Un baietel rasfatat

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Ioana, sa-ti lasi copilul la 3 luni si sa pleci in Bora-Bora(a se intelege destinatie exotica), nu e ok. si noi am plecat 5 zile fara Sonia, in august, doar noi 2. deci nu e vb de vacante sporadice si scurte. mama avea procura si daca era ceva venea cu Sonia dupa noi. ci de nesimtirea de a pleca "sa te relaxezi, draga" ca urla prea mult copilul si nu mai rezisti.

again, sa-ti lasi copilul la bunici, nu pe perioda vacantei, ci asa, ca ti-e tie comod. nu tre sa stergi kk, nu tre sa te scoli noaptea, ce naiba, sa-l tina ai tai sau ai lui, ca vroiau nepoti, nu? sau, mai e una tare, sa pleci in vacanta "cu inima indoita ca puiul are febra mare"... deci da, x pleaca in bora bora cu sufletul indoit ca are copilul febra. DA SE DUCE !!! si cand te intorci sa te intorci "intr-un suflet" de la aeroport, ca sa iti vezi copilul de care ti-a fost aaaassaaaa de doooor... mie imi provoaca MARE scarba, mai rau decat ii provoaca pampersii lui accept. pana la urma cand faci un copil, stii bine la ce sa te astepti. ca n-o sa vina sa te anunte ca a facut kk si si-a schimbat pampersul si si-a luat si doua dicarbocalme ca are colici.

in rest, o zi frumoasa !

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Kay, cu ce spui tu sunt si eu de acord. Din cauza asta spuneam ca exista nuante. Iar eu nu sunt de acord cu lasatul copilului la bunici cat timp este atat de mic si plecatul in vacanta... Pentru ca eu consider ca bebelusul trebuie sa stea cu mama, sa fie alaptat, mangaiat si pupat si alintat de catre parinti.


Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Beca, zilele trecute am vazut o stupiznie de emisiune in care o familie isi crestea cei 3 copii la bunici. Parintii au o ferma si sunt atat de ocupati incat nu mai au loc si de copii in programul lor.

Si cu toate ca mi-e greu sa-mi imaginez cum o mama nu reuseste sa-si gaseasca nici macar farama aia de timp incat sa-si lase copiii sa locuiasca cu ea, cireasa a venit abia cand a recunoscut ca ii e mai usor cu copiii departe, ca e si ea mai libera...

Asadar, incearca sa gasesti nuantele la cele scrise de mine, folosind cheia potrivita.

2: "cei care nu respecta legile merita orice li se intampla."
3: "legile ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:


conchita asa cum ai subliniat si tu eu nu te cunosc. In consecinta judec strict ceea ce scrii. Ai scris ca nu faci nimic, si eu am spus ca asta este neglijenta. Ca ai revenit mai tarziu cu detalii ca de fapt faci dar nu reusesti asta e altceva. Pentru mine un parinte care nu face nimic sa-si ajute copilul cu olita se face vinovat de neglijenta. Si tocmai contextul m-a facut sa inteleg lucrurile asa cum le-am inteles, pentru ca deja venisera inaintea ta alte mame care nu au facut nimic si mai mult decat atat considera ca e gresit sa faci. Vezi afirmatiile de genul 'copilul meu la 2 ani nu stie ce e aia o olita..asa si?'...nici o problema din punctul meu de vedere, fiecare dintre noi raspunde doar in fata copilului sau.

