ce ne zice doamna, oricum avem pe acasa cam de toate. Sticla de apa, ma gandesc eu, ar trebui sa fie una sigura, sa nu inunde ghiozdanul.
I-am pus in vedere sa isi stranga flori si frunze, pt a le pune la presat, scoici si melci...avem o galetusa plina, ghinde si castane, nu-mi fac griji, adunam la toamna.
Dar nu inteleg ceva, de ce trebuie sa linimem caietele ba cu rosu, ba cu verde, ba cu albastru...eu am vazut ca sunt deja liniate, asa ca de-alea ii iau. Betisoare...mi-e cam greu sa cred ca mai are nevoie de ele, la fel, de numaratoare....

Cam atat despre noi. Mai avem un pic de vacanta, sa ne bucuram de ea si sa ne distran cat putem.

Alfabetar vor folosi? De care?...el are vreo doua, magnetice, sunt cam mari cutiile, sper sa nu fie nevoit sa le care la scoala, poate doar sa il duca si sa il tina in dulapior.
Il voi duce eu dimineata si va fi luat de bunici, asa ca nu prea cred ca isi va cara ghiozdanelul prea mult.

Eu nu vreau uniforma! vreau o camasa/bluza/tricou lejer/a si o pereche de pantaloni comozi si cu asta basta. Gasesc costumatia de scoala a baietilor mult prea incomoda...pantalonii aia in care vor ingheta la iarna, brrr...asta e marele meu off.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelicuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anka74

Dar nu inteleg ceva, de ce trebuie sa linimem caietele ba cu rosu, ba cu verde, ba cu albastru...eu am vazut ca sunt deja liniate, asa ca de-alea ii iau. Betisoare...mi-e cam greu sa cred ca mai are nevoie de ele, la fel, de numaratoare....


Sigur ca sunt liniate caietele. Eu cand am zis sa fie liniate, specificam parintilor sa fie atenti cand cumpara caietele. E bine sa fie liniate cu albastru sau verde, ca nu obosesc ochii copiilor. In ce priveste cele de matematica nu toate sunt liniate. In acest caz, e bine sa fie liniate din timp, ca sa nu pierdem timpul la scoala cu asa ceva. :)

Betisoarele si numaratoarea, se pot folosi in intelegerea operatiilor matematice. Bineinteles ca pe langa acestea se vor folosi si alte materiale. Deci, nu le strica sa le aiba in ghiozdan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

de parca n au destule de carat

am luat si noi de inceput, din listuta pusa de voi, ce bucurie

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nelicuta, daca erai invatatoare la noi la scoala aveai scandal cu parintii . Fara suparare, dar mi se pare absurd sa obligi parintii sa alerge dupa caiete liniate intr-o anumita culoare numai pt ca ti se par tie mai odihnitoare. Eu i-am luat ce caiete am gasit, important e sa nu suga pagina si sa sa fie foile mai grosute, ca se vede scrisul cand dai pagina. Cat despre liniile de la marginea caietului i le faceam cu ce culoare nimeream, sa fie cat mai vesel.
Initial i-am luat si eu stilou - cu rezerve, dar dupa ce a aparut "pixul minune" toata lumea scrie cu asa ceva. E mult mai comod. Nu mai umbla cu sugative, cu picul si pixul pt corectat, cu gume sau lame (imi amintesc cat ne chinuiam noi). Cu pixul scrie, sterge, scrie...nu fac "porci", nu se mai murdaresc de cerneala pana pe coate...Nu incerc sa te fac sa accepti noul, ci doar sa te gandesti ca e mult mai usor atat pentru copii cat si pentru parinti. Scoala nu trebuie sa fie chin.
Zicea cineva de uniforme. Ele sunt obligatorii si nu prea. Fiecare scoala are uniforma ei (unele merg inca pe cele clasice). La noi e sacou rosu, vesta rosie, o cravatica, camasa alba, pantalon negru. Cand e f cald il trimit cu camasa cu maneca scurta si pantaloni scurti bleumarin + vesta sau sacou. Rareori ia sacoul. Iarna merge cu pantaloni lungi (daca e foarte frig poti sa-i dai niste colanti pe sub ei), camasa cu maneca lunga, cravata, vesta si o jacheta tip polar rosie. Noi suntem dintre cei care se imbraca destul de apropiat de uniforma dar multi colegi nu o mai fac. Camasa se poate inlocui cu un tricou alb tip polo (cand ii dau tricou - nu-i mai pun cravata ca e caraghios). Fetele vin toata iarna in pantaloni inchisi la culoare, bluze/camasi albe si vesta. In zilele cu ore de sport, toata lumea vine in trening.
Scoala nu te poate obliga sa cumperi uniforma. E frumos sa fie toti cat de cat la fel dar nu toti parintii vor sau pot. La noi in clasa exista un copil a carui mamica a refuzat uniforma si un alt copil ai carui sustinatori (bunicii la vremea respectiva, dar intre timp nu mai sunt nici ei) nu au avut banuti si au refuzat sa-i ajutam noi.
Anka, dac anu vrei uniforma, vei gasi o cale sa o ocolesti . Numaratoare, betisoare, alfabetar nu au folosit - probabil depinde de invatatoare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Daca ar fi sa va dau un sfat la alegerea caietelor ar fi sa aiba hartia de buna calitate, adica sa nu suga cerneala si sa reziste onorabil stersaturilor.

