Crese particulare din Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns VigilentMum spune:

Cresa Micul Fluturas din sector 5 este un caz de groaza!
Noi, parintii care avem copiii inscrisi acolo ne-am ingrozit ce am aflat, si am decis sa ne retragem copiii. Speram ca in urma sesizarilor noastre si a retragerii celor mici, cresa/gradinita/afterschool-ul Micul Fluturas sa se inchida. Am patit diverse necazuri pe parcursul timpului, insa am tot fost "aburiti" si, de buna credinta fiind, nu ne-am dat seama de dimensiunea dezastrului. Cu ocazia faptului ca din disperare si-au dat demisia fetele de la personal care aveau grija de cei mici am aflat ce se intampla cu adevarat acolo:
- cei mici erau tinuti la 15 grade maxim; pentru a economisi bani, directoarea interzice angajatilor sa dea drumul la centrala; majoritatea copiilor au avut si au in continuare probleme serioase de sanatate (otite, pneumonii, bronsiolite, etc...) - igiena - nu se face niciodata curatenie,nici macar un aspirator pe jos; vasele sunt spalate la bucatarie cu acelasi burete de luni de zile; la baie copiii folosesc acelasi prosopel; nu e de mirare ca ne-am confruntat periodic cu epidemii diverse; la momentul actual copii sunt suspecti de viermi intestinali; lenjeriile sunt nespalate cu lunile si patuturile sunt folosite de mai multi copii - tratamentul copiilor: copiii sunt bruscati, pedepsiti prin izolare in holuri intunecoase; li se adreseaza expresii de genul "iti trag una peste ochi", "te trag de urechi!", sunt etichetati cu "urati", "prosti", "rai", "obraznici", etc... si la randul lor au dezvoltat comportamente neadecvate: sunt agresivi, tipa, folosesc prin imitatie aceleasi expresii si jignesc sau lovesc alti copilasi; cand eu am ridicat aceasta problema, mi s-a spus ca am eu un copil problema si ca nu de la cresa a auzit acele expresii; insa vorbind cu alti parinti, am descoperit ca si ei se mira ca ai lor copii manifesta din ce in ce mai frecvent exact aceleasi comportamente - din toamna, de cand au deschis si afterschool in aceeasi cladire, ii amesteca pe cei mari cu cei mici, ceea ce nu e ok; cei mari sunt primiti fara analize si le-au dat celor mici tot felul (mai nou, oxiuri) - alimentatie: li sa da margarina, desi noua ne trece pe meniu unt; cica le da gustare prajituri si placinte de casa, cand colo li se dau biscuiti si fursecuri cumparate dintr-acelea varsate, de la Chirigii, de cea mai proasta calitate; pretind ca au catering special pt copii, insa gateste cineva acolo, cineva care nu are pregatire de bucatar, intr-o bucatarie extrem de mica si ne-dotata, unde mai au acces si copiii, deci exista pericolul sa-si traga vreo oala in cap sau sa puna mana pe vreun cutit si lista neregulilor ar putea continua... Noi, parintii copiilor, am facut deja sesizare la OPC si Protectia copilului si vrem din tot sufletul sa nu patimeasca si alti copii ce au patimit ai nostri.

Mergi la inceput