linkuri crestine

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Un_cabotin

Michelle,

Pai e clar la cine m-am referit, am indicat link-ul la site-ul acela agresiv...

UC


ok.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

recent am terminat o carte f. interesanta despre Rugaciune.
am vazut ca este si in Rom.

http://www.blog.gramma.ro/2009/11/11/rugaciunea-are-ea-puterea-de-a-schimba-ceva-de-philip-yancey-recenzie/



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

un alt link bun pt studiu
http://www.biblelineministries.org/articles/listall.php3





michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Un-Cabotin permite-mi sa adaug la ce a spus Michelle, ca este imperativ sa frecventezi o biserica. Biblia spune ca noi credinciosii suntem trupul lui Cristos (sau biserica) si de aceea practic nu putem functiona separat de alti credinciosi. In mijlocul celorlalti credinciosi crestem spiritual, suntem folositi de Dumnezeu sau primim ajutor cand avem nevoie. Cand tu esti descurajat si obosit, acolo vei gasi pe cineva care sa te inteleaga si sa te sustina. Cand altii vor fi descurajati, poate tu vei fi cel tare si gata sa ajute. Tototdata este vital sa gasesti o biserica in care sa simti ca esti binevenit si te simti ca intr-o familie, unde oamenilor le pasa de tine si unde Cuvantul lui Dumnezeu este predicat cu putere si simti ca Dumnezeu iti vorbeste.

Noi ne-am mutat de cateva ori in ultimii 10 ani si de fiecare data, dupa ceva cautari si vizite la diferite biserici am gasit acea biserica unde chiar simteam ca Dumnezeu ne vorbea direct. Cum sti care este acel loc? In primul rand trebuie sa se alinieze Cuvantului lui Dumnezeu (pentru asta trebuie sa citesti Biblia acasa, ca sa poti recunoaste daca ce se vorbeste acolo se regaseste in Biblie sau nu) in al doilea rand trebuie sa simti ca atunci cand preotul (pastorul) vorbeste parca ar sti ce e in inima ta.

Iti recomand sa citesti o carte foarte buna care, pe langa Biblie cred eu te va ajuta. Este o lectura care cred eu iti va schimba perspectiva asupra vietii. Se numeste "Viata Condusa de Scopuri" si o gasesti in format pdf aici http://ebookbrowse.com/viata-condusa-de-scopuri-pdf-d90530557










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui greieras

Un-Cabotin permite-mi sa adaug la ce a spus Michelle, ca este imperativ sa frecventezi o biserica. Biblia spune ca noi credinciosii suntem trupul lui Cristos (sau biserica) si de aceea practic nu putem functiona separat de alti credinciosi. In mijlocul celorlalti credinciosi crestem spiritual, suntem folositi de Dumnezeu sau primim ajutor cand avem nevoie. Cand tu esti descurajat si obosit, acolo vei gasi pe cineva care sa te inteleaga si sa te sustina. Cand altii vor fi descurajati, poate tu vei fi cel tare si gata sa ajute. Tototdata este vital sa gasesti o biserica in care sa simti ca esti binevenit si te simti ca intr-o familie, unde oamenilor le pasa de tine si unde Cuvantul lui Dumnezeu este predicat cu putere si simti ca Dumnezeu iti vorbeste.

Noi ne-am mutat de cateva ori in ultimii 10 ani si de fiecare data, dupa ceva cautari si vizite la diferite biserici am gasit acea biserica unde chiar simteam ca Dumnezeu ne vorbea direct. Cum sti care este acel loc? In primul rand trebuie sa se alinieze Cuvantului lui Dumnezeu (pentru asta trebuie sa citesti Biblia acasa, ca sa poti recunoaste daca ce se vorbeste acolo se regaseste in Biblie sau nu) in al doilea rand trebuie sa simti ca atunci cand preotul (pastorul) vorbeste parca ar sti ce e in inima ta.

Iti recomand sa citesti o carte foarte buna care, pe langa Biblie cred eu te va ajuta. Este o lectura care cred eu iti va schimba perspectiva asupra vietii. Se numeste "Viata Condusa de Scopuri" si o gasesti in format pdf aici http://ebookbrowse.com/viata-condusa-de-scopuri-pdf-d90530557










Gloria si Eva (22 dec. 2004)


www.flickr.com/photos/10463499@N06/sets/72157629124424141/detail//" target="_blank">Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing







greieras, nu cred ca este nici imperativ si nici vital sa gasim o biserica, trebuie sa regasim puterea ce zace in noi datorita prezentei celor de langa noi, indiferent de religia lor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

a_alinta,
eu cred ca puterea care zace in noi este de la Dumnezeu si categoric nu este de la cei din jurul nostru, dimpotriva...


si cred ca este vital sa gasim biserica, pastorul/preotul de unde sa plecam hraniti spiritual, si unde sa apelam la ajutor in caz de nevoie.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

michelle, eu cred ca dumnezeu e in fiecare dintre noi si de fiecare data cand ma duc la biserica asta imi trece prin minte:
"nu trebuie sa imi fac nici o grija pentru ziua de maine pentru ca toate grijile le-a luat cel ce s-a rastignit.
pentru noi toti".

edit: acum am inteles raspunsul tau. m-am exprimat gresit : puterea din noi e de la dumnezeu iar biserica inseamna toti oamenii din jurul nostru, iar fiecare persoana are alte persoane in jurul ei si tot asa.
asta e ideea mea de biserica din biblie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totosika spune:

http://www.crestinortodox.ro/ -aici gasiti de toate...si posturi de radio,si carti ,si manastiri,si alte linkuri.....


Diavolul ne ispiteste,dar nu ne poate sili,ne cere consimtamantul,dar nu ne poate constrange" (Sfintii Parinti)

Mergi la inceput