Nu suntem aici sa ne judecam unii pe altii, copiii nostrii sunt singurii in masura sa o faca si in mod sigur o vor face. Tocmai de aceea ma deranjeaza felul in care a fost condamnata AnaMaria, si cum la subiectul ei s-a ajuns la a se discuta despre copii abuzati, batuti, dresati cand eu nu am observat la ea nici o pretentie absurda. Se puteau da sfaturi constructive, si exista aici pe forum o gramada de mamici care si-au invatat copiii sa faca la olita, problema e ca din cauza atitudinii generale acestea nu se simt incurajate sa ne impartaseasca experienta lor, in schimb se scriu pagini despre ce grozav e sa nu faci nimic. Cand de fapt categoria copiilor care mai folosesc pampersul la 3 ani este clar minoritara si pentru parintii lor imi pare rau daca au incercat si nu au reusit iar daca nu au facut nimic mi se pare condamnabil.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:


M-a amuzat teribil postarea conform careia oooo da sigur EP-ul este foarte bun (ca doar se tine copilul deasupra olitei inca de cand isi tine capul) dar sa pui copilul la olita pe la 2 ani asa...nuuu...asta e dresaj...Sunteti simpatice, cred ca va place mult sa va auziti ce spuneti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92


Cand de fapt categoria copiilor care mai folosesc pampersul la 3 ani este clar minoritara si pentru parintii lor imi pare rau daca au incercat si nu au reusit



De ce? De ce iti pare rau pt parintii copiilor de 3 care care inca au pampers?



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92


M-a amuzat teribil postarea conform careia oooo da sigur EP-ul este foarte bun (ca doar se tine copilul deasupra olitei inca de cand isi tine capul) dar sa pui copilul la olita pe la 2 ani asa...nuuu...asta e dresaj...Sunteti simpatice, cred ca va place mult sa va auziti ce spuneti.


Vezi c-ai inceput sa le amesteci.

Asadar concentreaza-te si repeta dupa mine...doua pe fata, unul pe dos, doua pe fata, unul pe dos.

2: "cei care nu respecta legile merita orice li se intampla."
3: "legile ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

laura, uite de ce ii pare rau si mai ales ce ii creeaza senzatii in stomac stimatei :

Citat:
citat din mesajul lui accept92


denizel mai sapa si pe la alte subiecte. Ai sa descoperi ca am copii, dar cu siguranta vei dori sa-mi raspunzi si pe acolo.

Cristina_C, in viziunea mea un copil sanatos de 3 ani care poarta pampers este un copil neglijat de parinti. Bineinteles ca nu are de ce sa ma ingretoseze copilul, nu este vina lui. Desigur, este punctul meu de vedere. Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa.


************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui accept92


Cand de fapt categoria copiilor care mai folosesc pampersul la 3 ani este clar minoritara si pentru parintii lor imi pare rau daca au incercat si nu au reusit



De ce? De ce iti pare rau pt parintii copiilor de 3 care care inca au pampers?



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Am spus imi pare rau daca au incercat si nu au reusit. De obicei cand un om incearca ceva ii urezi succes si ii doresti sa reuseasca, daca nu a reusit iti pare rau. Nu e vorba de o tragedie, ci de un minim de empatie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Tratat despre bataie???? Doamne, in ce hal de primitivism e inca omenirea!


Am parcurs si eu o carte in care autoarea, dimpotriva, zicea ca bataia trebuie administrata cu calm .
Nu mai mult de 3 palme si anuntat copilul dinainte: vei primi 2 palme sau vei primi o palma. Bleacs si mega-bleacs!!!


Profit de ocazie pentru a atentiona parintii care considera la un moment dat ca trebuie sa viziteze psihologul: aveti grija la ce psiholog mergeti!!!!
Multi dintre ei sunt formati la scoli faurite parca de doamna Savin (avem marturii si pe DC. De la studenti care studiaza psihologia, de la parinti care merg la psihologi de secol 18)


P.S. Asta e! A trebuit sa-mi mai adaug ceva la semnatura .
Scuzati, dar m-am saturat de obtuzitati atunci cand la mijloc sunt copii si nu am de gand sa le mai tolerez.
Da da, sunt un spirit revolutionar .


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.


Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa

Cand de fapt categoria copiilor care mai folosesc pampersul la 3 ani este clar minoritara si pentru parintii lor imi pare rau daca au incercat si nu au reusit iar daca nu au facut nimic mi se pare condamnabil

Mergi la inceput