Drepturile mamelor

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Chiar te rog. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

eu mi-am cam prins urechile in legi... Deci daca aleg sa stau 1 an in cic si ma intorc dupa 6 luni primesc stimulentul abia dupa ce face copilul un an?

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu.
Daca declari ca stai 2 ani si te intorci mai repede de 1 an - nu primesti stimulentul decat pt ce depaseste 1 an.
Pt cazuil in care declari ca stai 1 an si te intorci mai repede de 1 an primesti pe perioada de la care te-ai intors.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

le-am cerut justificare pe e-mail inainte sa depun contestatia si mi-au raspuns asa:

Buna ziua,
Stimata doamna, va comunicam urmatoarele:
ORDONANTA DE URGENTA Nr. 111 din 8 decembrie 2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor
ART. 11
Dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:
a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia.
Potrivit prevederilor art. 4^1 alin. (1) si (8) din H.G. nr. 52/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, in cazul in care celalalt parinte care nu a solicitat dreptul la indemnizatie, poate solicita acest drept, daca indeplineste conditiile de acordare, oricand pana la implinirerea varstei de un an. Daca acest drept nu se solicita, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna.

In situatia in care persoana indreptatita prevazuta la alin. (1) nu solicita dreptul la concediul propriu de cel putin o luna, aceasta are obligatia de a anunta in scris Agentia pentru Plati si Inspectie Sociala a municipilui Bucuresti, cu cel putin 60 de zile inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an.
In situatia prevazuta la art. 4^1, daca solicitarea/nesolicitarea concediului de cel putin o luna se produce in ultima luna inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, stimulentul de insertie se acorda incepand cu implinirea de catre copil a varstei de un an persoanei indreptatite care a solicitat initial dreptul, daca aceasta realizeaza venituri profesionale.
Dvs. aveti copil nascut dupa data de 01.03.2012, iar art. mentionate in mailul dvs., sunt aplicabile doar pentru copiii nascuti pana la data de 01.03.2012.

Marius, imi recomanzi sa mai fac contestatie, luand in considerare raspunsul lor?
Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai sincer nu m-am gandit la acest aspect cu data nasterii copilului inainte de 01.03.2012 fiind cazurile la care se aplica dispozitia mentionata. Nici nu am intrebat ce-i drept.
Insa conform raspunsului primit au dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu zau daca inteleg ce vrei tu sa contesti.Daca legea spune clar,tu vrei sa contesti legea care deja se aplica?Inarmeaza-te cu bani si rabdare pentru cativa ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

pai nu mi-e clar, pentru ca nu am gasit acest art al hg la care se face referinta, sa citesc si eu negru pe alb aceste prevederi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

in aceasta hg pe care mi-o baga sub nas nu gasesc sa se specifice ceva in mod deosebit aplicat parintilor de copiii nascuti dupa 1 martie 2012. Ma poate lumina cineva? tind sa nu-i cred pe cuvant si sa cercetez, insa nu gasesc nimic legat de situatia mea in respectiva Hg.

Mergi la inceput