Cred ca toate caietele tip I si II sunt liniate, la noi la scoala n-am auzit ca ar trebui sa fie liniate cu o anume culoare (parca tot ceea ce am vazut eu era liniat cu bleu). Uite ca la cele de mate nu-mi amintesc, parca nu erau liniate dar s-au descurcat copiii si fara.

La noi betisoarele si numaratoarea erau pe lista primita la inscriere dar nu le-au folosit la scoala (de fapt ne-a spus doamna invatatoare ca se joaca cu ele si nu sunt atenti).

In schimb le-am folosit cu succes acasa, mai ales betisoarele. In a doua parte a anului, cand au ajuns la "termenul necunoscut".

Cumparati ghiozdan, penar (mai maricel, nu din cel cu un singur fermoar si fara extensii), stilou, cateva creioane, cateva caiete, coperti si apoi asteptati lista de la scoala si/sau prima sedinta cu parintii. Depinde de ce va mai spune doamna invatatoare si de cat de grijuliu este copilul. Eu cred ca am cumparat intr-un an mai mult de 10 stilouri, 10 tuburi cu lipici, etc

Florile, frunzele uscate, semintele vor fi de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

caietele sunt liniate pe margine, le am cumparat eu ieri si nu exista neliniate
sunt nedumerita cu copertile, sunt mult mai mari decat caietele

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

sunt si coperti la dimensiune, tb sa cauti mai atent :)
noi din carrefour am facut toate cumparaturile.

eu am apreciat-o f mult pe invatatoarea lui M pentru ca ne-a cerut strictul necesar, fara chestii de "rezerva" sau lucruri care "e bine sa fie in ghiozdan"

din cate imi amintesc, de betisoare au avut nevoie abia in sem 2 (chiar a fost amuzant, ca M si-a amintit pe la 10 seara si a bricolat tat-su pe loc din tepusele pt frigarui:D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Prin Bucuresti prin supermarketuri n-au adus inca rechizite noi. Mama de Giulia, trebuie sa mai cauti, probabil cele care sunt mari pentru caiete se vor potrivi pe cateva caiete tiparite pe care le-am vazut anul trecut la multi copii, si in Bucuresti si prin provincie (Sa scriem cu Ana, Sa dezlegam tainele abecedarului, unul pe la mate).
Exista si mai mici (adica potrivite pe caietele normale), trebuie sa mai cauti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Maaama, da' am avut ceva de scris, nu gluma. Mi-am facut temele.

Eu am cumparat caiete liniate si punct. Nici prin cap nu mi-a trecut sa ma uit cu ce culoare is liniate. Cred ca daca mi-ar cere asta invatatoarea..no comment.

Uniforme la scoala la care va merge Iustina trebuie clasice, de care aveam si noi cand eram copii si ma bucur ca e asa...insa, cica, una mai buna calitativ e aproximativ 90-100 de lei. Asa e?

Si, bomboana de pe tort: noi nici acum nu stim cum vor fi impartiti copiii pe clase: de la secretariat primim acelasi raspuns inca din primavara: repartizarea pe clase se face intre 1-10 sept. Pana atunci...nu stim decat ca sunt 181 de copii inscrisi si 4 clase.


Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Carti personalizate - www.carteacopilariei.ro/" target="_blank">Cartea copilariei
Lucrusoare la bazar umanitar

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput