SC

SC | Autor: conchita

Link direct la acest mesaj

Va rog frumos, luminati-ma si pe mine, cel putin teoretic, care e regulamentul in scenariul acesta:

- userul X deschide un topic la SC si discutia continua civilizat si on topic o vreme, dupa care apare bully care profereaza insulte si demareaza conflicte private si confesionale (total off topic, dealtfel) cu mai toti participantii la discutie. userul X raporteaza insultele, nu se intampla nimic. acum topicul e in balarii, userul "bully" isi face bine merci de cap, userul X nu are autoritatea de a readuce discutia la matca initiala -drept garantat de regulament (userii pot discuta despre teme la alegere fara interventii la misto, agresive, insultatoare si off topic), ceilalti useri sunt amenintati ca stilul asta neregulamentar de discutie va continua, in ciuda rugamintilor si atentionarilor.

bref: daca eu spun unui user dc ca e grobian, magar, rusinea lumii, etc, ce se intampla? ca vad ca daca Denizel vorbeste in halul asta nu i se intampla nimic si nu e prima oara, dar nici problema mea, la o adica! logic, deduc ca apelativele astea sunt cel putin tolerate pe dc, asta e explicatia?

nu pot scrie pe PM unui moderator, pentru ca nu exista lista cu moderatori pe subforumuri, deci nu stiu cine modereaza la SC. raportarile nu au functionat, deci alta solutie decat topic special aici la Ajutor nu vad.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=142141&whichpage=1

doresc exclusiv parerea moderatorilor de la SC, nu a userilor dc, multumesc pentru intelegere.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

As dori sa scrii in mod contextual exact ce anume nu corespunde Regulamentului. Nu ca s-ar dori un fel de paraceala dar daca tot ai deschis subiectul atunci as prefera sa vad concret.
Cat despre partea:
"daca eu spun unui user dc ca e grobian, magar, rusinea lumii, etc, ce se intampla? ca vad ca daca Denizel vorbeste in halul asta nu i se intampla nimic si nu e prima oara, dar nici problema mea, la o adica! logic, deduc ca apelativele astea sunt cel putin tolerate pe dc, asta e explicatia?"

nu ca nu ai avea dreptate insa pot fi cel putin doua situatii la fel de probabile:

1. Sa nu-i fi cazut ochii unui moderator pe exact acele pasaje

sau:

2. Sa lase sa curga subiectul, in speranta unei aplanari de la sine sau pur si simplu uneori nu suntem la fel si exista un anumit nivel de acceptare... fara a sari peste cal.




As dori daca se poate sa concretizezi ceea ce spui tocmai pentri a fi exacti.

Multumesc.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Ok, Marius, multumesc pentru disponibilitate. nu stiu de ce mi-am imaginat ca exista o lista cu raportari la voi pe care o puteti verifica. nu-i nimic, o sa ma duc sa rasfoiesc jdele de pagini sa le gasesc din nou:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
asa ca daca vreti sa continuati netulburati experienta credintei, nu va mai scormoniti mintea cu întrebari, caci pot fi periculoase. Mai bine puneti-va afectul la treaba .





vai, multumim frumos pentru sfat . Pe bune daca nu-mi vine sa raportez la moderator magaria jignirea asta .
Mai bine ma descurc singura: Gabi, sarumana, esti foarte inteleapta si sensibila, ai ai .


Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Dar tu de unde stii cum reactioneaza Elena cand greseste fetita ei????
"Certata"??? "Mustrata"?
bai, numai cu chestii dintr-astea vii .




Ah, nuuu, nu stiu nimic!... Ferit-a Sfântu' ... aaa... sau Dzeu?...)
Sunt chiar convinsa ca la o boacana a fetei, Elena sare în sus batând din palme: "bravo, micutza mea"! Mi-nu-nat! Noch einmal!" .
nici vorba s-o mustre, în ideea de a o descuraja , nici vorba nu poate fi.






