Calendarul vaccinarilor obligatorii si optionale

Calendarul vaccinarilor obligatorii si optionale | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Desprecopii iti prezintawww.desprecopii.com/info.asp?id=1207" target="_blank"> schema (calendarul) vaccinurilor obligatorii si gratuite si trece in revista vaccinurile optionale.




Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

la 2 luni, am fost la medicul de familie cu fetita si mi s-a spus ca nu au vaccinurile si sa revin peste 2 saptamani. astazi am fost iarasi si acelasi raspuns am primit.cred ca astea se fac si ele la varsta exacta adik la 2 luni nu la 3 luni cum m-a chemat pe mine cu fetita.as vrea un raspuns de la mamicile care stiu cate ceva despre acest subiect. e problema daca ii fac vaccinurile la 3 luni si nu la 2?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Andreea spune:

Si eu am patit tot la fel la primul vaccin, nu i l-a facut la 2 luni , ci la 3 luni; si pe cel de la 4 luni tot mai tarziu i l-a facut.Mie mi-a zis asistenta ca nu e nici un fel de problema daca le-a facut mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Mirela, in calendarul de pe DC exista o greseala: la 2 si 4 luni nu se mai administreaza niciun vaccin oral, DTPa-VPI ii un singur vaccin care se face intramuscular (Tetraxim se adm. la medicul de familie, poate exista si cu alte denumiri...).


Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliuzta spune:

nu cred sa fie vreo problema pt k fetita mea are 2anisori si 4 luni si tot are de facut.e bine si mai tarziu decat deloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

nu stiu cine a scris schema asta dar e cam inexacta.
la varsta de 12 luni e trcut vaccinul ROR
iar apoi la cele optionale sunt trecute cele antirubeolic si antiurlian (adica anti oreion)
pai ROR e prescurtarea de la : rubeola, oreion, rujeola!
poate ar mai trebui revizuita putin inainte de a i se face asa mare reclama pe forum

si nicaieri nu apare cel mai comun dintre ele... cel antigripal ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

zmotocel - vaccinul antigripal este obligatoriu in Romania?

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

stiu bine ca este optional..... dar nici pe lista aia nu e ;)


iar la 14 ani una scrie in coloana vaccin, altceva in cea cu descrierea vaccinului .....
daca ma mai uit probabil mai gasesc. fara suparare acum.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

zmoto - nici o suparare - devenim mai buni cu ajutorul voastru. In curand o sa reactualizam lista!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput