Crese in Constanta

Crese in Constanta | Autor: mami_eduard

Link direct la acest mesaj

Buna! Baietelul meu are 1 an si 1 luna si cand termin concediul pt cresterea copilului as vrea sa lucrez si sa il dau la cresa. Insa nu am nici o idee cum se procedeaza la cresele de stat, de la ce varsta ii primeste, cam cat costa, etc.
O sa incerc azi sa caut o cresa din zona CET de care doar am auzit, pentru a obtine ceva informatii. Daca mai stie cineva ceva, orice parere e binevenita.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Bine ai venit! in Cta mai sunt acum parca doar vreo 5-6 crese, si ca sa fie primit trebuie sa faci un dosar pe care sa-l depui la Administratia creselor, in spate la Liceul de informatica. batalia pe locuri e acerba, cu cat "stii" mai multa lume cu atat mai bine. Cererile se depun cu cel putin 1 an inainte deci deja trebuie sa te misti repede.

Eu personal am ales varinta CIC-bona-gradinita cu OP de la 3 ani, dar am o amica a carei fetita merge la cresa de la CET si era relativ multumita (zic relativ pt ca niciodata un parinte nu poate fi multumit pe deplin )



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_eduard spune:

Multumesc mult pt raspuns.Deci va trebui sa ajung cat mai repede la Administratia creselor sa aflu exact care sunt cresele si ce acte trebuiesc. Mai departe......vad eu dupa aia ce mai pot face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alaur24 spune:

buna
avem si noi aceeasi problema cu cresele....numai ca vroiam sa intreb daca stie cineva daca sunt crese in ovidiu sau lumina(constanta)...noi suntem din lumina...am o fetita de 1 an jumatate si as vrea din toamna sa incep munca...multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangy spune:

Chir daca e prea mic eu cred ca e bine sa incerci sa-l dai direct la gradinita. Cresele din pacate sunt supraglomerate si pot fi o sursa de diverse boli pentru copilul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

La gradinite nu sunt primiti in principiu copii mai mici de 3 ani, si trebuie ca ei sa nu mai poarte pampers si sa vorbeasca cat de cat, iar gradinitele de stat cu program lung sunt cam la fel de aglomerate ca si cresele. Din cate stiu exista si varianta cresa privata, parca la Big Ben au si grupa de cresa.
La cresa de stat nu se plateste decat masa, pana in 10 lei pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Alaur, si eu stau tot in Lumina. Intelesesem de la o prietena ca de la anul vor sa faca si la noi cresa. Nu m-am informat mai mult pentru ca din toamna fie-mea merge la gradinita si nu mai prinde cresa, dar cred ca poti face un drum la primarie si cere audienta la primar, sa afli direct ce si cum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alaur24 spune:

bauna fetelor, am revenit....
Va multumesc pentru raspunsuri,intr-adevar am auzit si eu ceva despre o cresa in lumina pentru la toamna,asa ar fi spus primarul....dar sincer am vazut doua dintre fetele de la gradinita din lumina siii......mi-a lasat un gust amar prima impresie.... sunt ceva de genul pitzipoance de 20 si ceva de ani, inca sunt in facultate....nemaivorbind de faptul ca una dintre ele mi s-a parut si cam needucata....nu cred sa fie toate asa....dar nu as vrea nici sa risc sa cada pe mana la vreuna dintre ele....asa ca pana la urma am facut o cerere la asociatia creselor in cta....desi ni s-a spus f clar ca nu prea sunt sanse....si acum caut ceva particular....dar totusi nu foarte scumpa....problema este ca nu gasesc nici dintr-astea...am vazut vreo 2 dar sunt foarte departe de noi...prin faleza nord..pe la cet....poate daca stiti voi ceva prin zona tomis 3,2,sau in orice caz mai aproape de intrarea in oras....va pup.
O zi buna!

Mergi la inceput