Gabi, ai depasit limita care separa o gluma reusita si usor ironica de grobianism. Daca tu, in viata ta, ai intalnit astfel de modele, nu inseamna ca toti parintii isi cearta si mustra copiii de 2 ani atunci cand acestia varsa o cana cu ceai .

Si, asa pentru tine, un copil nu se mustra in ideea de a-l descuraja sa verse a doua oara din gresaeala (sau nu) ceasca de ceai .



P.S. hai, nu incepe sa plusezi. In grupul acela de care esti mandra ca apartii, ai fost perceputa din greseala ca membru, da? ;) Mai e mult pana departe... .



Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Dar tu de unde stii cum reactioneaza Elena cand greseste fetita ei????
"Certata"??? "Mustrata"?
bai, numai cu chestii dintr-astea vii .




Ah, nuuu, nu stiu nimic!... Ferit-a Sfântu' ... aaa... sau Dzeu?...)
Sunt chiar convinsa ca la o boacana a fetei, Elena sare în sus batând din palme: "bravo, micutza mea"! Mi-nu-nat! Noch einmal!" .
nici vorba s-o mustre, în ideea de a o descuraja , nici vorba nu poate fi.






Gabi, ai depasit limita care separa o gluma reusita si usor ironica de grobianism.
Daca tu, in viata ta, ai intalnit astfel de modele, nu inseamna ca toti parintii isi cearta si mustra copiii de 2 ani atunci cand acestia varsa o cana cu ceai .

Si, asa pentru tine, un copil nu se mustra in ideea de a-l descuraja sa verse a doua oara din gresaeala (sau nu) ceasca de ceai .



P.S. hai, nu incepe sa plusezi. In grupul acela de care esti mandra ca apartii, ai fost perceputa din greseala ca membru, da? ;) Mai e mult pana departe... .

Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March



helloooooooooo, MODERAREA, va rog frumos!! e a treia oara cand se profereaza insulte directe pe topicul asta! am raportat, ok, deci nu merge scuza cu vai, n-am citit.





hello, hello!!



Vaaaai , 3 raportari? ntzu, nu iese la socoteala, tre' sa fi fost cel putin 4 .

1.Ai raportat-o pe Gabi cand a zis ca tre' sa fii complet lipsit de vreo urma de logica si judecata ca sa poti crede in Dumnezeu.
2, ai raportat-o pe Gabi cand a folosit ironii de 3 lei la adresa Elenei in relatia cu fetita ei
3. te-ai raportat pe tine cand ai zis ca Dumnezeu pedepseste

Ori is 4 raportari, ori pe mine m-ai omisara :)))).


Conchita, de cate ori tu, tocmai tu!, faci apel la moderatori, imi vin in minte fel de fel de exemple nastrusnice: mi-l imaginez pe Federer ca lipeste afise cu "jos tenisul" pe stalpi, imi imaginez ca domnisoara Crudu striga in direct "jos rimelu'" sau ca masonii scot revista Iluminatii, rusinea lumii .



Citat:
citat din mesajul lui denizel
Conchita, sunt sigura ca te gasesti intr-un perfect echilibru cu absoluta impartialitate* de care abuzezi nepermis de mult si des, adoratia pentru conceptul de viata descrisa ca o desertaciune a desertaciunilor si pusa pe tava de Ecleziastul cel infrant doar de viata pe care singur si-a distrus-o , detaliile despre viata ta sexuala, consecventa cu care salvezi forumistele aflate in pericol de scufundare, urmata imediat de dezumflarea colacului altora aflate in aceeasi situatie, un Dumnezeu aflat sub semnul relativismului, abdomene beton, tolerare a misoginismului extrem, ciondanelile cu fantomele din bucatarie si conferinte a la Libertatea pentru femei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita


bref: daca eu spun unui user dc ca e grobian, magar, rusinea lumii, etc, ce se intampla?




nimic



Conchita, atat iti spun: te faci vinovata de manipulare grosolana, lipsa totala de impartialitate, incapaciatate de a-ti vedea uriasele si impardonabilele greseli, instigare la scandal si, mai nou, o ura nejustificata la adresa mea.
A, si mai si minti fara sa clipesti (ex: "Denizel a spus unui user ca e rusinea lumii, grobian si magar" )

Daca erai intr-adevar corecta, nu faceai asemenea ghiveci ridicol dintr-un topic de patruj de pagini, topic ce a curs lin pana cand te-ai plictisit si ai inceput sa faci uz de tehnicile mai sus mentionate.


Marius, repet ce am spus si la acel topic:

- cine e interesat sa vada exact despre ce e vorba in acel topic, va citi acel topic. In intregime!!
- cine e interesat sa stie parerea Conchitei despre acel topic, va citi ce scrie Conchita despre acel topic.
Simplu ca buna ziua.



Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

A, si mai si minti fara sa clipesti (ex: "Denizel a spus unui user ca e rusinea lumii, grobian si magar" )

exista acel mesaj sau nu iti recunosti stilul si scrisul???
din pacate pt tine nu stii sa te retragi atunci cand trebuie.
iti dedic urmatoarea melodie, desi e mult prea delicata pt stilul tau.


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui Licurici

Bazar pt Mihaita

ambitioasa
Infertilitatea este o boala


Sa fii domn e o-ntamplare, sa fii OM e lucru mare


Ce-ai sa faci cu atata ura daca viata isi inchide maine portile??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui conchita


bref: daca eu spun unui user dc ca e grobian, magar, rusinea lumii, etc, ce se intampla?








Conchita, atat iti spun: te faci vinovata de manipulare grosolana, lipsa totala de impartialitate, incapaciatate de a-ti vedea uriasele si impardonabilele greseli, instigare la scandal si, mai nou, o ura nejustificata la adresa mea.
A, si mai si minti fara sa clipesti (ex: "Denizel a spus unui user ca e rusinea lumii, grobian si magar" )

Daca erai intr-adevar corecta, nu faceai asemenea ghiveci ridicol dintr-un topic de patruj de pagini, topic ce a curs lin pana cand te-ai plictisit si ai inceput sa faci uz de tehnicile mai sus mentionate.


Marius, repet ce am spus si la acel topic:

- cine e interesat sa vada exact despre ce e vorba in acel topic, va citi acel topic. In intregime!!
- cine e interesat sa stie parerea Conchitei despre acel topic, va citi ce scrie Conchita despre acel topic.
Simplu ca buna ziua.



Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March



Marius, l-am raportat si pe-asta, e atac clar la persoana. bineinteles ca te poti duce la topic sa te convingi ca insultele au curs garla la adresa celorlalti useri, iar mesajele lu Denizela la adresa mea au fost absolut ignorate repetat, a vorbit singura in ce ma priveste. pana la faza cu grobianismul lui Gabi, cand am raportat - moment in care a inceput atacul direct. apoi faza cu Patou. apoi asta de-acum. topicul asta este restrictionat userilor, asa cum topicul de la SC, care s-a pastrat pe zeci de pagini super ok, cu exceptia deversarilor semnalate, era restrictionat insultelor si scandalului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Mai, asta-i cearta de grupa mica la gradinita. Nu-mi vine sa cred.
Sunteti amandoua femei in toata firea, ce naiba! Nu numai ca asteptati pe dna educatoare sa vina sa va impace, dar si implorati prezenta ei. Sau a "lui", mai bine zis.

Io zic ca, daca v-ati cunoaste mai bine una pe alta, ati ajunge cele mai bune prietene. Tare mai semanati la nabadai.
Hai, aveti-va ca suratele!

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

Le meilleur moyen de réaliser ses ręves c'est de se réveiller.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Opinia mea este urmatoarea. Pentru o mare parte a raspunsurilor lui Denizel exista in mod direct sau voalat insa suficient de explicit atac la credinta unei persoane. Si aceste atacuri sunt primordiale raspu7nsurile date de Denizel fiind in fapt reactii. Asta nu presupune o culpa mai mica dar daca este sa fiu impartial pot sa afirm ca daca nu exista provocare (mai mult sau mai putin voalata/fina tot provocare este) nu ar exista aceste raspunsuri.
Deocamdata eu cel putin nu am vazut un subiect in care Denizel sa raspunda direct neprovocat intrun mod reprobabil dar poate nu stiu eu. Ramane sa indicati voi eu voi citi cu atentie. INSA:
In aceasta clipa ma uit pe calculator si suntem in 25 septembrie ora 16.05 asa incat am obiceiul sa trag linia. Asa incat ACUM trag linia si spun urmatoarele. Prima persoana sau a doua sau a noua care nu va respecta interlocutorul din acest moment incepand va suporta consecintele ca e Denizel ca e patou sau conchita. Va respect pe toate, nu reusesc sa inteleg cum de ajungeti tocmai voi sa aveti divergente asa incat contez exact pe maturitatea voastra.
Denizel - am sa incep cu tine. Ai foarte multe reclamatii pe acest forum. Mult prea multe ceea ce ma pune pe ganduri. Dar - acum trag linia si sper sa reusesti sa intelegi ca undeva exista o problema de comunicare. Daca tu consideri ca undeva ai o dilema un semn de intrebare o bulina neagra de ridicat EU te rog sa imi adresezi mesaj privat iti voi raspunde cu siguranta si voi cauta cel mai potrivit raspuns posibil. Dealtfel este o invitatie pe care o lansez oricui - oricine considera ca are o problema o dilema un semn de intrebare o incurcatura il (o) rog sa imi adreseze un mesaj privat si vom gasi cea mai buna solutie posibila.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Marius, provocata Denizel? in cazul asta, te rog frumos sa imi dai citat unde anume am provocat-o eu si unde au provocat-o restul fetelor. eu am raportat niste insulte la adresa altora si m-am trezit cu un potop de laturi in cap. iar reactia ta e asta?

inteleg ca mi-ai dat liber la semnatura. daca Denizel poate face albie de porci pe cine doreste si cand doreste fara nici o consecinta, io mi-am luat gandul de la decenta pe dc, serios. tu acum poti sa zici ce vrei, Marius, dar asta e adevarul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Adevarul este ceva relativ - cam cum il percepe fiecare. Am citit cate ceva despre fiecare dintre voi si decizia mea ramane aceeasi. Am tras linie. Ma bucur ca ai luat decizia de a deschia alt topic similar cu primul si sper sa ramana curat. Pe de alta parte cineva a promis (sper sa se tina de cuvant) ca va fi mai atenta la cum anume scrie. Eu cred ca asa va fi. Deci conchita - go on, denizel multumesc pentru colaborare si implicare sper sa fie OK... mai am cateva neintelegeri de clarificat intre altele (stiu ele cine) dar sper sa rezolvam si acele inavertente pentru ca ambele sunt la urma mrei fete de comitet (motiv in plus si nedumerire in plus pentru mine cum pot sa aiba conflicte).
conchita - repet asa pentru clarificare - "Nu am spus ca nu ai dreptate" insa am si eu observatiile mele care nu au de ce sa fie inclinate spre dreapta sau stanga. Doar citesc gandesc si imi spun opinia. Ok?
Hai o seara linistita tuturor si spor la dialog.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Marius, eu astept sa-mi arati negru pe alb unde am provocat, idem restul fetelor. insultele raman, fara absolut nici un motiv. regulamentul e pentru toti? ce este relativ in insultele proferate? daca imi arati unde am provocat, ma retrag.

Mergi la inceput